sarıyer mahalle dernekleri ve kooperatifleri’nden işte çözüm!


Kentsel dönüşüm lobisinin bir adım önünde gitmek mümkün mü?

İstanbul ve Türkiye genelinde yaşanan kentsel dönüşüm sürecinden en fazla etkilenecek yerlerden biri de Sarıyer. Birçok noktası, deprem kuşağına uzaklığı, sağlıklı çevresi, ulaşım olanaklarının çeşitliliği, 3. Köprü, 3. Havaalanı ve Yeni Şehir gibi mega projeler sebebiyle  kentsel dönüşüm lobisinin adeta ağzını sulandırmakta. Ancak buralar aynı zamanda İstanbul’un ilk gecekondularının kurulduğu, insanların konut ihtiyacını kendi elleriyle ve diğer birçok yere kıyasla başarılı bir şekilde kotardığı mahalleleri de barındırıyor. Yani Sarıyer’de kentsel dönüşüm projelerinin doğrudan etki alanına giren onlarca mahalle, binlerce yaşayan var. Şimdiden Derbent ve Armutlu mahalleleri, sağlam zeminlerine rağmen ‘riskli alan’ ilan edildiler bile.

Uzunca bir süredir Sarıyer’de insanlar yaşam alanlarına sahip çıkmak için kendi mahallelerinde dayanışma içinde örgütlenmekte ve bu birlikteliklerini Sarıyer genelinde mahalleler arasında özenle ördükleri bağlarla kuvvetlendirmekteler. Mahalleler toplu hareket için dernekleşmekte ve yaşadıkları yere demokratik birer özne olarak sahip çıkmak için de hızla kooperatifler kurmaktalar.

Bu birlikteliği Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde 2011’de düzenlenen ‘Burada Yaşayan Var!’ etkinliği ile binlerce davetli önünde göstermiş, sonrasında da 2012’de ‘Çözüm Bizde!’ diyerek kendi çözüm prensiplerini ortaya koymuşlardı. Şimdi de yine aynı yerde, 7 Nisan 2013 Pazar, saat 19:00’da Sarıyer Mahalle Dernekleri ve Kooperatifleri kendileri hakkında türlü plan ve projeler yapanlara karşı ‘İşte Çözüm!’ diyerek çözümün yol haritasını hep birlikte deklare edecekler.

Muktedirlerin yaşayanları sürekli ‘yok saymasına’ artık neredeyse alıştığımız, mekansal müdahaleler ve demokrasi arasında bir türlü kurulamayan ilişkiyi normalleştirdiğimiz, kapalı kapılar ardında hazırlanan projeleri takip etmek ve eleştirmekten yorulduğumuz şu vahşi kentsel dönüşüm sürecinde, çözüm odaklı ve halktan gelen kuvvetli seslere kulak vermek hem İstanbul’un diğer mahallelerine, hem de bu konular üzerine düşünüp kafa yoran, emek edenlere umut verecek, iyi gelecektir.

Aşağıda davetleri ve duyuruları yer alan Sarıyer Mahalle Dernekleri ve Kooperatifleri’ne şimdiden başarılar dileriz…

 

 

7NisanSariyerGeceDavetiyeBaski7NisanSariyerGeceAfisBaski

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s