Taksim Tüneli’ne Toprak Doldurulsun mu?


Danıştay’ın Taksim Yayalaştırma Projesi’nin iptali ile ilgili aldığı karar üzerine 9 Mayıs 2014 tarihinde İBB Başkanı Kadir Topbaş, Eminönü Yeni Camii Meydanı açılış töreninde aşağıdaki açıklamayı yapmıştı:

“Orada yapılan işlem bitmiştir. Herhalde toprak dolduracak halimiz yok. Öyle de bir karar değil zaten. Proje gerçekleşmiştir. Hayata geçmiştir. Tabi ki orada bizim iptal edilen planlarla ilgili yeniden plan yapma yetki ve süreçlerimiz var. Bu kente hizmet etmek için ne gerekiyorsa, bu yetkiyi aldık biz İstanbullulardan, bu çalışmaları sürdüreceğiz. Bu mücadeleyse bu şekilde. Tabi ki yargı süreçleri de önümüze bazı şeyleri koyacak ama burada biz bunu engel olarak görmüyoruz”

Hukuka, şehircilik ilkelerine, kentsel adalete, kent hakkına aykırı bir şekilde, katılımcı süreçler işletilmeden, kentsel mirası yok sayarak yapılan kentsel projeler bizi içinden çıkılması zor bir durum ile karşı karşıya bırakıyor. Verilen hukuki mücadeleler sonucunda, Sulukule gibi dönüşüm mahalleleri yıkıldıktan sonra, mahkemeler projeleri iptal ediyor. Taksim gibi kentin en önemli kamusal mekanlarına geri dönülemez zararlar verildikten sonra mahkemeler bu projeleri iptal ediyor. Ancak Topbaş’ın da dediği gibi, proje gerçekleşmiş oluyor.

Önümüzde duran önemli ve gerçek soru, Taksim Projesi, Yenikapı Miting Alanı, Sulukule Kentsel Yenileme gibi, kent, kentsel ekoloji ve kentliler için korkunç sonuçları olan projeleri, projeler tamamlandıktan sonra nasıl geri dönüştüreceğimizdir? Bu soruyu sormaya başladığımızda, Topbaş’ın ‘herhalde toprak dolduracak halimiz yok’ çıkışına, ‘neden olmasın?’ diye cevap vermek mümkün.

Ancak yinede, Belediye’nin aksine, biz İstanbul’un en önemli meydanının yeniden hayat bulması için demokratik bir süreç işletelim. Danıştay’ın onayladığı Taksim Yayalaştırma Projesi iptal kararı sonrası, açılan tüneli nasıl değerlendireceğimizi, onu nasıl geri dönüştüreceğimizi halka soralım. İşte anketimiz: 

IMG_2067

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s