sevda tepesi üzerine kadir topbaş


İBB Başkanı Kadir Topbaş Suudi Arabistan Kralı Abdullah’a ait Sevda Tepesi için imar izni sinyalini 2006’nın Eylül ayında  veriyor. Bu izin verilmeyecekse eğer çözüm olarak ‘kamulaştırmaya’ işaret ediyor:

Mülkiyeti onlara ait. Bir noktada Türkiye Cumhuriyeti’nin onuru anlamına gelmekte. Devlette devamlılık vardır. Özal’ın davet ettiği ve satışını yaptığı böyle bir yer için ‘artık yapamazsınız’ denildiği zaman bu çok yanlış olur. İmar açısından bir problem çıkmayacak şekilde çözünürlülüğü varsa bu çözülmeli. Mülkiyet hakkı bir haktır ve saygı gösterilmelidir. Yapılanma Boğaziçi imar kanunu ve sit alanında olduğu için Tabiat ve Varlıklarını Koruma Kurulu karaları doğrultusunda düzenlenebilir. O ayrı bir boyut. Böyle bir hakkın iadesi lazım. ‘Hayır kesinlikle yapılamaz’ diye bir şey çıkarsa o zaman bizim yine milletimizin onuru adına bu yerin bedelini ödeyeni geri almalıyız. Bir diğer açı da budur. Ben de konuyla ilgili dosyayı hazırlatıp arkadaşlara talimat verdim. Hukuki yönden bir açılıma imkan var mı, böyle bir yerde yapı izni verilebilir mi bunu öğrenmek istiyorum. Bu, oradaki arazide çok büyük bir siteler yapılacak anlamına gelemez. Mütevazı ölçekte o bölgeyi rahatsız etmeyecek, boğazın kendi kanuna uygun bir şey yapılabilir mi, ona bakılacak. Bu konuyla ilgili kraldan bir talep gelmedi.

Mutlukent’te ”alıntı” başlığı altında kent ile ilgili, farklı kent aktörlerinin ilginç bulduğumuz demeçlerini yorumsuz yayımlamaktayız. Alıntılar Mutlukent’in o konu hakkındaki görüşlerini yansıtmak durumunda değildir. Paylaşmak istediğiniz alıntıları mutlukent.blog@gmail.com adresine yollayabilirsiniz.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s