venedik’in komşusu riskli alan kararına dava açtı


Bakanlar Kurulu Kararına Dava

İstanbul’un Sultangazi İlçesi Cumhuriyet Mahallesi Siteler Mevkii Bakanlar Kurulu kararı ile riskli alan ilan edilmişti. Burada oturanların oluşturduğu Cumhuriyet Mahallesi Dayanışma Platformu önce karara itiraz etti, sonrasında da 6 Mart Çarşamba günü kararın iptal edilmesi için topluca dava açtı. Aşağıda basın açıklamasına davet metni ve açıklamadan kareler yer almakta.

İstanbul’da bugüne kadar ‘Riskli Alan’ ilan edilen mahallelerin bir ortak noktası var: Buralar zaten hali hazırda ‘kentsel dönüşüm’ emellerinin olduğu, Belediyelerin, TOKİ ve yatırımcıların uygulama projeleri gerçekleştirmek istedikleri yerler. Bulundukları konum, imar artış imkanları, etraflarındaki yeni emlak projeleri ile rant değeri yüksek alanlar. Yani İstanbul’un deprem riski en yüksek, aciliyetle müdahale edilmesi gereken yerleri olup olmadıklarına dair elde bir karşılaştırmalı bilgi yok.

‘Riskin kaynağına dair bilimsel veriler nelerdir? Zemin analizleri yapılmış mıdır? Yapı stoğunun durumuna dair çalışmalar var mıdır? Bütün bu çalışmalar sonucunda İstanbul’da ivedilikle müdahale edilmesi gereken yerler ‘Riskli Alan’ kararı alınan mahalleler midir?’ gibi sıralanabilecek bir çok soru mevcut. Bu soruların ya cevabı araştırılmamış, ya da, kararlar şeffaf olmayan ve yaşayanların katılımından uzak alındığı için, bilinememektedir. Haliyle de ‘riskli alan’ kararı alınmış yerlerde yaşayanların huzursuzlukları ve  geleceklerinden duydukları şüphe artmaktadır. İnsanlar ‘bu sürecin sonunda mağdur mu olacağız?’ veya ‘bizim arzumuz dışında yaşadığımız yerler değiştirilecek mi?’ diye sıkıntılar yaşamaktalar.

Davaya konu olan Cumhuriyet Mahallesi Siteler Mevkii yeşil alanların bulunduğu beşer katlı toplu konutlardan oluşuyor. Yani bir uygulama projesi için nispeten kolayca ‘kotarılabilecek’ bir yer. Hazineye ait yeşil alanları dahil edersin, arttırırsın imarı, dayarsın koca koca TOKİ / Kiptaş bloklarını, hem oturanlara (artık az veya çok) borçla daire verirsin, hem de üretilecek yığınla yeni konut üzerinden güzel para kazanırsın! Bakınız komşu Venedik’e…

Komşu Venedik

Cumhuriyet Mahallesi aynaya baktığında (yolun) tam karşısında İBB’nin konut şirketi KİPTAŞ’ın ortaklığında yapılan, Via Port Venezia Projesi’ni görüyor. ‘Venedik’i İstanbul’a getirmek’ gibi absürd bir konsept, ve daha absürd bir tasarım ile pazarlanan proje bir AVM ve yüksek katlı konut ve ofis bloklarından oluşuyor.

Artık Venedik’i yaşamak için Venedik’e gitmenize gerek kalmadı. Tarihi dokusu, eşsiz su kanalları ve mimari estetiğiyle Venedik’in keyfi şimdi İstanbul Avrupa Yakası’nda.

Proje ciddi ciddi yukarıdaki alıntı ile pazarlanmakta. Adeta Disney karakteri Mickey Mouse ve arkadaşları ile dekore edilmiş çocuk yuvaları veya bir lunapark tadındaki projeyi, ‘gerçek’ hayatın, İstanbul mahallelerinin alternatifi olarak ‘tüketicilere’ sunuyor. Proje’nin internet sitesindeki konut fiyatları 244.875 TL’den başlıyor 859.572 TL’ye kadar çıkıyor.

istanbul_viaport_venezia

Mahalleliler de  ‘Karşımıza Venedik’i yapıyorlar, bizi de Roma mı yapacaklar?’ diye haklı olarak soruyor.

Peki buranın ‘deprem riskini’ ne yapacağız? Buraya ve ilan edilmiş diğer riskli alanlara dayatılan süreci baş aşağı ederek başlanabilir: Yani ‘Süpriiiz, Bakanlar Kurulu tarafından mahalleniz riskli alan ilan edildi’ demek yerine, yaşayanların toplu bir şekilde, şeffaf süreçler sonucunda, içlerine sinerek, kendilerinin güvendiği yetkin uzmanların yaptığı araştırmalardan elde edilen bilgileri değerlendirerek yaşadıkları yerin gerçekten riskli olup olmadığına ikna edilme yolu izlenebilir. Yani kısaca ihtiyacımız olan daha çok demokrasi… Ondan sonra Venedik’te mi, Roma’da mı, yoksa İstanbul’da mı yaşayacaklarına yine vatandaşın kendisi karar verir.

BASINA VE KAMUOYUNA

DAVETİMİZDİR…

30 yıl önce kamu kurumları tarafından İstanbul’daki konut sorununa çözüm için örnek projeler içinde yer alan, bizlere tahsis edilen ve üzerinde mühendislik hizmetiyle yapılmış tapulu ve iskân ruhsatlı konutlarımızın yer aldığı Sultangazi İlçesi Cumhuriyet Mahallesi Siteler Mevkii, Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edilmiştir.

Bu kararın dayanağı yoktur. İstanbul Çevre Düzeni planı, İBB ve JICA tarafından yapılan çalışmalar tersini söylemektedir.

Bu nedenle, Resmi Gazete’de ilan edildikten sonra 15 gün içinde yüzlerce imzayla itiraz etmiştik.

Şimdi de, Danıştay nezdinde, Bakanlar Kurulu kararının İPTALİ için dava açıyoruz.

Çarşamba günü (6 Mart) 13.00’te Şirinevler’deki İdare Mahkemesi’ndeyiz.

İlgi ve alakanızı esirgememenizi bekler, saygılar sunarız.

istanbul_sultangazi_cumhuriyet_itirazistanbul_sultangazi_cumhuriyet_basın_2

venedik’in komşusu riskli alan kararına dava açtı” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s