‘yeni taksim’in altı’


İBB’den mesaj var! Taksim Tüneli çalışmaları için 20 günlüğüne Tarlabaşı Bulvarı’ndan Meydan’a çıkışı kapatacaklarmış. Haber ve güzergah detayları aşağıda. Ancak benim dikkatimi haber için kullandıkları şu aşağıdaki görsel çekti. Bu ‘neşeli’ haberi bize ileten Başkan’ın fotoğrafını kastetmiyorum. Altında yer alan ‘yeni Taksim’in altı’ isimli tünel görseline göre Taksim Projesi’nin Tarlabaşı – Elmadağ güzergahı dışında iptal edildiği söylenen diğer tüneller de yerli yerinde duruyor. Bu acaba özensiz bir görsel seçimi mi yoksa ilk tünel inşaatının sonrasında bizi bekleyen kötü süprizlerin işareti mi?

taksimtünel

Taksim Meydanındaki çalışmalar kapsamında;Taksim Meydanına Tarlabaşı Bulvarı üzerinden çıkış, 25 Ocak 2013 Cuma gecesinden itibaren,15 Şubat 2013 tarihine kadar 20 gün süre ile kapatılacaktır.

Taksim Meydanı’na gidecek olan sürücülerin Dolmabahçe-Gümüşsuyu veya Şişhane-Dolapdere Harbiye güzergahlarını kullanmaları gerekmektedir.

tarlabasitaksim

‘yeni taksim’in altı’” üzerine bir yorum

  1. Taksim’den başlayan Şişli’ye uzanan devasa kültür ve rekreasyon vadisi yapıldığı tarihte çok amaçlı salonları, tiyatroları, sergi alanları, kültür, sanat, spor, rekreasyon işlevlerine kamusal bir nitelik kazandırmayı amaçlıyordu. Ancak epey bir zaman önce bu vadiye ana fikrini veren kamu modeli çöktü. Bunu gözlerimizle gördük. Kamu alanın bir bölümü özelleştirildi, yaya erişimi zorlaştı, yeşil alanları yıllarca otopark olarak kullanıldı, çevik kuvvet tarafından işgal edildi, çok kötü yönetildi, cazibesini kaybetti. Bir çok açıdan kullanım dışı kaldı. Dönüşümü sağlayacak stratejiler ve pratikler üretilemedi, güncellenemedi. Her gün milyonlarca insanın ziyaret ettiği İstiklal Caddesi’nin bir devamı gibi düşünülen, tasarlanan Beyoğlu ile Şişli arasındaki bu değerli alanın yeniden canlandırılması mümkün. Ancak biz meslek insanları, mimarlar, plancılar, kültür insanları, buradaki krizi yalnızca siyasal bir tercihmiş gibi gösteriyoruz. Söylemek bile fazla: Biz de yaşadığı anın bilgisine sıkışan,uygulama aşamasında sorunu algılayan, tıpkı Taksim’deki kışlayı inşa edince sanki sorunu çözdüğü yanılsamasını yaratan iktidar gibi davranıyoruz. Zıtlıklar rejimi karşılıklı olarak birbirini haklılaştırıyor, inşa ediyor. Bu yüzden telafi yöntemiyle sorunu çözebileceğini zanneden iktidar gibi, biz de sanki soruna karşı hiçbir şey yapılmasın diyen, aynı yöntemi savunan, negatif bir iktidar işlevi görüyoruz.
    Sonuçta bütün merkeziyetçi siyasetler aynı telafi rejiminin bir parçası ve birbirlerini üretiyorlar. Oysa kriz ayan beyan açığa çıktığında, patladığında değil, daha ortaya çıkmadan da siyaset üretilebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s