Taksim’de Topbaş’ın Gördüğü ve Gerçekte Olan


Bugün Kadir Topbaş, twitter hesabından Taksim Meydanı için gerçekleştirmeyi planladıkları kentsel tasarım projesinin görsellerini paylaştı. Bir süre önce “aslında meydanlarda ağaç olmaz ama madem insanlar istiyorlar, biz de bol ağaçlı bir meydan tasarlarız” mealinde bir açıklaması olmuştu. Gerçi ondan önce de “bundan sonra tek bir otobüs durağının yeri bile değişse halka soracağız” demecinde bulunmuştu.

Ne halka, ne konuyla ilgili gruplara ne de uzmanlara sormadan, Kinder çikolata içinden çıkan yumurta gibi, süpriz bir meydan tasarımını bugün kamuoyunun önüne koydu. Bu çizimleri kim yaptı, hangi kriterlere göre hazırlandı, kimlere danışıldı gibi birçok soru hemen aklımıza düştü. Bu beton denizi üzerinde, koca koca ağaçlar nasıl da hayatta kalacak gibi başka sorular da.

taksim beton
Kadir Topbaş’ın “Yeni Taksim” deyince ne gördüğü ve gerçekte ne olduğuyla alakalı görseller hızlı bir şekilde twitter ortamına düştü.

20140204-210704.jpg
Bu görsellerle birlikte paylaşılan birçok yorum, haklı olarak Taksim Meydanı’nda devam etmekte olan polis kuşatmasına dikkat çekmekteydi. Evet, Taksim Meydanı, yani bırakın sadece İstanbul’u, bütün ülkenin en önemli kamusal meydanlarından biri 1 Mayıs 2013 tarihinden beri olağanüstü hal altında, yoğun bir polis baskısı ile kuşatılmış durumda. Gezi’nin kısa bir süre için özgürleştirdiği kamusal alan, bugün iktidar tarafından olabildiğine daraltılmış bir vaziyette.

Taksim’deki “güvenlik” uygulamaları, burayı 24 saat kontrol altında tutulan bir kamu otoritesinin mekanı haline getirdi. AKM polis karakoluna, Gezi Parkı sık sık kapanan bir tehdit mekanına, Anıt sürekli çembere alınan bir korku sembolüne, Maksem’in Meydan’a bakan kolu Çevik Polis’in otoparkına dönüştürüldü. Açılan Tünel ile keskin bir şekilde birbirlerinden ayrılan araç ve yaya dünyası, ve büyük yarık meydanın davetkarlığına set çekti. Ve bu bölgeye dikilen onlarca MOBESE, buranın açık cezaevi havasını perçinledi. İşte Taksim Meydanı’nın yeni güvenlik coğrafyası’nın haritası aşağıda yer alıyor! Taksim Meydanı önce ifadenin özgürleştiği, toplantı ve gösteri hakkına saygı duyulan bir kamusal mekan olmalıdır. Bunun için de fiili OHAL’e bir son verilmeli, Meydan’daki kuşatma kaldırılmalıdır. Sonrasında kamusal süreçler işletilerek, katılımcı bir şekilde, Taksim Meydanı’na yapılan tahribatı nasıl azaltacağımızı konuşmaya başlayabiliriz.

Usanmadan sormakta fayda var: Eğer Kadir Topbaş bir otobüs durağının yerinin değiştirilmesi için bile halka danışmayı savunuyorsa, Taksim Meydanı için önümüze koyduğu bu görseller de ne oluyor?

20140204-221001.jpg

20140204-221026.jpg

Taksim’de Topbaş’ın Gördüğü ve Gerçekte Olan” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s