kentin merkezini siyasete kapamak!


Başbakan, ‘E ben de geçmişte Taksim’de miting yaptım. Ama belki yarın Taksim de miting alanı olmayacak. Yasak olmasına rağmen ben burada miting yaparım diyemezsin. Sana neresi gösterilirse orada miting yapmak zorundasın. Burası hukuk devleti.demiş.

Başbakanın ‘hukuk devleti’ dediği aslında kanun devleti. Kanuni olmak ile hukuki olmak farklı şeyler. Sonuçta diktatörlükler de kanunlarla yönetiliyor. Kanun devletinde şehir merkezini yoksullara/toplumsal hareketlere kapayabilirsiniz. Örneği çok, Bakü, Beyrut, Amman.. Kanuni olmasına olur ama insan haklarına, evrensel hukuka da aykırı olur. İstiklal Caddesi’ni Cumartesi Anneleri’ne, iş cinayetlerine karşı Vicdan & Adalet Nöbeti’ne, sendikalara, insan hakları örgütlerine, feministlere kapatacak mısınız?

Taksim ve İstiklal Caddesi’ni toplumsal hareketlere kapatıp İstanbul Shopping Fest gibi tüketim festivallerine açmak tamamen ideolojiktir. Aslında son dönemde, Taksim’in doğrudan polisiye önlemlerle siyasete kapatılması çok açık bir anti-demokratik hamle olacağından bu işi piyasaya havale etmişlerdi. İstanbul’da devlet destekli, piyasanın mutenalaştırma baskısının geldiği ‘olgunluk’ güvenlikçi politikalarla desteklenme ihtiyacını doğuruyor. Ülkedeki diğer siyasi süreçlerle de ilişkilendirildiğinde, belli siyasetler/gruplar üzerinde baskının artacağını öngörmek herhalde yanlış olmaz. Barış başta olmak üzere, sivil/yurttaşlık hakları ve toplumsal/mekansal adalet talepleriyle bütüncül bir demokratikleşme muhalefeti yapmanın tam zamanı.

kentin merkezini siyasete kapamak!” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s