karaköy meydanı ve yakın çevresi düzenleme inşaatı


Malum, Karaköy Sahili İSPARK otoparkına, sahilin arkasında bulunan küçük meydan ise şantiye alanına dönüştürüldü. İBB, şantiyenin Karaköy Meydan Düzenlemesi ihalesini alan şirket tarafından kurulduğunu ve gerekli izinlerin alındığını belirtmişti.

karaköy_şantiye

Biz de ‘Karaköy gibi merkezi bir yerde yapılacak proje hakkındaki bilgi neden şeffaf bir şekilde paylaşılmıyor’ diye sormuştuk. Meğer projenin tabelası çitlerin içinde yatıyormuş. Yatay faziyette duran tabelada ‘Karaköy Meydanı ve Yakın Çevresi Düzenleme İnşaatı’ yazmakta.

karaköy_inşaatAltında yer alan haritadan da oldukça geniş bir alanın etkileneceği anlaşılıyor. Müteahhit firma (GYO İnşaat) hakkında hiç bir bilgiye ulaşılamıyor. Nasıl bir projenin gerçekleştirileceği de bilinmezler arasında. Ancak, İmar Planlama Proje Müşavirlik Firması’nın internet sitesinde ‘devam eden projeler’ statüsünde yer alan, 2012 tarihli aynı isimli bir proje var:

Karaköy Meydanı ve Yakın Çevresi Düzenleme Projesi

KM01KM04 KM05 KM12İlginç bir şekilde yukarıdaki projede, şu an İSPARK AŞ’nin işgali altında bulunan Karaköy Sahili ve çitlenmiş küçük meydan yayalara ayrılmış görünüyor. Hatta bu proje gerçekleştirilirse, araba park etmek fiziki olarak mümkün olamayacak. Ancak UKOME burayı otopark alanı olarak belirlemiş durumda. Karaköy’e yapılacak çok bilinmezli mekansal müdahale hakkında dedektif gibi bilgi toplamaya devam edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s