mutlukent 2013: olağandışı bir yılın kentsel hikayesi


2013 kelimenin her anlamıyla olağandışı bir yıldı. Kent, hem ekonominin hem de siyasetin merkezine iyice oturdu. Kentsel dönüşüm, çılgın projeler, gayrimenkul rantı, ekolojik yıkım tavan yaptı. Kentsel kararlar hiç olmadığı kadar merkezden, doğrudan Ankara’dan alınırken, yurttaşların da kurumsal yapılara katılım imkan ve mekanları giderek  azaldı. Kente, kentliye karşı işlenen suçlar listesi iyice kabardı. Ancak önceki yıllardan farklı olarak, kentlilerin ortak mücadelesi de hiç olmadığı kadar güçlenerek olgunlaştı. Kent direnişlerinin niteliği ve niceliği, daha önce görülmemiş oranda arttı. Ve 2013 Gezi Direnişi’nin yılı olarak tarihe yazıldı. Evet, artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. İşte 2013 yılında ağımıza takılan kent gündemi…

Herkese huzursuz, öfkeli ama umut dolu bir yıl dileriz!

Kente, Kentliye Karşı İşlenen Suçlar

11 İşçinin Katili AVM’ye Ödül

marmara park avm

Uluslararası gayrimenkul zirvesi MIPIM’de en iyi AVM ödülü, Almanya merkezli ECE firmasının sahibi olduğu Esenyurt’taki Marmara Park AVM’ye verildi. İnşaatında, insanlık dışı koşullarda çalıştırılan 11 işçi yanarak can vermişti.

‘Adalara yol yapalım’

adalara yol

Adalar Kaymakamı Ahmet Arabacı ilçeyle ilgili projelerini açıkladı:

Su gelmiş, doğalgaz gelmiş, yol neden gelmesin. Büyükada’ya, karayoluyla ulaşım sağlanabilirse Adalar daha yaşanabilir bir yer haline gelir. Dörtte biri daha imara açılırsa daha da canlanır.

Tarihi Yarımada’nın Yeni Uru Yenikapı Dolgusu

yenikapı

Gösterilere yasaklanan Taksim Meydanı’na alternatif olarak projelendirilen Yenikapı Miting ve Gösteri Alanı inşaatı için Samatya sahilinde devasa dolgu çalışmaları başlatıldı. Yenikapı sahilinde, 518 bin metrekaresi dolgu, toplamda 715 bin metrekare büyüklüğündeki meydanda miting, gösteri, konser gibi etkinlikler düzenlenecek. 1 milyon kişi kapasiteli meydan ve çevresinde yaklaşık 3 bin araçlık açık otopark olacak.

İstanbul’a Vize

Başbakan Erdoğan aynı konuşma içinde hem yoksulları İstanbul’dan uzak tutmak için önerdiği vize uygulamasını savundu hem de muhalefeti yoksulları şehirlerden uzak tutmak istedikleri için eleştirdi:

1) ‘Ben vize uygulaması, nakil ilmühaberi dediğimde belediye başkanlığımda ‘siz bu ülkede seyahat özgürlüğünü mü engelliyorsunuz’ dediler dönem hükümetleri… O gün neden İstanbul’a geliyorsun, İstanbul’da işin var mı, evin var mı denseydi biz şimdi bu sıkıntıları yaşamayacaktık.’

2) ‘Büyükşehirlerdeki yoksulları şehirlerden uzak tutmak istediler.’

Ayrıcalıklı imar izinlerini kim veriyor?

ayrıcalıklı imar_1

Başbakan Erdoğan gökdelenlere karşı olduğunu açıkladı. Ancak bu yapılara kimin izin verdiği konusunda da kafalar karıştı:

Fevkalade bir hal olmadıkça gökdelenler dikilmemeli… Zemin artı 4, zemin artı 5… Bunun daha üzerine çıkmamalıyız. Zemin artı 10, zemin artı 15… Bu tür binalar değil. Biz kültürümüzün de derinliklerinden gelmek üzere estetiğe önem vermeliyiz. 40, 50, 80 katlı bina estetik olmaz mı? Olabilir. İnkar etmiyorum, reddiyeci değilim. Ama bir şeyi ortaya koymak istiyorum; insanoğlu toprağa yakın yaşamalı. Biz, çocuklarımızın rahat rahat inip çıkabileceği konutlar inşa etmeliyiz.

Onaltı Dokuz’a Yıkım Kararı

16:9

Astay İnşaat’ın yaptığı OnaltıDokuz  kulelerine yıkım kararı çıktı. Gökdelenlerin önce uygulama imar planları ile yapı ruhsatını iptal eden İstanbul 4. İdare Mahkemesi bu kez tarihi siluete etki eden katların yıkılmasına karar verdi.

Çamlıca Cami Temeli Atıldı

chinese style sailboat in Hong Kong

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Çamlıca Tepesi’ne yapmak istediği 37 bin 500 cemaat kapasiteli dev Çamlıca Cami’nin temeli, ağustos ayında Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’nın katıldığı bir törenle atıldı.

Salıpazarı (Galataport) Özelleştirildi

salıpazarı

Galataport olarak bilinen ve Karaköy Tophane’ye kadar uzanan 1200 metrelik sahil şeridini kapsayan İstanbul Salıpazarı Liman Sahasının 30 yıllık işletmesi için düzenlenen ihaleyi 702 milyon dolarla Doğuş Holding kazandı.

galataport

Haliç Tersanesi Özelleştirildi

halic tersane

Haliç’te, 1455 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulan tersane, otel, AVM ve yat limanına dönüştürülmek için ihaleye çıkartıldı. Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi ihalesini 1 milyar 346 milyon dolarla Rixos otelleriyle bilinen Sembol İnşaat’ın, Ekopark ve Fine Otel ile oluşturduğu konsorsiyum kazandı.

Beşiktaş Vapur İskelesi Satıldı!

iskele

Beşiktaş’taki Kadıköy Şehir Hatları İskelesi’nin Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nin yanına yapılan Shangri-La Oteli’ne satıldığı öğrenildi. İskelenin otel tarafından özel iskele olarak kullanılacağı iddia edildi. Beşiktaş sakinleri ve İstanbullular bu karara karşı gösteriler düzenlediler.

Kuşdili’ne AVM!

kuşdili

İBB, Kadıköy Belediyesi ve Kadıköylülerin itirazlarına rağmen Kuşdili’ne (eski Salı Pazarı) dev bir AVM yapılması için plan hazırladı. AVM projesini Taşyapı şirketinin yapacağı öğrenildi.

Esenyurt’ta Konut Krizi

esenyurt kriz

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde müteahhitlerin imar usülsüzlükleri ile yaklaşık 3 milyon metrekare kaçak konut yapıp satmaya çalıştıkları ortaya çıktı. Asgari metrekare fiyatı 1000$ hesaplandığında 3 milyar $ haksız kazanç! Bu usulsüzlüklerle ilgili ‘5 katlı binanın 25. katını satmışlar’ yorumları yapıldı. İşte o projelerin listesi:

esenyurt

Galatasaray Üniversitesi Kül Oldu

gsu_yangın

Boğaz kıyısında yer alan Galatasaray Üniversitesine ait 142 yıllık tarihi bina büyük bir yangın ile kül oldu. Zaytung’un FotoHaberi’nde yangın fotoğrafına şu cümle eşlik etti:

Hotel Le’Bosphorus (Eski Galatasaray Üniversitesi) görkemli bir temel atma töreniyle dünyaya merhaba dedi

TMMOB’a Darbe

tmmob

Hükümet, Genel Kurul’da Torba Yasa Teklifi görüşülürken Gezi direnişini destekleyen TMMOB’nin yetki ve gelirlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devrini öngören bir son dakika önergesi verdi.

Yassıada ‘Demokrasi’ ve Rant Adası

yassıada

Adnan Menderes ve arkadaşlarının 1960 askeri darbesi sonrası hapis yattığı Yassıada, müze olmayı beklerken imara açıldı. Yüzde 5 olan inşaat izni yeni plan ile yüzde 65’e çıkarıldı. 1976 yılında korunması gerekli doğal ve tarihi sit ilan edilen edilen Yassıada, 2011 yılında da 3. derece arkeolojik sit olarak tescillendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı 1/ 5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları ile adaya otel, restoran, konferans ve kongre merkezleri, konaklama tesisleri yapılmasının imkanı sağlandı. Aralık ayında İstanbul İl Genel Meclisi kararıyla Yassıada’nın adı ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ olarak değiştirildi.

İstanbul Olimpiyatı Alamadı

olimpiyat

2020 Olimpiyat Oyunları’nı düzenlemek için finale kalan son 3 şehir arasında yer alan İstanbul, yarışı Tokyo’ya kaybetti. İstanbul, diğer iki aday Tokyo ve Madrid’in toplam olimpiyat bütçelerinin yaklaşık 3 katı yatırım bütçesi vaad etmişti. Özellikle kentin Kuzey Ormanlarına doğru genişlemesini tetikleyecek oyunları müteahhitler ve yabancı yatırım umudu için hükümet çok istekliydi.

Zorlu Center Açıldı

zorlu

2007 yılında Zincirlikuyu’daki Karayolları arazisi ihalesini 800 milyon dolarla kazanan Zorlu Holding, toplam 2.5 milyar dolarlık bir yatırımla otel, AVM, rezidans ve gösteri merkezinden oluşan Zorlu Center Projesi’ni hayata geçirdi.  Trafiğin çok sorunlu olduğu bir noktaya ekstra yoğunluk getiren bu proje, ayrıca 235 bin m2 hakkı varken 600 bin m2’den fazla inşaat yapıldığı iddiası sebebiyle çok tartışıldı.

Taşyapı’nın Four Winds Projesi Arşa Yükseldi

four winds

Kadıköy’ün Göztepe semtinde yükselen Taşyapı Firması’nın Four Winds Projesi kent uzmanları ve vatandaşların tepkisini çekmeye devam etti. Projeyi geliştiren şirketin sahibi, büyük bir yolsuzluk operasyonu kapsamında gözaltına alındı.

Haydarpaşa Bekliyor

haydarpaşa

Haydarpaşa Tren İstasyonu atıllaştırıldı. Özelleştirilerek otele dönüştürülmesi planlanan Haydarpaşa’da çıkan yangının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen 2013 yılında da restorasyon çalışmalarına başlanmadı.

ODTÜ Ormanı’na Gece Baskını

odtü

Hukuki süreç devam ederken, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler çok sayıda iş makinesiyle ve çevik kuvvet desteğiyle gece yarısı ODTÜ ormanına giderek yol çalışmasına başladı. Öğrencilerin Bayram tatili sebebiyle uzakta olmasından yararlanan Belediye yüzlerce ağacı katletti. Saldırı medyada geniş yer buldu:

odtü1

Kanal İstanbul Projesi için Kamulaştırma İşlemleri Başladı

kanal istanbul

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talimatıyla, 44 kilometre uzunluğundaki Kanal İstanbul projesi kapsamında, 325 bin dönüm alan üzerine kurulacak iki şehir ile havaalanı hattında kamulaştırma işlemlerine hız verildi. Rezerv alan ilan edilen beş köye kamulaştırma tebligatları ulaşmaya başladı. Köylüler bedelleri çok düşük buldu. Boğaz sistemi uzmanı olan Prof. Cemal Saydam, ekolojik açıdan projenin rafa kalkması değil tamamen unutulması gerektiğini söyledi.

17 Aralık Operasyonu

agaoglu

Büyük yolsuzluk operasyonu kapsamında Bakan çocukları, işadamları, bürokratlar, koruma kurul üyeleri  ve belediye yetkilileri gözaltına alındı. Ağaoğlu, Taşyapı, Yorum İnşaat, Kalyon İnşaat gibi şirketlerin, Bakırköy 46, Zorlu Center gibi projelerin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ, Emlak Konut GYO, Fatih Belediyesi gibi kamu kurumlarının ve birçok işadamının ismi ‘imar usulsüzlükleri’, ‘haksız kazanç’, ‘rant yolsuzlukları’, ‘bakanlık yoluyla emsal arttırımı’ gibi doğrudan kenti ve kentlileri ilgilendiren ‘iddialar’ ile ilişkilendirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar istifa etti.

Bakırköy 46 Projesi Mühürlendi

bakırkoy 46

Müteahhit Ali Ağaoğlu’nun gözaltı sebeplerinden olduğu iddia edilen Bakırköy 46 projesi mühürlendi. Proje için hazırlanan imar planı değişikliğine yürütmeyi durdurma kararı veren mahkeme, park alanlarının %12 azaltıldığını, projeyle getirilen ek nüfusun ulaşım sistemine yük olacağını ve tarihi yarımada silüetinin bozulmaması için belirlenen yükseklik sınırının aşıldığını belirtti.

Vanlı Depremzedeye Konteynır ‘Depremi’

van

Van’da konteynerleri boşaltmaları istenen depremzedeler açlık grevine başladı. Aileleri konteynırları boşaltmaya zorlamak için elektrik ve suları kesildi.

Quasar Gökdelenlerine İptal Kararı

likör

Mecidiyeköy’de tarihi Likör Fabrikası’nın arazisine Viatrans-Meydanbey ortaklığında, Emre Arolat’ın tasarımı ile yapılmak istenen 50’şer katlı iki gökdelene ilişkin imar değişikliği, ‘tescilli eserler zarar gördü, nüfus yoğunluğu arttırıldı’ denilerek iptal edildi.

Kentsel Dönüşüm

Risksiz Derbent Riskli Alan İlan Edildi!

derbent

Bakanlar kurulu, Sarıyer’in Derbent Mahallesi’ni 24 Ocak tarihinde ‘Riskli Alan’ ilan etti. Öncelikli risk bölgesinde bulunmayan Derbent’in gerçekleştirilmek istenen kentsel dönüşüm projesini kolaylaştırmak için riskli alan ilan edilmesi yaşayanlar tarafından tepkiyle karşılandı.

Derbent Dönüşümü Mahalleden Önce Fransa’da Tanıtıldı!

derbent mipim

Riskli alan ilan edilen Derbent Mahallesi’nin kentsel dönüşüm projesi İBB Başkanı Kadir Topbaş ve Yorum İnşaat tarafından Fransa’nın Cannes şehrinde gerçekleştirilen emlak fuarında yatırımcılara tanıtıldı. Proje mahallelilerden önce yabancı yatırımcılara tanıtıldı.

Saraçoğlu Evleri’ne Afet ‘Piyangosu’

saracoglu2

Cumhuriyet döneminin simge yapıları arasında yer alan Ankara Kızılay’da bulunan Saraçoğlu Evleri Şubat ayında riskli alan ilan edildi. Sit kapsamında bulunan lojmanların kentsel dönüşüm projesi için yıkılabilmesinin önü açılmış oldu.

‘Yıkım Şölenleri’ne Devam

yıkım şöleni

Afet Yasası sonrasında başlatılan ‘canlı yayın yıkım şölenleri’ne Şubat ayında da devam edildi. 16045 konut ve 3277 işyerinin kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yıkımı için tören düzenlendi.

‘Örnek’ Şehir Kayabaşı

kayabaşı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada TOKİ’nin çok eleştirilen Kayabaşı Projesi’ni dünya kentleri ile kıyasladı.

‘Venedik’in Komşusu Riskli Alan Kararına Dava Açtı

venezia-genel

cumhuriyet

İstanbul’un Sultangazi İlçesi Cumhuriyet Mahallesi Siteler Mevkii Bakanlar Kurulu kararı ile riskli alan ilan edilmişti. Burada oturanların oluşturduğu Cumhuriyet Mahallesi Dayanışma Platformu önce karara itiraz etti, sonrasında da 6 Mart Çarşamba günü kararın iptal edilmesi için topluca dava açtı. Düzenli toplu konut alanı olan Siteler Mevkii, İBB’nin konut şirketi KİPTAŞ ortaklığında gerçekleştirilen Via Port Venezia Projesi’ne komşu bulunmakta.

Beyoğlu

Beyoğlu’nda ‘Soylulaştırma’ Tam Gaz Devam Etti

mango

Beyoğlu’nda 2013 yılında hızla eski işhanlarının, esnafın, konut alanlarının yok olmasına, yerlerine de yerli ve yabancı zincir mağaza, kafe ve otellerin açılmasına tanık olduk. İstiklal Caddesi’nde 1964 yılından bu yana sergi düzenlenen Kazım Taşkent Sanat Galerisi kapandı. Galerinin yerine giyim markası Zara açıldı. İBB’ye ait İstanbul Kitabevi’nin bulunduğu yerde İstiklal Caddesi’nin 3. MANGO mağazası, Taksim ve İstiklal Caddesi boyunca sıralanan Starbucks kahve dükkanlarının beşincisi de Taksim Meydanı’nda açıldı. Yine İstiklal Caddesi’nde uluslararası giyim markası H&M ilk mağazasını hemen yılbaşı öncesinde açtı.

Emek İçin Yıkım Vakti

emek

Emek Sineması’nın da bulunduğu yapı adasındaki Serkildoryan Binası’nda inşaat iskelesi ve paravanlar yükseldi. Kültür mirası yapı Kamer İnşaat tarafından yıkıldı, yerine bir AVM-Sinema kompleksi yapılmaya başlandı.

Emek Sineması’nı Savunanlara Biber Gazı

emek protestosu

Emek Sineması’nın yıkılarak yerine AVM yapılmasını Nisan ayında protesto eden eylemcilere polis tazyikli su ve biber gazı ile saldırdı.

Tarlabaşı’nda Yıkım Devam Ediyor!

tarlabaşı

Beyoğlu Belediyesi ve GAP İnşaat ortaklığında yürütülen Tarlabaşı Yenileme Projesi için, Belediye Başkanı ‘zehirlenmiş prenses tedavi ediliyor’! demecinde bulundu. Mayıs ayında şantiye boyunca yeni proje görselleri yerleştirildi.

Tarlabaşı’nda Zorla Tahliyeler ve Yıkımlara Ödül!

tarlabasi ödül

Beyoğlu Belediyesi ve Çalık Gayrimenkul işbirliğinde gerçekleştirilen, çok sayıda yaşayanı yerinden eden Tarlabaşı 360 projesi “18. Uluslararası Gayrimenkul  Ödülleri’nde, en iyi “Kentsel Yenileme” projesi seçildi. Londra’da yapılan ödül törenine Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Feyzullah Yetgin katıldılar.

İBB Karaköy’ü Yayadan Aldı Otomobile Verdi

karaköyKaraköy Vapur İskelesi ile Liman arasında kalan sahil şeridi, İBB’ye ait İSPARK şirketi tarafından otoparka dönüştürüldü. Aynı alanda yer alan küçük kamusal meydan da şantiye alanı olarak kullanılmak için paravanlarla çevrildi.

İstiklal Caddesi’ne Yine/Yeni Bir AVM Geliyor

vakıf gökçek han

İpek İnşaat, Mis Sokak ile İstiklal Caddesi köşesinde bulunan Vakıf Gökçek Han’ın 25 yıllık işletme haklarını alıp, burayı bir alış veriş / yeme içme mekanı olarak yeniden inşa etmek için yıktı.

Rumeli Han Boşaltıldı

rumeli han

Beyoğlu’nun en eskilerinden, içinde bir çok farklı işletme ve kuruluşu barındıran Rumeli Han boşaltıldı. Tarihi bina da yeni sahibi tarafından otele dönüştürülecek.

Beyoğlu’nun En Eski Kitapçısı Kapandı

beyoglu kitapci

Beyoğlu’nda hızla artan kira bedelleri kültür sanat mekanlarını ve küçük esnafı vurmaya devam etti. En eski kitapçılardan Librairie de Pera, kapanan kitapçılar kervanına katıldı.

Beyoğlu İmar Planı İptal Edildi!

beyoglu imar_1

Cihangir Güzelleştirme Derneği ve Galata Derneği’nin açtığı dava sonucu Beyoğlu’nun 2011’de hazırlanan koruma amaçlı imar planları 10. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Mevcut planların Beyoğlu’nu topyekün turistleştireceği gerekçesi dikkat çekti. Bu karar Beyoğlu’nda yaşanan yıkıcı soylulaştırma sürecinin yavaşlaması için bir umut oldu.

Her Yer Taksim, Her Yer Gezi Parkı

Topçu Kışlası Projesi Reddedildi

topçu

Gezi Parkı’nı yok edecek Topçu Kışlası Projesi, İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından yapılan incelemeler sonucunda uygun bulunmayarak, oybirliği ile reddedildi.

Topçu Kışlası’nda Kuzuyu Kurda Emanet Ettiler

topçu_buz

İstanbul 2 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nda Taksim Gezi Parkı’na yapılmak istenen Topçu Kışlası AVM Projesi’ne onay çıkmamıştı. Başbakan ‘kurulun ret kararını reddedeceğiz’ demişti. Şubat ayında Kültür Bakanı değiştirildi ve akabinde Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu Proje’yi onayladı. İşte o kurul üyeleri:

kurul üyeleri

Taksim Dayanışması İmza Kampanyası

taksim dayanisma

2 Mart 2013 tarihinde Taksim Dayanışması üyeleri Gezi Parkı’nın yıkımına karşı Taksim metro istasyonu çıkışında imza kampanyası başlattı. 50.000 imza toplandı.

Taksim Gezi Parkı Festivali

gezi parkı

13 Nisan 2013 tarihinde bu alanın kışlaya dönüştürülmesini protesto amaçlı Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği tarafından 1. Taksim Gezi Parkı Festivali düzenlendi

Topçu Kışlası AVM Olacak!

topçu kışla avm

Başbakan Erdoğan, Taksim’de yapılacak Topçu kışlası’nın AVM ve rezidans olarak faaliyet göstereceğini de açıkladı:

Kışlayı yeniden yapacağız dedik başta ana muhalefet partisi karşı çıktılar. Ben de reddinize ret dedim ve sonra retlerine ret kararı çıktı. Yahu çanak çömleği koruyorsun da oradaki tarihi kışlayı neden korumuyorsun. Denizin kenarında üç beş çanak çömlek, üç beş çatal bıçak bulunmuş onu koruyorsun da bu tarihi binayı neden korumuyorsun. O zaman ne dedik, “olacak” dedik, şimdi oluyor. Bu tabi kışla olmayacak. AVM, belki rezidans olarak hizmet görecek. Divan Oteli tarafında da bir şehir müzesi yapmak üzere adım atacağız.

 1 Mayıs’ta Taksim’de OHAL

1 mayıs köprü

1 Mayıs İşçi Bayramı’nda Taksim Meydanı gösterilere kapatıldı. Kentte olağanüstü hal ilan edildi. Toplu taşıma iptal edildi. Taksim’e çıkan tüm yollar engellendi. Birçok insan ilk defa Galata Köprüsü’nün açıldığına tanık oldu. Başbakan, ‘E ben de geçmişte Taksim’de miting yaptım. Ama belki yarın Taksim de miting alanı olmayacak. Yasak olmasına rağmen ben burada miting yaparım diyemezsin. Sana neresi gösterilirse orada miting yapmak zorundasın. Burası hukuk devleti’ diyerek yasakları savundu.

Gezi Parkı’na İlk Darbe Vuruldu

kırmızılı

27 Mayıs 2013 tarihinde, Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında Gezi Parkı’nın Divan Oteli’ne bakan sınırında yer alan ağaçlar kesilmeye başlandı. Çok az sayıda çevrecinin müdahalesi sonucunda kesimler durduruldu. Ertesi gün, çevik kuvvet eşliğinde Gezi Parkı’na gelen yıkım ekibine karşı direnenlere sert müdahalede bulunuldu. 28 Mayıs 2013 tarihinde Reuters’in bütün Dünya’ya geçtiği günün karesi (İstanbul’dan parkını savunan kahraman bir kadın!) yüzbinlerce insan ağacını, parkını, meydanını, şehrini savunmak için Gezi Parkı’na akmadan önce yaşananları gösteriyordu.

 ‘Topçu Kışlası Olacak, AKM Yıkılacak, Cami de Yapılacak’

topcu_kıslabasbakan

Gezi direnişinin ilk günlerinde HaberTürk kanalında canlı yayına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı. Topçu Kışlası Projesi’nden geri adım atmadığı gibi, AKM’nin yıkılıp yeniden yapılmasını ve Taksim’e Cami Projesi’ni de gündeme getirdi. ‘İstesem onlar Taksim Meydanı’na çıkardı 20, 25 bin kişi. Ben 200, 500 bin kişiyi Kazlıçeşme’ye çıkarırım. Ben de bunu yaparım.Benim bir partim, tabanım var. Bunu yapacak güçteyiz’ diye de ekledi.

‘Geziciler Camide İçki İçti’ Yalanı

cami

Gezi Parkı protestolarının ilk günlerinde göstericiler Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi’ne sığındılar. Revir olarak kullandıkları ve daha sonra özellikle ‘içeride içki içildiği’ iddiası ile gündeme gelen caminin bu iddiayı yalanlayan müezzini ve imamıyla birlikte Beyoğlu müftüsü görevlerinden alındı. Elinde kola şişesi ile görüntülenen bir eylemci üzerinden ‘alkol kullandılar’ iddiası ile büyük bir dezenformasyon kampanyası başlatan hükümet ve ona yakın medya kuruluşları, Gezi eylemlerinin önüne bu tarzda toplumsal/kültürel yarılmaları kışkırtarak geçmeye çalıştığı iddia edildi.

kola

Taksim Yayalaştırma ve Topçu Kışlası Projesi’ni Mahkeme İptal Etti

taksim iptal

Taksim Gezi Parkı’na yönelik projelerin iptali talebini içeren gösterilerin tüm hızıyla devam ettiği 6 Haziran 2013 tarihinde İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin ‘Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi’ni iptal ettiği ortaya çıktı. 3 Temmuz tarihinde kamuoyuna duyurulan karar, Taksim’de çalışmaları devam eden yayalaştırma, battı-çıktı, Gezi Parkı ve Topçu Kışlası gibi bütün projeleri kapsıyor. İstanbul 6. İdare Mahkemesi, bu konuda açılan ayrı bir davada, 7 Mayıs 2013 tarihinde Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yapılmasına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı vermiş, Kültür ve Turizm Bakanlığı ise bu karara itiraz etmişti.

Taksim ‘Korku’ Tüneli Açıldı

taksim tünel

Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında yapılan araç tüneli Eylül ayında açıldı. Açılışından iki hafta sonra altgeçit içindeki virajda motorsiklet sürücüsü Oğuzhan Bövelek (24) beton duvara çarparak hayatını kaybetti. Ulaşım uzmanları, dalış tüneli yapılmadan önce meydana çıkan yollarda trafik ışıkları ve yaya geçitleri gibi hızı engelleyen unsurlar olduğunu, dalış tünellerinin araç sürücülerini şehir içinde hız yapmaya teşvik ederek kazalara davetiye çıkardığını söyledi.

Her Yer Direniş

Şişecam İşçisi Kazandı

ANADOLU CAM SANAYI FABRIKASI'NDA EYLEM

İstanbul’da sanayinin desantralizasyon planlarının bir parçası olarak konut ve ticaret alanı olarak dönüştürülmek üzere Zeytinburnu Şişecam Fabrikası’nın kapatılma kararı alında. İşten çıkartılmak istenen 422 işçi ve ailelerinin fabrikayı işgal ederek direnmeleri sonucunda, işçiler başka fabrikalara nakil olma haklarını kazandılar.

Belgrad Ormanı için Hareket Zamanı

belgrad

‘Önünüzde masmavi bir dere, arkanızda Belgrad Ormanları’ sloganlarıyla pazarlanan devasa emlak projeleri ve 3. Köprü gibi mega projeler İstanbul’un kuzey ormanlarını tehdit etmeye devam etti. Mart ayında ÇEKÜL Vakfı ve İ.Ü. Orman Fakültesi, bu tehditlere dikkat çekmek için “Belgrad İçin Hareket” isimli bir kampanya başlattı.

Kentsel Dönüşüme Karşı İşte Çözüm!

işte çözüm

Sarıyer Mahalle Dernekleri ve Kooperatifleri’nin Nisan ayında düzenlediği “İşte Çözüm” gecesinde, mahalleliler, yaşadıkları süreçleri ve geliştirdikleri çözümleri aktardılar. Yaklaşık 5000 mahallelinin katıldığı gecede “bu öykü hepimizin” diyen kentsel dönüşüm tehdidi altındaki mahalleliler, çözümün hukuki güvence ve arazilerin bedelsiz devri olduğunun altını çizdiler.

Koç Üniversitesi’nde İşçilerin Zaferi

KU

Koç Üniversitesi’nde işten çıkartılan taşeron işçilerin Nisan ayında öğrenciler ve akademisyenlerle birlikte başlattıkları direniş sonucunda işçiler üniversitedeki işlerine tekrar alındılar.

Gezi Direnişi

gezi

2013 kentsel yıkımlar, mega projeler, yolsuzluk, imar usulsüzlükleri ve tepeden inmeci anti-demokratik kent yönetimi kadar, yaşamı ve kenti savunan toplumsal hareket ve mücadelelerle de anılan bir yıl oldu. Gezi Direnişi’nde belki de ilk defa, tamamen kentsel bir mevzunun tetiklemesi ile toplumsal muhalefet sokak ve meydanlarda bütünlüklü demokratikleşme ve özgürlük taleplerini dile getirmeye başladılar. Milyonlarca insan, siyaseti bambaşka bir dil, örgütlenme ve umut ile belirledi. Taksim ve Gezi Parkı’ndan başlayan direniş bütün Türkiye kentlerine yayıldı. Dünya’nın başka direnen kentlerinde Türkiye Yazı yeni bir referans noktası haline geldi. Direniş sırasında hayatını kaybeden gençler hiç unutulmadı, milyonlarca insan onları sahiplendi, ailelerine destek, adalet arayışlarının yanında oldu.

Taksim Dayanışması Talepleri

talepler

Taksim Dayanışması 3 Haziran 2013 tarihinde Taksim Meydanı’nda onbinlerce insanın katıldığı bir miting ile taleplerini açıkladı. Şiddet dolayısıyla istifası istenen sorumlulardan tek bir tanesi bile görevden alınmadı. Aylar sonra bir yolsuzluk operasyonu sebebiyle, hükümeti ‘uyarmadıkları’/yapılan operasyon sebebiyl yüzlerce emniyet müdür ve amiri görevlerinden alındı.

Adalet Arayan Mahalleler Gezi’de

mahalleme dokunma

İstanbul’da “kentsel dönüşüm ve ‘riskli alan’ tehdidi altındaki” mahalleler “Adalet Arayan Mahalleler” ortak adı altında 9 Haziran 2013 Pazar saat 13.00’te Beyoğlu Tünel Meydanı’nda bir araya gelerek Taksim Gezi Parkı’na yürüdü.

Duran Adam

duran adam

18 Haziran 2013 tarihinde, saat 18:45 civarında bir adam Taksim Meydanı’nda durmaya başladı. Çok kısa bir süre içinde ülke genelinde binlerce insan Duran Adam olarak anılan eylemciye katıldı. Direnişçilerin inişe geçmiş moralleri bir anda yükseldi.

Park Forumları ile Doğrudan Demokrasi Deneyimi

park forumları

Tohumu Gezi Parkı’nda atılan, Gezi Parkı’na yapılan büyük saldırının ardından da Abbasağa Parkı’nda filizlenen ve 2 gün içinde otuzun üzerinde yerel noktada büyüyen ‘park forumları’, Türkiye için yeni bir demokratikleşme rotası çizdi.

Kuzey Ormanları Savunması

kuzey ormanları

İstanbul’un kalan son ormanlarını yok edecek 3. Köprü projesine karşı mücadele etmek için Kuzey Ormanları Savunması kuruldu. Köprü güzergahında kamp kuran platform orman katliamına karşı ses yükseltmeye başladı.

10_soruda_3_kopru1

Mülksüzleştirme Ağları

Slide19

Mülksüzleştirme Ağları projesi, iktidar, sermaye ve medya ilişkilerini görünür kılmak amacıyla veri derleme ve haritalama çalışmalarına bir grup gönüllü ile başladı. Haritalar ve veritabanı mulksuzlestirme.org adresinde paylaşıldı.

Yeryüzü İftarları Düzenlendi

yeryuzu1

Antikapitalist Müslümanların çağrısı ile Gezi Parkı’nda yapılmak istenen ‘Yeryüzü İftarı’nın engellenmesi sonucunda İstiklal Caddesi’nde devasa bir iftar sofrası kuruldu. Ramazan ayı boyunca Yeryüzü İftarları bütün ülkeye yayıldı. Yurttaşlar yer sofrasında mütevazi bir şekilde iftar düzenlerken, kendilerine kapalı olan Taksim Meydanı’nda ise Beyoğlu Belediyesi beyaz masa örtülü, garsonlu iftar  sofraları kurdu.

Gökkuşağı Merdivenleri

gokkusagi

Bir grup Beyoğlu sakini semtlerinde bulunan merdivenleri gökkuşağı renklerine boyadı. Hızla sosyal medya vasıtası ile popülerleşen merdivenler 2 gün içinde Belediye tarafından tekrar gri renge boyandı. Büyük tepki çeken bu hamle sonrasında ülke genelinde yüzelerce merdiven yurttaşlar tarafından rengarenk boyandı. Yurtdışında artık Türkiye ‘Gökkuşağı Merdivenleri Ülkesi’ olarak anılmaya başlandı 😉

Kazova İşçileri Kendilerinin Patronu Oldu

kazova

Maaşlarının ödenmemesi ve bir grup işçinin tazminatsız olarak işten atılması nedeniyle geçtiğimiz şubat ayında direnişe geçen Şişli Bomonti’de yer alan Kazova Tekstil işçileri, kazak fabrikasının dokuma makinelerine, alacaklarına karşılık mahkeme kararıyla el koydular. İşçiler Kağıthane’de başka bir binada üretime kooperatif olarak devam ediyorlar.

Don Kişot İşgal Evi

don kişot

Kadıköy Yeldeğirmeni Mahallesi’nde bulunan inşaat halinde bırakılmış bir binayı Gezi direnişinde doğan Yeldeğirmeni Dayanışması işgal etti. Terk edilmiş bina kollektif bir şekilde mahalle sakinleri için ortak yaşam alanına dönüştürüldü.

Kuzguncuk Bostanı Kurtuldu!

kuzguncuk

Kuzguncuklular Derneği’nin uzun süredir Kuzguncuk Bostanı’nın korunması için verdiği mücadele sonuç verdi. Kasım ayında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Komisyonu derneğe resmi bir yazı göndererek bostanın üzerine yapılması planlanan özel okul projesinden vazgeçildiğini bildirdi. Vazgeçme kararında binanın ‘Kuzguncuk mimari dokusuna ve yakın çevre yapı karakterine uygun olmaması’ etkili oldu.

22 Aralık Kent Mitingi

DSC_4763

22 Aralık İstanbul Kent Mitingi için binlerce İstanbullu Kadıköy’de toplandı. Çocuklar, ekolojistler, engelli eylemciler, bisikletliler, Park Forumları, öğrenciler, odalar, ve siyasi gruplar Kadıköy Rıhtımı’nı doldurdu. Gazlı ve TOMAlı kısa süreli bir müdahale de eksik olmadı. Yolsuzluk iddialarına karşı protestolar ile kent hakkı talepleri bir arada dile getirildi.

Akbil Basma Turnikeden Atla

akbil

Taksim’den metroya akbilinde para olmadığı için bedava binmeye çalışırken özel güvenlikçiler tarafından dövülen 2 genç kardeşten biri çok ağır yaralandı. Saldırıyı protesto eden yurttaşlar sosyal medya üzerinden organize olarak 2013’ün son günü ‘Akbil Basma Turnikeden Atla’ eylem çağrısında bulundular.

Kentsel ulaşım

3. Havaalanı İhalesi Yapıldı

3.hava

İstanbul’a yapılacak 3. havalimanı için ihale, Ankara’da gerçekleştirildi. İhalede en yüksek teklifi 22 milyar 152 milyon Euro’yla Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu verdi. İhale, Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi oldu. Çevre Düzeni Planı’nda Silivri bölgesinde işaretlenmiş olmasına rağmen, 3. Havaalanı için ekolojik koruma bölgesi olan Kuzey İstanbul’un seçilmiş olması kent uzmanları ve çevreci grupları tarafından eleştirildi.

3_havalimaninda_kus_goc_yollari_icin_risk_calismasi_yapilacak_h134144

3. Köprü’nün Temeli Atıldı

3.kopru

İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. köprünün temeli İstanbul’un fethinin 560. yılında, Başbakan ve Cumhurbaşkanı tarafından atıldı. Gül köprünün ismini açıklarken Boğaziçi Köprüsü’nün ismini karıştırdı: ‘Birinci köprü Mustafa Kemal Atatürk’ün, ikinci köprü Fatih Sultan Mehmet’in ismini taşıyor. Üçüncü köprünün ismi Yavuz Sultan Selim Köprüsü olacak’. Köprüye katliamlarla anılan bir sultanın isminin verilmesi Alevi yurttaşları incitti. Köprü bağlantı yolları için onbinlerce ağaç son sürat kesilmeye başlandı. Ağaç kıyımı uydudan çekilen fotoğraflarla belgelendi.

orman

Marmaray Açıldı!

marmaray

29 Ekim tarihinde, Başbakan, Cumhurbaşkanı ve Somali Cumhurbaşkanı’nın katıldığı büyük bir tören ile Marmaray Projesi açıldı. Açılışında ve takip eden günlerde yaşanan türlü aksaklıklar, projenin henüz hazır olmadan açıldığı iddialarını gündeme getirdi.

Metrobüs ‘Çıldırttı’

metrobüs

2013 yılında Metrobüs sistemindeki kalabalık tahammül sınırlarını zorladı. Özellikle belli saatlerde duraklarda yaşanan doluluk taşıma kapasitesinin çok üstünde gerçekleşti.

Her Yere Metro Her Yerde Metro

her yere metro

İBB, Gezi Direnişi’nin ‘Her Yer Taksim, Her Yer Direniş’ sloganının bir benzerini, kendi metro yatırımlarının reklamlarında kullanmaya başladı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s