uzay temalı ve katil bir AVM’miz oldu!


Türkiye’nin ilk uzay temalı alışveriş merkezi açıldı.

İnsanları AVM’lere çekmek için yatırımcılar ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. Her gün açılan yenileri, rekabete dayanamayanları, ve bir bir iflas eden esnaflar. Marmara Park AVM 220 milyon avro yatırımla, Beylikdüzü’nde, eski Tatilya Eğlence Merkezi’nin yerinde bugün kapılarını açtı, uzay vurgusu ile İstanbul AVM haritasında işaretlendi. Ortaklar Hamburg merkezli ECE, yine Almanya merkezli Otto Group ve DWS (Deutche Bank). İnşaatı yapan taşeron firma Kayı İnşaat, alt taşeron da Kalderon. Söylemlerine bakınca Almanya merkezli ortakların kurumsal kimlikleri sosyal sorumluluk üzerine kurulmuş zannedersiniz. Kayı İnşaat deseniz Dünya’nın en büyük yüklenicilerinden. İşte bu uzay temalı, Türkiye – Almanya yapımı AVM inşaatı sırasında, 11 Mart 2012 tarihinde, şantiyede kaldıkları çadırlarda çıkan yangın sonucu 11 işçi hayatını kaybetti.

Bugün, yaşamını yitiren işçilerin aileleri, AVM önünde bir araya gelerek açılışa olan tepkilerini dile getirdiler. Hayatını kaybeden inşaat işçisi Barış Kıyak’ın kardeşi Damla Kıyak, aileler adına yaptığı basın açıklamasında, yapılan açılış için “İnsanda bir parça utanma ve haya olur…Acımız bu kadar tazeyken ve bu yapıyı inşa edenler sanık olarak mahkeme huzurunda yargılanırken, hiçbir şey olmamış gibi, hiç sorumlulukları yokmuş gibi davranılması canımızı acıtıyor” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Peki olayda hayatını kaybeden Seyfettin Topal’ın ağabeyi İdris Topal’ın, “Ben burada kardeşimi kaybettim, yaptıklarına bakın. Bu hak mı? Daha senesi dolmadan, daha acımız dinmeden… Şu gelenlere bakın, insan kaynıyor… Bu bize yakışır mı?” sorusuna insan olan ne cevap verir?

Sonuç olarak uzay temalı Marmara Park AVM, en temel dünyevi çalışma koşullarını bile sağlamadığı için 11 cana kıydı. O AVM’de yer alan markalar, oradan alışveriş eden tüketiciler de bu gerçekler ve vicdanları ile başbaşa yaşamaya devam etsinler. Ancak aileler adalet mücadelelerini sürdürüyorlar, tüketmek yerine destek olmak isteyenler onlara katılabilirler. İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenlerin Adalet Arayan Yakınları her ayın ilk pazar günü, Taksim Galatasaray Meydanı’nda saat 13.00’te buluşarak ilgili davalarda gelinen süreçleri kamuoyuyla paylaşıyorlar.

 

uzay temalı ve katil bir AVM’miz oldu!” üzerine 4 yorum

  1. tamam acı bir durum elbette ama mesela trafik kazasında karayolları hatalıysa otoyolu kapatıyormuyuz ..elbette açılacak ve çok acı bir durum yapılışında insanlar ölmüş …umarım ailelerine yardım yaparlar o avm nin yöneticileri

    1. Trafik kazasında karayolları hatalıysa “Karayolları özelleştirilsin, trafik kazaları son bulsun!” diye bağırabiliyoruz. Bu kazanın sorumluluğunu kime yükleyeceğiz: Açılış o 11 işçinin anısına yapılacak bir saygı duruşu ile başlasaydı, AVM’nin girişine–çok değil, ancak Bremen Mızıkacıları Anıtı büyüklüğünde–bir anıt kondurulsaydı, o 11 işçinin ailelerinin gönlü alınsaydı ne olurdu? Adam Smith’in öğretileri zarar mı görürdü? Profit maximization objective’niz munda mı olurdu? Pazarlama 3.0 ilkeleriniz temelinden mi sarsılırdı?

      İnsanları değil, sadece onların ceplerindeki parayı sevip taptığınız sürece mide bulandırmaya, kusturmaya ve beddua almaya devam edeceksiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s