İstanbul’un Kuzeyi ve ‘Yağma’


Oktay Ekinci, 1983 – 1993 yılları arasında İstanbul’da yaşanan kentsel yıkımı ve rant odaklı şehirleşmeyi belgelediği ‘İstanbul’u Sarsan 10 Yıl’ adlı kitabında, İstanbul’un Kuzeyi’nin önemini ve bu bölgenin Dalan yönetimi sonrası yaşadığı ‘‘yağmayı’’ anlatır. Kitabın yayınlanmasından tam 20 yıl sonra, aşağıda alıntılanan bölüm bugün gerçekliğini olduğu gibi korumaktadır:

Hiç düşündünüz mü; İstanbul’un çevresinde bunca bol su kaynakları olmasaydı, doğuda bir İsaköy, bir Darlık, bir Tavşanlı, ya da Ömerli, Elmalı, batıda da Terkos, Alibeyköy, Büyükçekmece… olmasaydı, şu ‘‘on milyonluk şehir’’ nasıl yapabilirdi?

 

İstanbul’u bugünlere dek yaşatan, bugünlerden sonra da ‘‘yaşatacak’’ olan, hemen tüm doğal kaynakları; yani içme suyu havzaları, bu havzaları besleyen ormanları ve kentin akciğerleri olan tarım ve yeşil alanları, hep ‘‘kuzey bölgelerinde’’ bulunuyor. Üstelik bu bölgeler, Karadeniz’le sınırlandığından, ‘‘gelişmesi olanaksız’’ bir konum gösteriyor. Tüketildiklerinde ise, İstanbul için başkaca bir ‘‘yaşam kaynağı’’ da ufukta görünmüyor. Yani, ‘‘İstanbul’un kuzeyi’’ bu dünya kentinin ‘‘yegane’’ var olma koşulunu oluşturuyor. İstanbul’u sarsan on yıl, kentin kültür zenginliğinin ve yerleşme dengelerinin alt üst olmasının ötesinde, işte bu ‘‘yaşam kaynaklarının’’ da ‘‘yağma düzeninin’’ eline teslim edildiği, açıkçası ‘‘geleceğinin karartıldığı’’ bir imar ve rant politikasının egemen kılındığı dönem oldu. Üstelik, sanıldığı gibi salt kaçak yapılaşma ve gecekondulaşmayla değil, ‘‘planlı’’ bir şekilde ve ‘‘yasal izinlerle…’’

Oktay Ekinci (1994) İstanbul’u Sarsan 10 Yıl. Sayfa. 113

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s