yeni tarlabaşı: ‘adam olacak prenses’


Malum, Tarlabaşı Bulvarı’ndan Taksim Meydanı’na doğru çıkarken sol kolda yer alan şantiyenin adı Tarlabaşı Yenileme Projesi. Beyoğlu Belediyesi ve GAP İnşaat ortaklığında yürütülen bu kentsel dönüşüm uygulaması ile, Belediye Başkanı’nın değişiyle ‘zehirlenmiş prenses tedavi ediliyor’! Şantiye boyunca yerleştirilmiş proje görselleri üzerinde düşünmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Aslında bu dönüşüm uygulaması kelimenin tam anlamıyla bir ‘soylulaştırma’ projesi: Uzunca bir süredir Tarlabaşı’nda yaşayan ve çalışan insanlar mahallelerinden kendi rızaları dışında kopartılıyorlardı. Yerlerine de onlardan daha çok parası olan başkaları geliyor, gelmesi planlanıyor.  Bunun böyle olduğunu bu zamana kadar Belediye Başkanı da saklamıyordu. Bakın kamu-özel ortaklığı ile kotarılan,  maliyeti yaklaşık 150 milyon dolar olan proje ile bölgede yaratılan değer artışının matematiğini Başkan nasıl anlatıyor:

Henüz inşaatı başlamayan binalarda metrekareye 6 bin dolar değer biçildiğini görüyoruz. 25 – 30 bin metrekare büyüklükte, içinde 100 bin metrekareye yakın inşaatın olduğu yerin değeri ne olur? 6 bin dolardan alırsak 100 bin metrekare olduğunu göz önüne alırsak zaten 600 milyon dolarlık bir değer çıkıyor ortaya. Ama dükkanları, ticari işletmelerini koyarsanız bu değer 1 milyar doları aşar. Bu tabi sadece renovasyonun yapıldığı küçücük bir parçası için geçerli. Beyoğlu’ndaki diğer binaların da değeri bu proje nedeniyle artacak.

Yaratılan değer artışı, yani rant muazzam! Haliyle böylesi bir rantın olduğu bir projede yaşayanların yerlerinden edilmemesini beklemek ‘saflık’ olurdu. Özellikle yaşayanların projenin en başından itibaren sorunlu/suçlu/kirli gösterildiği de göz önünde bulundurulduğunda. ‘Adam olacak prenses‘ benzetmesiyle oksimoron üstadı da olduğunu kanıtlayan Başkan şöyle diyor:

Şimdi zehirlenmiş prensesi tedavi ediyoruz. Tarlabaşı değerli bir prenses ama zehirlenmiş. Onu yeniden adam etmek güç bir iş. Ama başardığımızda prenses kazanacağız. Tarlabaşı dönüşümünü başardığımızda bütün tarihi binalara karşı insanların bakışını şu düşünceye getireceğiz: “Bundan adam olur. Hem de öyle olur ki prenses olarak karşımıza çıkar.”

Bu yerinden etme / sınıfsalkırım projesi ilk başta billboardlara, aşağıda görüldüğü üzere, son derece özgüvenli ve dürüst bir şekilde yansımıştı. Yaratılan mağduriyetlerden gocunmadan, çekinmeden ve son derece şeffaf bir şekilde eski Tarlabaşılıların yenileriyle yer değiştireceğini adeta müjdeliyordu. ‘Nezihleşmiş’ sokaklarda mutlu mesut yürüyen, tüketen Avrupai görünüşlü insanların, Beyoğlu’nun geri kalanında yasak olan ama yeni Tarlabaşı sokaklarında görülen masa ve sandalyelerin yıkılmakta olan Tarlabaşı ile yakından uzaktan alakası yoktu. Belediye ve ortak şirketi adeta, ‘Biz zehirlenmiş prensesi mevcut Tarlabaşılılardan arındırarak tedavi edeceğiz’ diye deklare ediyordu.

tarlabaşı KDYukarıdaki samimi, dürüst temsiliyetin yerini bir ‘aklama’ faaliyetine bıraktığına tanık olmaktayız. Tarlabaşı Bulvarı’na bakan yeni billboardların üzerinde, bir sorun yumağı haline gelmiş, insan hak ihlalleri ile anılan, ulusal/uluslararası kamuoyunda fazlasıyla eleştirilen Proje’nin ‘açıklarını’ kapamak için ciddi bir propaganda kampanyasına yer verildiğini, agresif bir meşruiyet arayışını görmekteyiz. Yeni Tarlabaşı vurgusu ile buranın geleceği olumlanmakta, şu ana kadar getirilen eleştiriler Proje’ye içerilmekte, farklı yaş, cinsiyet, sınıf, toplumsal temsiliyetleri ile daha heterojen bir imaj çizilmekte. Yukarıdaki görseldekilerin aksine, aşağıda yer alan bireyler daha ‘bizdenler’ ve hepsi de mutlular. ‘Tarihi koruyan, yaşayana saygılı, esnafı düşünen, insan odaklı, sokakları canlı, depreme karşı güvenli ve kimseyi mağdur etmeyen’ örnek bir kentsel dönüşüm projesi vurgusu yapılmaktadır. Yani yukarıdaki şok edecek kadar dürüst temsiliyet, yerini katıksız bir reklam faaliyetine, koca bir yalana bırakmıştır. Toplumsal ve tarihsel yıkım üzerinden yükselen Yeni Tarlabaşı kabahati, bu yeni billboardlar arkasına gizlenmektedir. Kabahat büyük olunca haliyle özrü de büyük oluyor…

tarlabaşıIMG_7362IMG_7363IMG_7364IMG_7366IMG_7367IMG_7368IMG_7370

yeni tarlabaşı: ‘adam olacak prenses’” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s