‘şeffaf’ haliç metro geçiş köprüsü


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nün tarihi yarımada ve Süleymaniye silüetine yaptığı olumsuz etkiye getirilen eleştiriler üzerine şöyle konuşmuş:

“Teknik konuları bilmeden yorum yapanlara üzülüyorum. Bu köprü Süleymaniye’yi etkiliyor deniliyor. Bu köprüye 360 derece açı ile bakmalıyız. Tek bir açıdan bakılamaz. Tek bir açıdan bakarsanız farklı görünür. Buraya şeffaf köprü yapılsın diyorlar. Nasıl olacak o? Görünmez köprü yapma imkanımız yok. Laf olsun torba dolsun.”

Başkanın ‘teknik konuları bilmeden’ vurgusu bana Aralık 2011 tarihinde köprü tekniği konusunda hem kendimden, hem Kadir Topbaş’tan hem de köprünün mimarı Hakan Kıran’dan kat be kat bilgili bir isim ile yaptığım görüşmeyi hatırlattı. Yapı mühendisliği konusunda dünyanın en önemli bilim insanlarından biri olan Jörg Schlaic görüşmemizde bir peçeteye mevcut köprüden daha ‘şeffaf’ alternatifleri çizmiş, ve önemli açıklamalarda bulunmuştu. İlgilenenler ve Kadir Topbaş gibi ‘laf olsun torba dolsun’ yaklaşımından dertli olanlar buradan okuyabilirler.

‘şeffaf’ haliç metro geçiş köprüsü” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s