Bağdat Caddesi Proje Alanı


 

Bağdat Caddesi ve buraya çıkan sokaklar, İstanbul’da kentsel dönüşümün en hızlı yaşandığı yerlerin başında geliyor. Hem de öyle fazla patırtı gürüldü çıkartmadan, TOKİ ve Emlak Konut gibi devasa kamu şirketleri devreye girmeden, piyasanın ‘görünmez eli’ üçer, dörder katlı, bahçeli apatmanları sanki hokus pokus yaparak, büyük markaların prestij mağazalarına, veya çok katlı rezidanslara hızlıca dönüştürüyor. İşte kısa bir yürüyüşte ağımıza takılan ‘proje alanları’, yıkım ve yapım diyalektiğinin tahliye, hafriyat, kaba inşaat, rezidans halleri:     fotoğraf 2Bu muazzam bahçenin acaba ne kadar ömrü kaldı?

fotoğraf 3İlginç olan, her yerin inşaat paravanlarıyla çevrelenmesinin, vinç, kepçe ve hafriyat kamyonlarının çokluğunun kanıksanmış olması. fotoğraf 4Keten İnşaat, bina bazlı dönüşüm ve çirkin cephede bir marka!
fotoğraf 1 copyBir binada yaşayanların tahliyesi, binanın boşaltılması ile yıkım arasında geçen sürede ne çok mevzu gizli.

fotoğraf 2 copySonuç: Daha yüksek, daha pahalı rezidanslar, eski sakinlerin haklarını satıp daha uygun ‘projelerde’ 2, 3 yeni daire alması ve Box Shop’lar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s