terör, gecekondu ve kentsel dönüşüm üzerine başbakan


6 Nisan 2013 tarihinde İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde ‘Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor’ başlığı ile düzenlenen törende konuşan Başbakan Erdoğan gecekondu ile ‘terör’ arasında bir ilişki kurmuş, kentsel dönüşüm projeleri ile de terörle mücadele edildiğini ifade etmişti. Başbakan aşağıda yer alan söylemlerinde kentsel dönüşüm ve çözüm süreci arasında da paralellikler kurmakta:

Yaklaşık 30 yıldır Türkiye terörle mücadele ediyor. Gaziosmanpaşa, Sultangazi çok önemli; terörün ortaya çıktığı anda terörü ortaya çıkaran sebepler hiç konuşulmadı bataklıkları kurutmayı hiç kimse tartışmadı. Askerimiz polisimiz terörle mücadele ederken devlet terörün istismar ettiği dertlere çare üretmedi. Büyükşehirlere akın akın göç yaşanırken gecekondular büyürken görmezden gelindi. Yoksul mahalleler terörün istismar edildiği alanlara dönüştürüldü.Bizler sizin dertliniziz, sizlere aşığız onun için bunları açık konuşuyorum. İstanbul’un nice semtlerinde genç evlatlarımız yola çıkıyorlar, saatlerce yollarda gidip iş yerlerine ulaşıyorlar; kimileri sigortasız kimileri asgari ücretle çalıştırılıyor. Elektrik kesik, evde sıcak yemek yok. Bunların üzerine televizyonu açıyor lüks hayatları görüyor. Lüks araçları görüyor. Umut yok heyecan yok yaşama sevinci yok. Bu çocuklarımıza kötü niyetliler musallat oluyorlar, uyuşturucuyla fuhuşla hırsızlıkla terörle musallat oluyorlar.Bir yandan terörle kararlı bir şekilde mücadele ettik ama bataklığın da kurutulması için mücadele ettik. Ekonomiyi büyüterek iş imkanları yarattık. Terörün istismar ettiği her ne varsa kararlılıkla üzerine gittik. Kentsel dönüşüm gerçekleştirirken sadece şehri yenilemiyoruz bütün bunlardan önemlisi çocuklarımıza umutlu coşkulu bir çevre bir ortam kazandırıyoruz.

Adına çözüm süreci dedik ve bu sürece inancına bakmadan 63 kendisine saygı duyduğumuz akil insanlar seçtik. Onlarla şu anda çalışmaya başladık. İlk toplantımızı yaptık. Mesajımı verdim ve kendilerinden sorular aldım. Türkiye’nin 7 bölgesine dağılacağız. Bazı çevreler bundan çok rahatsız kimisi orada yok diye feryat ediyor kimileri de kıskançlıklarından çatlıyorlar kimileri de ulusalcı oldukları için sağın da solun da aşırı uçlarından çok çektik. Terörle mücadelede bir şeyler yaparken maalesef birileri oralarda rant elde etmeye çalışıyor. Biz samimiyetle bu yola çıktık. Niyetimiz hayır akıbet de hayır olacak inşallah. Hangi adımı atarsak atalım zaten karşılarında duruyorlar. Bu kafaları çok ama çok iyi tanımanızı sizlerden rica ediyorum. Bu sürece karşı çıkanlar kentlerimizi harabeye çeviren o harabeden her türlü illetin üremesine fırsat sağlayan zihniyettir. Şimdi o bataklığın kurutulmasına karşı çıkıyorlar. Kendileri bataklıklarda sivrisinek yetiştirdiler şimdi o sivri sineklerin yok edilmesine karşı çıkıyorlar. Bunların ez kaza iktidar olması halinde geride bıraktıkları eser bataklık harabe virane yıkılmış evler kırılmış kalpler umutsuzluğa sevk edilmiş kitleler. Geride bıraktıkları eserlerin ortadan kaldırılmasına tahammül edemiyorlar. O bataklıkları gül bahçelerine çeviriyoruz. 

Kırılan kalpleri onarıyor umutsuzluğu umuda çeviriyoruz. Milletim rahat olsun. Her nen yaparsak sizinle yapıyoruz.Kentsel dönüşümü sizlerle yapıyoruz. Bütün bu süreçler büyüyen bir Türkiye’nin ayak sesleridir. Huzurun umudun mutlu mesut bir yaşamın umut sesleridir ayak sesleridir.

Kaynak: ensonhaber.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s