taksim’e taksim için çıkma vakti!


Taksim Meydanı ve Gezi Parkı için artık gün sayıyoruz. Taksim Projesi, tam da binlerce İstanbullu hayvan dostlarının yaşam hakkı için meydanı doldurmuşken, dün Başbakan tarafından bir kere daha dile getirildi. Bugün yarın ilk kazma vurulacak ve burası İstanbul’un kent gündeminin en sıcak noktalarından biri haline gelecek. Yapılacak proje elimizdeki en önemli kamusal mekanı yok etmekle kalmayacak, veya kentin belleğini silip atmayacak sadece. Aynı zamanda projenin ortaya çıkışı, kararların verilişi, sunuşu, üzerinde yapılan değişiklikler ve proje ile ilgili bilginin vatandaşlarla paylaşılmaması ile kent gündeminin aslında demokrasi gündemi olduğunu bir kere daha görmüş olduk, olacağız.

Bu meydan derdi ve sözü olan herkese kucak açtı. 1 Mayıslarda yüzbinlerce emekçiyi ağırladı. Bütün toplumsal hareketlere ‘gel kim olursan ol yine gel’ dedi ayrım yapmadan. Her türlü eşitlik, hak ve özgürlük mücadelesi için siyasi bir podyum oldu. Hızla ticarileştirilen caddeler, kamusal mekanlar, şehirler karşısında bize kamusalın ne olduğunu sürekli hatırlattı. Taksim olmadan  kamusallık, siyaset, veya demokrasi olabilir mi?

İşte en önemli meydanımız, İstanbul’un Tahrir’i, Plaza de Sol’u, Syntagma’sı yok olma tehdidi altında. Peki, başımız ne zaman sıkışsa bu meydana sığınan bizler, her gün buradan geçen 2 milyon insan, bu çevrede oturan ve çalışan binlerce komşu, 1 Mayıs’larda meydanı dolduran yüzbinler ve daha nicesi, şimdi varoluşsal bir mücadele verecek Taksim Meydanı’nın yanında olacak mıyız? Yoksa sadece ‘kentsel’ bir mevzu, bir proje olarak mı göreceğiz? Bize adres gösterilen alternatif toplanma alanlarını, yapay meydanları, misal Yenikapı’da deniz doldurularak yapılacak 1 milyon kişilik ‘Çılgın’ Meydanı sorgu sualsiz kabul mu edeceğiz? Bugün ayağımızın altından Taksim kayarsa, yarın Yenikapı’da denize dökülmemiz işten bile değil…

Demokrasimizin en traji-komik hallerini kentin güncel ‘çılgın projeler’ tarihinde görmek mümkün. Sanatçı Işıl Eğrikavuk  geçenlerde gerçekleştirdiği ‘Dönüşüm Muhteşem Olacak’ performansı için bir talk-show programı formatı hazırlamıştı. Programın konuklarından ‘girişimci mimar’ Pars Pınarcıklıoğlu, Disneyland’tan ilham aldığı çılgın projesini ilk defa kameralar karşısında tanıttı. ‘P’ harfiyle başlayan üç büyük kültürel değerin, yani Mısır’ın piramitleri, Yunanistan’ın Parthenon’u ve Suriye’nin Palmirası’nı Taksim Meydanı’na dikmeyi öneren bu proje aslına bakarsanız yeraltına paralel bir otomobil dünyası inşa etmeyi, Gezi Parkı’na hayalet bir kışla binası dikmeyi öneren mevcut Taksim Projesi’nden daha absürd değildi…

Başı ne zaman sıkışsa Taksim’e çıkanların şimdi Taksim’e Taksim için çıkma vakti!

Taksim Platformu Basın Açıklaması:

Yürekli Editör ve Araştırmacı Gazetecilere…

Hepimizin en önemli fiziksel ifade alanı Taksim Meydanı YOK EDİLMEK İSTENİYOR. Taksim’e kazma vurulamaz, çünkü…

TOPLUMUN DOĞRU BİLGİLENME HAKKINI GÖZETEN
YÜREKLİ EDİTÖRLER ve ARAŞTIRMACI GAZETECİLERE…
TAKSİM PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI / 1 Ekim 2012
HEPİMİZİN EN ÖNEMLİ FİZİKSEL İFADE ALANI TAKSİM MEYDANI YOK EDİLMEK İSTENİYOR.
TAKSİM’E KAZMA VURULAMAZ, ÇÜNKÜ …
Bu yasalara, hukuka ve toplumun isteklerine aykırı!
Sorunlar ve sorular halen apaçık ortada:
1.)  II Numaralı Kurul’daki uygulama projesi onaylanmış mıdır ki, kazma vurulabilsin?
2.)  Sayıştay aşamasındaki ihale süreci ne durumdadır?
3.)  Belediye ve Kalyon İnşaat aranıp bilgi istendiğinde, “sorularınızı yazılı bildirin” cevabı geldi. Yazılı soruldu, cevap alınamıyor, neden?
4.)  Tarlabaşı – Harbiye arasındaki tek tünelli proje nerede? Hangi kurullardan ne zaman geçti?
5.)  Sn. Kadir Topbaş, 18 Eylül 2012 günü Haliç Kongre Merkezi’nde yaptığı konuşmada Sıraselviler tünelinin ağzının Firuzağa’dan açılmasını düşündüklerini ifade etti. Bu değişiklik ne zaman, kiminle istişare edildi? Kimin, kimlerin haberi var?
6.) Aynı konuşmada Kadir Topbaş, Mimar Sinan Üniversitesi Rektörü’nün kendisine iki defa “tünellerin yabancı uzmanlar tarafından gerekli görüldüğünü” söylediğini ifade etti. Sn. Rektör’den bu konuda daha detaylı bilgi alınabilir mi?  Bilmediğimiz ve bugüne kadar görmediğimiz bir araştırma var ise, bilgi edinme hakkımızı kullanmak, öğrenmek, ikna edilmek hakkımız değil mi?
7.) Yine aynı konuşmada, Kadir Topbaş, Maslak’taki İETT arazisini örnek göstererek, “Eğer Gezi Parkı’nın kıymetini değerlendirmezsek, halk bizden hesabını sorar” dedi. Yani yeşil alanımız kıymetli bir inşaata çevrilmezse, hesap sorarmışız. Halktan böyle diyen herhangi bir birine rastlarsanız, haber verin lütfen! Parktakilerle on bir aydır aralıksız görüşüyor, görüntülü olarak belgeliyoruz, daha “Burası inşaata dönsün, değeri bilinsin, yoksa hesabını sorarım.” diyen birine rastlamadık! Acaba biz başka bir Taksim’de yaşayan, başka bir halk mıyız?
Taksim Platformu bir senedir Taksim Meydanı’nın otoriter değil, katılımcı bir model oluşturacak şekilde tartışılmasını talep ediyor. Tünellerin şehir yaşamı için tehlikelerini ve olumsuzluklarını kamuoyuna açıklıyor. Taşıtlara değil insana yönelik, inşaata değil yeşil alan korumaya yönelik bir proje öneriyor. Belediye Başkanı Sn. Topbaş istikrarlı olarak görüşmeyi reddediyor, rahatsızlık duymadan ‘Başbakan istedi yapılacak’ diyor. Belediye Başkanımızı bir kere daha görevini yapmaya davet ediyoruz. Tek tünele indirildiği iddia edilen ve henüz kamuoyuyla paylaşılmamış ‘tek tünel projesinin’ tüm ayrıntılarıyla kamuoyuna açıklanmasını talep ediyoruz.
Taksim Meydanı’nda otoriterlik ve aldatmaca üzerine kurulu yönetimlere meydan okuyoruz. Taksim Meydanı, yaşam hakkını savunan sayısız İstanbullu ile, demokratik bir hukuk devleti talep eden geniş kitleleri birleştiren bir alan olmaya devam etmelidir diyoruz. Bu hukuksuz uygulamaların sonuçları ne olursa olsun bugün ve gelecekte durumun takipçisi olacağımızı, günü gelince tüm sorumlulardan teker teker hesap soracağımızı hatırlatmak istiyoruz.
Taksim Hepimizin!

 

taksim’e taksim için çıkma vakti!” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s