herkes için engelsiz şehirler


Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Basın Açıklaması

Cop-kamyonu-engelli-vatandasi-ezdi

ENGELSİZ VE EŞİT YAŞAM HAKKI HEMEN ŞİMDİ !

3 Aralık Dünya Engelliler gününde kutlamadan bahsetmek, alaycılıktır, engellileri kullanarak hoş görünmektir, ihanettir.

Türkiye de neyi kutlayacaksınız ;

  • Engellerle dolu mimari çevre yüzünden Ankara da ölen kardeşimizi mi?
  • Engellerle dolu şehirler, okullar , hastaneler, resmi kurum binaları yüzünden evlerde hapis olan, ortopedik engelliler, görme engellileri mi?
  • Eskişehir de kapatılan kaynaştırma sınıflarını, okulu bıraksınlar diye evlerinden çok uzak okullara yollanan Otizmli çocukları mı?
  • İş hayatına atılamayan ve sürekli itilip kakılan engelli çalışanları mı?
  • Engelli raporu olduğu halde ÖTV muafiyetinden faydalanamayan, işitme cihazı için pil alamayan işitme engellileri mi?
  • Uydurma yardım kampanyalarına, mavi kapaklara, ötekileştirmeye, zavallılığa maruz bırakılan engellileri mi?
3 Aralık’ta kutlama kelimesi kullanılan ve “bakın zavallı engelliler şunu da yapabildi haydi alkışlayalım” zihniyetinde olan etkinlikleri protesto edelim. “Açılışları, törenleri 3 Aralık da yapalım da o günü de dolduralım, anlam kazansın” zihniyeti ile yapılan gösteriş temelli etkinlikleri protesto edelim.Hayatın her alanında engelsiz mimariye ve eşit yaşam hakkına kavuşmak için eğitim,sağlık ve iş hayatındaki engellerin kaldırılması için yapılan tüm eylemlere, konferanslara katılalım.

O toplantılarda ve meydanlarda sesimizi yükseltelim. Engelsiz hayata eşit yaşam hakkına kavuşmanın başka yolu yok !

buradaengellendim.com

burada engellendim

5378 sayılı Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 07 Temmuz 2005 tarihli ve 25868 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanunun geçici 2. maddesi hükmü uyarınca; kamu kurum ve kuruluşlarına ait mevcut resmi yapılar, mevcut tüm yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılmış ve umuma açık hizmet veren her türlü yapılar bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yedi yıl içinde özürlülerin ulaşabilirliğine uygun duruma getirilmesi öngörülmüştür. Fakat bu süre dolmasına yakın 3 yıl uzatılarak 07 Temmuz 2015 tarihi belirlenmiştir. Kısacası; 3 YIL DAHA SAKATA GELDİK.

İBB’den Yeni Engeller!

taksim cerceve

T.C. Aile ve Sosyal Politika Bakanlığı Broşür Çalışması

Toplumsal Bilinçlendirme ekseninin önceliklerinden biri olan “Teknik Elemanların Ulaşılabilirlik Konusunda Bilinçlendirilmesi ve Bilgilendirilmesi” başlığı altında T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi tarafından “Ulaşılabilirlik” konulu broşür çalışması yapılmıştır. Broşürler, Ulaşılabilir Türkiye sloganı ile 3 farklı başlıkta (Planlama Ölçütleri, Açık Alanlar ve Binalar)  oluşturulmuştur.

Genel olarak, herkesin mekândan eşit ve bağımsız faydalanma hakkına sahip olduğuna ve ulaşılabilirliğin yaşamın tüm alanlarındaki hak ve hizmetlere ulaşabilmek ve bunlardan yararlanabilmek olduğuna dikkat çeken broşürler; özelde ilgili meslek gruplarına temel bilgiler sağlamak amacı ile hazırlanmıştır.

Ulaşılabilirlik_Planlama_Olcutleri

Ulaşılabilirlik_Binalar

Ulaşılabilirlik_Acik_Alanlar

herkes için engelsiz şehirler” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s