gezi parkı paris’te olsaydı…


Malum, Taksim Meydanı ‘yayalaştırma’ projesiyle büyük bir tehlike altında. Komşusu ve Meydan’ın ayrılmaz parçası Gezi Parkı da bu proje kapsamında yıkılarak arsalaştırılacak ve büyük ihtimal bir AVM olarak yeniden inşa edilecek. Bugün öğrendiğimiz haberler Park’ın etrafındaki işletmelerin tahliye kağıtlarını aldıkları ve daha önce kırmızı ile işaretlenmiş ağaçların kesimine devam edildiği noktasında. Yani Gezi Parkı’nı AVM’leştirme planı yürütülüyor. Tabi bütün bu çıkarımlara, bu projelerin detaylarının şeffaf bir şekilde kamuoyuna aktarılması, gerekli bilgilendirmelerin yapılması sonucunda ulaşmış değiliz. Gizli kapaklı bir şekilde karar verilen ve detaylandırılan projeler hakkında adeta birer dedektif gibi deliller toplamak, parçaları birleştirmek, gündelik uygulamaları takip etmek gerekiyor. Elimizdeki veriler başbakanın sinevizyon sunumunun, birkaç demecinin, Gezi Parkı’nda işaretlenmiş ve sonrasında fazla cömertçe budanmış ağaçların ötesine geçemiyor.

Genelde Türkiye’de yapılan mekansal müdahalelerin ‘şeffaflığı’, özelde de Gezi Parkı’ndaki uygulamalar bu sene içinde Paris’te karşılaştığım bir örneği paylaşma ihtiyacını doğurdu. Aslında bu örnekte abartılacak bir başarı hikayesi saklı değil. Paris’in bir belediyesi 19. yüzyılda meşhur plancı Baron Haussman’ın tasarladığı yol ortasındaki bir kaldırımda bulunan ve bir çeşit mantar hastalığına yakalanmış ağaçların yerine aynı cins ama mantar hastalığına karşı dayanıklı olan yenilerini dikmektedir. Aşağıdaki fotoğraflar proje alanındaki bilgilendirme panolarını göstermekte. Mekanın kısa tarihi, hastalığın detayları ve yapılacak bütün müdahaleler ağaç ağaç anlatılmakta.

Türkiye gibi ‘Olağanüstü Planlama Rejimi’ olmayan yerlerde belediyelerin kamusal mekanlara yapacakları müdahaleler hakkında bilgileri vatandaşlarla paylaşmasına sıradan bir örnek sadece. Yoksa Paris’te Gezi Parkı gibi bir kent parkının, mesela Luxembourg Bahçeleri’nin, yıkılıp AVM yapılması hayal bile edilemez. En azından bugün. Arkasında Napolyon gibi bir diktatörün yetkisi ile Paris’i baştan aşağı dönüştüren Hausmann’ın zamanında olsa başka tabi…

gezi parkı paris’te olsaydı…” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s