Karaköy Camii ‘Yeniden’ Yapılıyor


1958’de Adnan Menderes tarafından ‘söktürülen’ Karaköy Camii yeniden inşa edilecek. 1903 yılında Mimar Raimondo D’Aronco tarafından art nouveau tarzında Galata Köprüsü’nün çıkışı Ziraat Bankası binasının hemen yanında yapılan cami, Menderes’in namlı yıkımları sırasında sökülmüş, sonraki yıllarda da sökülen parçaları yok olmuştu. Erdoğan’ın, Belediye Başkanlığı döneminden beri bu camiyi yeniden yaptırmak istediği biliniyordu.

karakoy-cami

2003 yılında Hürriyet’te çıkan bir haberde ‘peki ama Karaköy Camii, üzerinde durmaya değecek ölçüde önemli bir eser miydi, mimarlık tarihi açısından ne ifade ediyordu?’ sorusuna Prof. Afife Batur, şöyle cevap verir:

Karaköy Cami, gereçekten mücevher gibi bir camiydi. O sırada Avrupa’da ‘art nouveau’ diye bir akım vardı. Modern akımların öncüsü olan bir akımdı bu. Türkiye’de D’Aranco aracılığıyla gelmiş ve farklı bir forma, İstanbul’a özgü bir biçime bürünmüştü. Çünkü, Avrupalı mimarlar bu formu hiçbir zaman bir camiye veya türbeye uygulama imkánına sahip değildi. D’Aranco bunu yapmıştı ve Karaköy Camii, bunun Türkiye’deki en yetkin örneklerinden birisiydi.

Yıkıldığından beri arsası boş duran Camii’nin yeniden inşası iyi bir fikir olabilir. Tabii mimari uslübüne ve tekniğine uygun, işinin uzmanları tarafından, hakkıyla yaptırılması koşulu ile. Ne yazık ki daha önceki korkunç bir şekilde sonuçlanan cami restorasyon ve rekonstrüksiyon projelerine baktığımız zaman, bu projenin sonucunun da D’Aranco’nun eseriyle uzaktan yakından alakalı olmayacağı şüphesini duymak için yeterince sebebimiz bulunmakta. Umarız ki bu sefer İstanbul Büyükşehir Belediyesi bizi şaşırtmayı başarır…

IMG_20150209_133741~2

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s