selçuklu ve osmanlı mimarisinin muhteşem yüzyılı


Tehlikenin farkında mısınız?

21. yüzyıl icadı ‘Selçuklu Osmanlı Mimarisi’ adlı mimarlık-karşıtı bir hareket bina cephelerinden başladı. Şimdi okulları, camileri, karakolları, adliye saraylarını, toplu konutları, rezidansları, otelleri, bütün şehirleri ve hatta ABD’yi ele geçirmek üzere!  T.C. Başkanlığı, Tasarım Vesaire (Vs.) Daire Başkanlığı, Selçuklu Osmanlı Mimarlığı Birimi’nin gizli çalışmaları sonucu hazırlanan paket tasarımlar, etap etap Türkiye şehirleri başta olmak üzere bütün Dünya’ya yayılmakta. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin eserlerine imza atmış büyük mimarları mezarlarında ters döndüren bu mimarlık-karşıtı akımın sonu nereye varacak kimse tahmin edemiyor. Hükümetin bir sonraki Venedik Bienali’nin temasının Selçuklu Osmanlı Mimarisi olması konusunda lobi faaliyetlerini arttırdığı yönünde haberler gelmekte.

‘Olur mu canım öyle şey’ diyen şüpheci zihinler için tarih ve kaynaklarıyla haberler aşağıda:

Bina Mantolaması Olarak Selçuklu ve Osmanlı Mimarisi

İstanbul’un Bağcılar ilçesinde belediye tarafından okullara yepyeni bir görünüm kazandırılıyor. Enerji tasarrufu sağlamak için mantolaması yapılan okulların dış cepheleri Selçuklu ve Osmanlı mimari özellikleri ile kaplanıyor… Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı: ‘Şu an da 14 okulda çalışmalar başladı. Diğer okullara en kısa sürede başlayacağız. Hem şehir estetiği açısından hem sağlayacağı enerji tasarrufu ile en önemlisi de çocuklarımızın zihinsel gelişimi açısından projeyi çok önemsiyoruz. Hedefimiz, Bağcılar’daki bütün okulları aynı şekilde dönüştürmek’.

Yeni Akit 10.08.2012

Emniyete Selçuklu ve Osmanlı Mimarisi

2012 yılını ‘Emniyet Teşkilatı Hizmet Binalarını İyileştirme ve Geliştirme Yılı’ ilan eden İçişleri Bakanlığı, Selçuklu ve Osmanlı mimarisine uygun emniyet sarayları yaptırmak için harekete geçti.

Gazete Bursa 05.03.2012

Müftülüğe Selçuklu ve Osmanlı Mimarisi

Adana Müftüsü Arif Gökçe, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin aynı motiflerde buluşacağı yeni hizmet binasının yapımının tamamlanmasın ardından, o bölgeye aynı çizgileri taşıyan cami ve konferans salonu da yapmayı düşündüklerini söyledi.

Kayserihaberim.com 28.04.2012

Ankara’ya Selçuklu ve Osmanlı Mimarisinde Kapı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek: Ankara’nın 5 girişine 5 tane kapı yapıyoruz. Bu kapıların şu anda siparişlerini verdik ihalesi bitmek üzere bunlardan bir tanesini de Samsun Yolu’na koyacağız. Tamamen Selçuklu ve Osmanlı mimarisi özelliğinde dev kapılar. Ankara’ya ayrı bir hava verecek

habername.com 29.01.2012

Uluhan Grup, Selçuklu Mimarisiyle Geliyor

Uluhan Grup, Esenyurt’ta Babil’in Asma Bahçeleri’nden esinlenerek hayata geçirdiği Babil Kuleleri’nden sonra Beylikdüzü’nde Selçuklu mimarisiyle küçük bir şehir kurmaya hazırlanıyor.

Konut.milliyet.com.tr 04.01.2012

Selçuklu ve Osmanlı Mimarisinin İzlerini Taşıyan Otel

Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan, İstanbul’un tarihini, Boğaz’ın eşsiz güzelliğiyle bütünleştiren Sözbir Royal Residence’ta, havuz başında yapacağınız kahvaltı ile güne harika bir başlangıç yapabilirsiniz.

http://www.sehirfirsati.com/deals/anadoluyakasi/sozbirroyal/5914111

Osmanlı Üslubunu Meczeden Cami

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Ataşehir’de inşa edilen Mimar Sinan Camii’nin Osmanlı ve Türk mimari üslubuna göre tasarlandığını, gelenekle teknolojiyi bütünleştirdiğini söyledi. Bayraktar, “Bugünün inşaat teknolojisi ile Osmanlı üslubunu meczeden bir yapıdır” dedi.

Zaman.com.tr 20.07.2012

Selçuklu ve Osmanlı Mimarisinde Adliye Sarayı

Amasya’da yapımına devam edilen yeni adalet sarayı binası, Selçuklu ve Osmanlı dönemi mimari motiflerinin günümüz modern teknikleri ile birleştiği görünümü ile dikkatleri üzerine çekiyor.

İHA 03.02.2012

Selçuklu Osmanlı Sarayları Gibi Rezidans

Delmar Yapı, Amerikalı ortağı JBS Development ile Kurtköy’e 60 milyon liralık yatırımla Osmanlı Sarayı inşa edecek. Dünyadaki bir çok sarayın senteziyle projelendirilen ve Selçuklu-Osmanlı saraylarından izler taşıyan Elit Grand Palas’ta stüdyo, 1+1 ve 2+1 olmak üzere 30 farklı tipte 532 adet rezidans yer alacak.

http://www.haberciniz.biz/selcuklu-ve-osmanli-saray-mimarisi-yeniden-canlaniyor-1164229h.htm 06.10.2011

Güzel Esenler Projesi’yle İlçedeki Binalar Selçuklu Mimarisine Bürünüyor

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Proje tamamlandığında, Esenler’e giren bir vatandaşımız farklılığı görecek, kendisini bir Osmanlı veya Selçuk şehrine girmiş gibi hissedecek” dedi.

http://emlak.kanald.com.tr/haber/Kent_Bolge_Haberleri/Guzel_Esenler_Projesiyle_ilcedeki_binalar_Selcuklu_mimarisine_burunuyor/32817.aspx

Selçuklu Mimarili Kongre Sarayı

Selçuklu mimarisinin  karakteristik özelliklerini taşıyan cephesi ve kedine özgü mimarisiyle yapının kent ve kentliyle güçlü bir görsel ilişki kurmasını sağlaması hedeflenmiştir. Selçuklu motifleri bezeli çeper gündüz zarifliği ile dikkat çekmesi, gecede özel aydınlatmasıyla estetik bir görünüme sahip olması planlanmıştır.

http://www.kecioren.bel.tr/Protokol_Yolu_Kongre_Sarayi-28-proje.html

Selçuklu Esintili Okul

Torbalı’nın en başarılı okullarından olan Cengiz Topel İlköğretim Okulunun bahçesinde yapılan ek binanın kaba inşaatı bitti. Selçuklu mimarisinin kullanıldığı ek binanın haziran ayında tamamlanması bekleniyor.

http://buyuktorbali.com/selcuklu-esintili-okul/ 16.04.2012  

Osmanlı Mimarili Finans Merkezi

Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenerek tasarlanan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi, Tarihi Yarımada, Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı’nın etkilerini günümüze taşımayı amaçlıyor.

http://www.yenisafak.com.tr/Ekonomi/?t=11.07.2012&i=393931 11.07.2012

ABD’ye Türk Mahallesi

Başbakan Erdoğan’ın ABD gezisi sırasında “Burada bir eserimiz olsun” sözü üzerine Maryland Eyaleti Lanham şehrinde bir Türk mahallesi kuruluyor. Başkent Washington D.C.’ye yakın bir bölgede 90 dönüm Diyanet Vakfı arazisine kurulacak mahalleye Selçuklu-Osmanlı mimarisi hakim olacak. İnşaat 2011 Temmuz’unda başlayacak.

http://www.alaturkaonline.com/abd’ye-turk-mahallesi/

selçuklu ve osmanlı mimarisinin muhteşem yüzyılı” üzerine 7 yorum

    1. dalga geçtiğinizi ummak isterdim.güzel dediğiniz binaların hepsi taklit bile olamayacak kadar karikatür düzeyinde.bu yapılardaki osmanlı yada selçuklu mimarisine ait öğeler alçıdan ve hiçbir şekilde işlevi olmayan yapıştırma parçalar.kaldı ki 2012 yılında 400 yıl öncesine ait binaları taklit etmek yerine daha özgün ve günümüze uygun yapılar yapılması gerekir.lütfen biraz mimarlık bilgisi!

  1. Tehlikenin farkına varabilmek için estetik bir altyapı sahibi olmak gerek. Bina neye göre güzel ya da kötü bunu bilmeden düz mantık çok güzel olmuş demek boş laftan öteye gitmez. Binalar kapı pencere ve duvarların ötesinde bir üslubu, bir fikri yansıtırlar. Osmanlı evinden pencere alayım, selçukludan motif alayım bunu betonarme binaya uydurdum oldu diye yaparsanız eski tabirle altı kaval üstü şişhane olur. Bu binalar da malesef böyle. Bir osmanlı konağının penceresi o evin üzerindeyken, o boyutlardayken güzeldir. Onu alır alakasız bir binaya kondurur ve ebatlarıyla oynarsanız işte o zaman gerçek ucubeyi yapmış olursunuz. Tehlike yurdun genelinde bu niteliksiz mimarinin yayılması ve milletin vergilerinin bu şekilde harcanmasıdır. Böyle önemli prestij binaları genellikle prestij sahibi jüri üyelerinin olduğu yarışma projeleriyle seçilir. Dikte edilmeye çalışılan üslupla değil kendi coğrafyası ve şartlarına uygun projeler sunulur. Saygılar.

  2. di mi, yaptın mı Yıldız Teknik Mimarlık Fakültesi binası gibi yapıcan: şehzade kasırlarını birbirine ekleyip, dev koridorlu “cumhuriyet mimarisi” şeklinde kodun mu oturtucan…

  3. Bu ne yahu? dalga mi geciyorlar insanlarla? Kim cizmis bu binalarin projelerini? Nedir o cati tablalari? “bu da olsun madem” diye ativerilmis oraya, tabladan cok posta diregine benziyor. Muftuluk binasi, mimari bir canlandirmadan ziyade bir mimarlik kusuntusu, safranbolu ahsap esintileri, cini, klasik kemerler, merkez kule ile buyuk cam acikliklar, dikdortgen cagdas formlar, baska ne vardi koyacak? Bir kubbe falan oturtsalarmis bir yerlere, hic olmamis, valla ayip. Rezalet rezalet. Dogan Kuban’in tepkisi ne olmustur acaba bu binalara?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s