Yeni Türkiye ve Yeni Brezilya’da Kentsel Dönüşüm


Brezilya ve Türkiye, aralarındaki mesafe büyük olsa bile, birçok açıdan birbirlerine benzeyen yerler. ‘Gelişmiş ekonomiler’ ligine çıkmak için yarışan, devlet kontrolünde neoliberal yapısal dönüşümler yaşayan, yolsuzlukların ve polis şiddetinin her geçen gün arttığı bu ülkelerin kentleşme tarihleri, bugün yaşadıkları kentsel dönüşüm süreçleri ve bunlar karşısında yükselmekte olan toplumsal ve siyasal hareketlerin mekansallaşması da benzeşmekte.

Sermaye mekanlarının ve mega projelerin inşaatları ekseninde yaşanan kentsel dönüşümün çıktısı olan eşitsiz mekansal gelişim ve toplumsal adaletsizliklerin keskinleşmesinin kentsel peyzajı da, aşağıda yer alan fotoğraflarda görüleceği üzere, çarpıcı bir şekilde paralellik göstermekte.

Serkan Taycan
Serkan Taycan
Tuca Vieira
Tuca Vieira

‘Yeni’ Recife ve Estelita İşgal Hareketi

Brezilya’nın birçok kentinde olduğu gibi, Kuzey Doğu sahillerinde yer alan, 3.7 milyonluk metropolitan nüfusa sahip Recife kenti de yoğun bir dönüşüm baskısı altında. Özelikle kamusal mekanların özelleştirilmesi, rezidans ve AVM olarak geliştirilmek üzere müteahhitlere pazarlanması şeklinde yaşanan bu dönüşüm sürecine karşı, yerel halk ve eylemciler Estelita İşgal Hareketi olarak anılan bir mücadele vermekte. Aşağıda yer alan (İngilizce altyazılı) video, ‘Yeni Recife’ Projesi’ni tanıtıyor. Mücadele verenlerin dediği gibi, ‘Yeni Recife, ne yeni ne de iyi’. Aslında Recife’de yaşananlar aynı zamanda bizim hikayemiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s