Şantiyeden Şantiyeye Koşan…


erdogan_şantiyeErzurum – 6 Temmuz 2014

Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın aleni bir şekilde, (parti başkanı = başbakan = cumhurbaşkanı formülü ile tanımladığı) başkanlık rejimine geçmek isteği karşısında pozisyon alan Ekmeleddin İhsanoğlu, 2 Temmuz 2014 tarihinde Yozgat’ta seçim kampanyasını başlattığı konuşma sırasında ‘Cumhurbaşkanının görevi duble yol yapmak değil’ diye bir çıkış yapmıştı. İhsanoğlu, Türkiye’nin  başkanlık sistemine hazır olmadığını şu şekilde savunmuştu:

Türkiye 90 senelik tarihinde çok kıymetli cumhurbaşkanları gördü. Cumhurbaşkanı parti liderliğinden ayrıldıktan sonra partileriyle ilişkilerini kestiler. Özal ve Demirel de partileriyle olan ilişkilerini kesmiştir. Ama şimdi bakıyoruz devlet reisi aynı zamanda parti başkanı, aynı zamanda hükümet başkanı; bütün erkleri tek elde toplamak bence Türkiye’nin hazır olmadığı bir rejim şeklidir. Türkiye bunu kabul ederse bununla beraber çok şeyi değiştirmesi lazım. Ona göre sistemi düzenlemek lazım. ABD’de başkanlık sistemi var ama başbakanlık yok. Vatandaşlarımızın bu inceliklere bakması lazım.

Erdoğan, 6 Temmuz Pazar günü Erzurum’da gerçekleştirdiği miting sırasında İhsanoğlu’na oldukça çarpıcı bir cevap verdi:

Bir cumhurbaşkanı adayına soruluyor: ‘Siz yollarla ilgilenecek misiniz?’ O da ‘Ben cumhurbaşkanıyım, benim ne işim var’ diyor. Cumhurbaşkanının yolla, metroyla işi olmaz mı? Bunlar monşer. Monşerlerin bu tür şeylerle işi olmaz. Bizse hizmetkârız…Tayyip Erdoğan için İstanbul, İzmir neyse Erzurum, Van odur. Şimdi Hakkari’ye havaalanı yapıyoruz. Salonlardan salonlara değil, şantiyelerden şantiyelere koşan bir cumhurbaşkanı göreceksiniz. Çünkü bizim kutlu davamızın adı hizmet davasıdır. Bizim kutlu yolculuğumuz, bir hizmet yolculuğudur. Bizim için makam, unvan ve koltukların önemi yok.

İnşaata dayalı rant ekonomisini, inşaata dayalı siyaset mekanizması ve müteahhitlerle kurduğu yakın ilişkiler ile yöneten siyasi iradenin Cumhurbaşkanlığı için uygun gördüğü mekansal tahayyülün ‘şantiye’ olması çok şaşırtıcı olmasa gerek.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s