şekerbank’ın kapısı hep açık: esnafa da avm’ye de


Şekerbank’ın mahalle esnafından alışverişi teşvik eden yukarıdaki reklamını genel olarak beğenmiş, sonrasında da Twitter’da şöyle bir yorumda bulunmuştum:

Şekerbank reklamı: ‘Mahallemizi mahalle yapan esnafımız için el ele verelim…’ & her yere AVM kondurmaya devam edelim, AVM’lerden çıkmayalım

Başka bir twitter kullanıcısı da reklamı beğenmiş ama aynı şekilde ‘samimiyeti’ sorguluyordu:

Şekerbank ne kadar içten bilemiyorum ama reklamı çok başarılı:)

Dünya’nın neresinde var bizim mahallelerin canlılığı, sıcaklığı?

ac¸ýk_is¸ler_2Reklamda Türkiyeli esnafın ‘bizdenliği’, renkliliği, canlılığı, sıcaklığı Avrupa ve ABD kentlerinin erkenden kepenk kapatan esnafının soğukluğu ile karşılaştırılıyor ve bu ‘değerimize’ sahip çıkmamız yönünde bir mesaj iletiliyordu. Belki burada kısa bir parantez açmakta fayda var: Bu rekabetçi temsiliyetin milli duygulara oynadığını, sorunlu olduğunu, Dünya’nın birçok yerinde en az Türkiye’dekiler kadar renkli, canlı, kapıları açık esnafın bulunduğunu söyleyelim. Reklamın anlatım dilini kuvvetlendirmek için ortaya konan bu kıyaslama aynı zamanda ‘asıl’ meseleyi maskelemektedir. Bugün mahallemizin esnafı Avrupalı meslektaşlarıyla bir rekabet içinde değiller. Karşılaştığı haksız rekabet, zincir mağazaların ve AVM’lerin bütün Türkiye şehirlerinde, büyük-küçük, merkez-çeper farketmeden çoğalıyor olmasından kaynaklanıyor.

Şekerbank’ın ‘Kapımız Esnafa Açık Projesi’ni destekleyenler arasında bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu‘nun Genel Başkanı Bendevi Palandöken bakın mahallemizin esnafını kepenk kapatmaya zorlayan ve sayıları 300’ü geçen AVM’ler ve binlerce Hipermarketler hakkında neler söylüyor 

Tekstil sektöründen, mobilya sektörüne, beyaz eşyadan gıda sektörüne, kozmetikten ayakkabıcılık sektörüne kadar AVM‘lerden memnun olan sektör yok. Her açılan AVM’de fahiş kiralarla mağaza açmanın yüksek maliyeti ile boğuşan yerli firmalar yabancı markalarla rekabet edemiyorlar. Büyükşehirlerde bölgenin sosyo-ekonomik yapısını değiştirdikleri gibi şimdi hızla Anadolu illerinde de yayılıyorlar. 81 ilin 52’sinde AVM var. 2-3 yıl evvel AVM’lerin neredeyse yarısı İstanbul’dayken şu anda yüzde 61’i Anadolu’da bulunuyor. AVM’lerin 2012 yılı için 48,5 milyar lira ciro hedeflerinde Anadolu’nun payı İstanbul’un üzerindedir…

Hipermarketler ise gondol, raf, insert bedelleri hatta o bölümde çalışanların maaşlarının bile yerli üreticilere yüklediği bir pazarlama anlayışı ile çalışıyorlar. Tüketiciye kolay ulaşım gücünü kullanarak üreticiden çok düşük fiyata aldığı ürün parasını geç ödeyerek, kendi markasını kullanarak fason ürettirdiği (Privite Label) ürünleri ön plana çıkararak haksız rekabet uygular. Aynı kuzu postuna bürünmüş kurt misali, perakendecilik yaparken üretici rolüne de bürünür. Şimdi büyük sermaye discount (ucuzcu) market piyasasına büyük yatırım yapmaktadır. Şuan 7 milyar dolar büyüklüğe sahip ucuzcu market piyasasında 10 bin market bulunmaktadır. 3 yıl içinde 5 bin yeni market açılmasının planlanması mahalle esnafını daha da zora sokacaktır. Sanayicinin fidanlığı esnaf ve sanatkar camiasıdır diyoruz, yerli sermayenin de fidanlığa zarar vermesini anlamıyoruz.

Bir yandan kentsel dönüşüm projeleri ve TOKİ’ler ile alıştığımız, doğup büyüdüğümüz ‘mahalle’ yaşantısı bambaşka bir hal alırken, diğer yandan da AVM ve hipermarketler ile yepyeni tüketim alışkanlıkları geliştiriyoruz. Mahallenin organik parçası esnaf da haliyle varoluşsal bir dönüşüm yaşamakta, çoğu açılan AVM ve hipermarketlerde ücretli emek olarak çalışmak zorunda kalmakta, esnaf gömleklerini çıkartıp büyük markaların üniformalarını üzerlerine geçirmekteler. TOKİ, site ve AVM’lerin tabi ki bir de finans ayağı bulunmakta, yerli ve yabancı bankalar hem yatırımcılara hem de vatandaşa uzun vadeli ve yüksek maliyetli krediler sağlayarak para kazanmakta, kurdukları gayrimenkul yatırım ortaklıkları ile kentsel rant pastasından alacakları dilimi büyütmeye çalışmaktalar. Şimdi bu çerçeveden baktığımızda Şekerbank’ın esnafı destekleyen kampanyası hayırlı bir iş gibi görünmekte. Ancak aşağıdaki haber ile esnaf kampanyası nasıl birlikte ele alınır onu düşünmek lazım. Hadi ikiyüzlü demeyelim ama oldukça şizofrenik olduğu gün gibi ortada!

Mardin’in ilk AVM’sinin finansmanı Şekerbank’tan…

movapark

Şekerbank, İstanbul Yeditepe Turizm Eğitim Sağlık ve İnşaat Ticaret A.Ş. tarafından gerçekleştirilecek ve Mardin ilinin ilk AVM’si olacak Mova Park Alışveriş Merkezi projesi için 17 milyon TL tutarında kredi sağladı. 2012 yılı içinde tamamlanacak olan projeye verilecek 17 milyon TL tutarındaki kredi, 1 yılı anapara ödemesiz ve 5 yıl vadeli olacak.

İmza töreninde bir konuşma yapan Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, yeni açılacak alışveriş merkezinin Mardin ekonomisine canlılık kazandıracak bir yatırım olduğunu söyledi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s