”1 trilyon dolar parayı yurtdışından türkiye’ye sokmak”


İlhan Tekeli Hoca’dan dün alıntılamıştık: ”Konut, bugün artık lüks tüketim malı olmanın ötesinde bir spekülasyon aracı haline getirildi. Bunlar üretiliyor, satılıyor, ama boş tutuluyor. Meskûn olmadan metruk oluyorlar. Hisse senedi gibi bir finansal araç olarak kullanılıyor” diyerek yeni konut üretim sürecini tarifliyordu. Bu sistemi yeniden-üreten aktörlerden biri olan emlak geliştirici Serdar İnan aşağıda alıntıladığımız röportajında Tekeli’yi haklı çıkartırcasına ’emlak balonunun’ nasıl ve ne için pompalandığını özetlemiş:

Her devrin bir sektörü vardır. Mesela Turgut Özal’ın döneminde ihracatçılık ön plandaydı. Daha sonra turizm ve bankacılık ön plana çıktı. Şimdide gayrimenkul ve geliştirme işi ön planda…

İstanbul’da 3 milyon nüfuslu yeni bir kent üretilecek. Bu kenti eski İstanbul gibi üretirsen 300 milyar dolar maliyeti var. Yeni modern bir kent üretirsen 500 milyar dolar maliyeti var. İşin aslı Kanal İstanbul değil. Kanal İstanbul 12 milyar dolarlık bir iş. Esas büyük iş yeni şehirler. Burada 500 milyar dolara yeni şehri doğru kurgular ve doğru pr yaparsan yabancıya 1 trilyon dolara satabilirsin…

Benim 2061 yılına kadar ne yapacağım belli. 2061 yılına kadar bütün hayatımı planladım. Başarırım ya da başaramam bunu zaman gösterir. Ama ne yapmak istiyorsun diye sorarsan, yeni İstanbul’u planlamak istiyorum. Yeni İstanbul’u yurtdışında pazarlamak istiyorum. Yukarıda sözünü ettiğim 1 trilyon dolarlık parayı yurtdışından Türkiye’ye sokmak istiyorum.

Yabancıya 1 trilyon dolara satılacak, iyi hoş da bu ‘Yeni İstanbul’lar depreme hazırlık kapsamında İstanbulluların güvenli konutlara kavuşması için rezerv alanlar olarak planlanmamış mıydı? Yoksa ‘kentsel dönüşüm başka afete hazırlık başka’ mı diyor medyatik geliştiricimiz? Yoksa ‘kral çıplak’ mı?

”1 trilyon dolar parayı yurtdışından türkiye’ye sokmak”” üzerine bir yorum

  1. Merhaba sitenizin bilinirliğini artırmak ve kullanıcıların sizi google arama sonuçlarında en üst sıralarda bulmasını sağlamak için google seo çalışmalar yapmanız gerektiğini biliyor muydunuz? http://www.internetten-para-kazanmak-seo.com/content/seo-arama-motoru-optimizasyonu-nedir Eğer seo ipuçlarını websitenize uygularsanız kısa zamanda web arama sonuçlarında sitenizi ilk sayfada ve hatta ilk sırlarda çıkarabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s