Mega İstanbul: Mega Projeleri Haritalamak


Screen Shot 2014-10-14 at 17.39.18

Mega İstanbul haritası son dönemde yapılmış en iyi mekansal veri toplama ve görselleştirme çalışmalarından bir tanesi. Araştırma, haritalama ve tasarımı Murat Tülek ve Sevil Şeten, yazılımı Yakup Çetinkaya tarafından yapılan, İstanbul SMD tarafından hazırlatılan bu çalışma ile İstanbul için planlanan, yapımı devam eden veya tamamlanmış, belli başlı bütün mega, nam-ı diğer ‘Çılgın’, projeleri tek bir internet platformunda, uydu haritasına işlenmiş şekilde görebiliyorsunuz. Bu projeler hakkında temel bilgilere, proje görsellerine ve zaman çizelgesine, veri kaynakları ile birlikte, erişmek mümkün. Hem her bir tekil proje ile ilgili derli toplu ve özenle editlenmiş bilgiye ulaşabiliyor, hem de bu projeleri birlikte ele alarak, daha farklı okumalar yapabiliyorsunuz. İstanbul ve mekan çalışan araştırmacılar, öğrenciler, ve kentine sahip çıkmaya çalışan eylemciler için bulunmaz bir kaynak.

Site amacını şu şekilde tanımlıyor:

On yıldan bu yana planlanan ve uygulamaya geçirilen, farklı büyüklüklerde olsa bile, kent doğası ve kimliği, kentsel kalite ve kentsel hafızadaki etkileri açısından “mega” olduğunu düşündüğümüz projelerin, metropol alan üzerine yayılmış İstanbul üzerindeki etkilerini görmek istedik. Bu site, tanımlanan bu projeler uygulandığında,”Yarının İstanbul’u”nun nasıl olacağını göstermeyi amaçlıyor.

Bu çalışma kapsamında haritalandırılmış, İstanbul’da gerçekleştirilmekte olan, ilk olarak 1998 yılında kamuyla bilgisinin paylaşıldığı mega projeler türlerine göre; dini tesis, eğitim, ihya, kentsel dönüşüm, kültür, meydan düzenleme, rekreasyon, rezidans, sağlık, spor, ticaret, turizm, ulaşım, yönetim olarak kategorize edilmiş.

Haritaya www.megaprojeleristanbul.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Screen Shot 2014-10-14 at 17.40.07

Screen Shot 2014-10-14 at 17.40.37

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s