Krize Göz Kırpan Emlak Fuarı


Emlak 2014 Fuarı, 11 – 14 Eylül tarihleri arasında İstanbul CNR Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. Gayrimenkul sektörünün ahval ve şeraitini göstermesi açısından bu tarz etkinlikleri önemsiyorum. Ayrıca firmalar ve projeleri arasındaki rekabeti, kullandıkları pazarlama araçlarını ve müşteri profillerini gözlemlemek eğlenceli. Gidemeyenler için kısa bir özet geçelim:

İnşaat Ya Resulallah

akit_1

Düzenli olarak işlediği nefret suçlarına rağmen (veya sayesinde mi demeli?) sürekli kollanan, Türk Havayolları’nda bile dağıtımı yapılan Akit Gazetesi, Emlak Fuarı’nın girişinde yerini almıştı. Çıkarttığı emlak eki ile birlikte, ‘İnşaat Ya Resulallah’ düzeninin medyadaki en iyi temsilcilerinden biri olduğunu herkese göstermekte. Aynı zamanda uluslararası bir etkinlik ile kendini de bir güzel ‘aklama’ yolunu seçmiş olabilir mi?

Tasarım Köşesi

nef_1

Fuar’ın stant büyüklüğü ile ve tasarımı doğrudan pazarlama aracı olarak kullanarak öne çıkan firması nef. Bir gayrimenkul geliştiricinin tasarım ve tasarımcı ile kurduğu bu ilişkiyi, son dönemde özellikle Torun Center katliamı sonrası üzerinde durduğumuz, ‘iş cinayetlerinde tasarımcının sorumluluğu’ tartışması ışığında okumakta fayda var.

Ağaoğlu’ndan Vıcık Vıcık Yeşil Aklama

aga1_1aga3_1 aga2_1 aga4_1

Fuarın en merkezinde yer alan ve en büyük alana sahip firması tabii ki Ağaoğlu. Ağaoğlu, Maslak 1453 ve İstanbul Finans Merkezi gibi mega projelerini tanıttığı stant alanında ‘yeşil aklama’ dediğimiz bir PR taktiğine başvurmuş. Yani, çevreye büyük tahribatta bulunan yatırımların kabahatlerini ‘çevreci’ sosuna bulandırılmış unsurlar ile kapatarak kamuoyunun algısını yönlendirmeye çalışmak. Yukarıda yer alan Maslak 1453 Projesi’nin sadece maketine bakarak bile yol açacağı ekolojik yıkımı görebiliyorken, bu projenin tanıtımı için kurgulanan ‘ambians’, hoparlörlerden verilen kuş sesleri, saksı içine yerleştirilmiş ağaçlar ve üzerlerinde yer alan kuş yuvaları, rüzgar enerjisi, nostaljik posta kutuları ve içlerinden çıkan tarihi Belgrad Ormanı kartpostalları, bisiklet ve oturma bankları ile yeşile boyanmış. Bu vıcık vıcık ortama kendini kaptırıp hayallere dalan müşteriler, Maslak 1453 şantiyesinde hayatını kaybeden Hakan Tek adlı işçiyi hatırlayarak, ve Ağaoğlu’nun hemen standın dışına park etmiş ‘AGA’ plakalı Rolls-Royce marka otomobiline bakarak uyanabilirler.

Ressam Bob

resim_2 resim_1_1 resim_3_1

Resim İstanbul ‘Orman’, ‘yeşil aklama’ pazarlama stratejisine başvuran bir diğer proje. Zekeriyaköy’de hemen ormanın kıyısına kondurulan yüksek katlı onlarca bloğun tanıtımı, sincap ve kuşlar eşliğinde yapılıyor. Fuarın öne çıkan noktalarından biri yine bu projenin standında yer almakta: Alanın köşesinde konumlanmış ressam, bir İstanbul resmi çizmekte! Hayır, sanatçımız projenin birbirlerinin aynısı apartman bloklarını resmetmiyor. Üsküdar’dan Kızkulesi’ne baktığı bir İstanbul manzarasını tercih etmiş nedense…

Kanal İstanbul Arsaları

arsa_1

Aslında fazla açıklamaya gerek yok. Çevre Düzeni Planı’na ve birçok uzmanın aksi yöndeki çalışmalarına rağmen, İstanbul’un kuzeyini yapılaşmaya ve büyük bir çevresel faciaya açacak olan Kanal İstanbul ve 3. Köprü gibi mega projeler, fuarda yer alan arsa-emlak ofisleri tarafından portfolyolarını pazarlamak için birer cazibe unsuru olarak sunulmakta. Mega Projelerin gayrimenkul sektörü açısından ‘trickle down’ (damlama) etkisi, aracısız ve sansürsüz olarak karşınıza çıkmakta.

Meydan Pazarlama

megaproje-emlak_1 mega-emlak-3_1 mega-emlak-1_1

Yine mega proje – gayrimenkul sektörü ilişkisine iyi bir örnek. Kocaman soru işaretleri ile bu ilişki, potansiyel müşterilerin gözüne sokulmakta. İşin ilginçi, Taksim meydanı gibi kent meydanları gösterilere kapatılırken rezidans projelerinin cazibesini arttıracak katma değer olarak sunulmaları, mekan – sermaye – siyaset ilişkisini de bütün çıplaklığıyla gözler önüne koyuyor.

Yatırım Amaçlı Fikirtepe

fikirtepe_1

Rant paylaşımına dayalı, müteahhit eksenli ‘kentsel dönüşüm’ modelinin kalesi Fikirtepe’de geliştirilen projeler de bu fuarda yer almakta. Kağıt üzerinde, ‘yaşam alanlarının iyileştirilmesi ve depreme hazırlık’ amacıyla yapıldığı iddia edilen dönüşüm projelerinin emlak fuarında yatırım aracı olarak pazarlanması, arkada yatan asıl amacı da utanıp sıkılmadan gösteriyor.

Biraz Cinsiyetçiyiz Galiba?

hostes_1

Birçok fuarda cinsiyetçi tanıtım ile karşılaşmak mümkün. Emlak 2014 de bunu sonuna kadar kullanan bir ortam. Farklı dilleri konuşabilen kadın görevliler, birer masanın arkasına geçmiş, çoğunlukla erkek olan müşterilerini bekliyorlar.

Kriz?

körfez_1

Özetle, bu fuardan çıkarttığım dersler şu şekilde: Konut yatırım aracı olarak, özellikle Körfez ülkelerinden gelen müşterilere pazarlanmaya çalışılıyor. Tek tük ismin dışında büyük firmalar ortalarda gözükmüyor. Proje sayısı fazla olmakla birlikte, ortalarda pek alıcı da gözükmüyor. Bu kadar birikmiş konut stoku mevcut iken, ve talep de içeride ve dışarıda daralmışken, ‘kriz’ beklentisi çok da haksız olmasa gerek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s