#istanbulucubeleri: four winds


Beklentilerinizin de üstünde bir proje; Four Winds.

Tüm İstanbul’u ayaklarınızın altına seren muhteşem manzara ile mimaride mükemmelliği birleştiren Four Winds projesi, 44 dönüm arazi üzerinde yer alıyor. 40 dönüm aşkın yeşil alan ve rekreasyon alanı, sosyal aktivite alanı ve 3 dönüm arazi üzerinde 45 katlı 4 bloktan oluşan Four Winds, Bağdat Caddesi’ne alışılmışın dışında bir yaşam kalitesi getiriyor.

Projenin adı Four Winds, sahibi Taşyapı. Bildik bir hikaye: Kamuya ait bir arsa (Meteoroloji Bölge Müdürlüğü arsası) gelir paylaşımı usulü ile bir emlak geliştiriciye verilir, cömertçe imar hakları arttırılıp güzelcene bir rant imkanı yaratılır, uluslararası bir mimarlık ofisine proje çizdirilir, sonra rezidanslar arşa kadar yükselir.

Kısaca PPP denen (public-private partnership) kamu-özel ortaklığı ile, küçük bir şehirlinin aklının kolay kolay alamayacağı boyutlarda rantlar yaratıp paylaşmak aslında hiç de fena bir fikir değil. Kabaca bir hesap yapalım: yaklaşık 110.000 metrekarelik konut alanı, metrekare birim fiyatı ortalama 7000 dolardan olsa minimum 770 milyon dolarlık bir proje karşımızda duran. Düşünün…, sokağınıza, yıllarca oturduğunuz maksimum 8, 10 katlı apartmanların bulunduğu mahallenizin göbeğine, sakin, huzurlu, yeşil bir çevrenin bulunduğu bir yaşam alanına, sanki gökten 3 elma düşermişcesine yüz milyonlarca dolarlık 45 kattan oluşan 4 blok  kondurmak… Bunu daha önce acaba niçin düşünmemiş çok değerli yerel yönetimler, yatırımcılar?

Yukarıdaki projeyi tanıtan alıntıda da belirtildiği üzere, gerçekten ‘tüm İstanbul’u ayaklarınızın altına seren’ bu proje biz İstanbulluları da haliyle ayaklarının altında güzelcene eziyor. İnsan merak ediyor, ‘beklentilerinizin de üzerinde bir proje’ derken acaba Taşyapı inceden inceye hepimizle dalga mı geçiyor? Benim gözlerimin önüne bir film sahnesi geliyor hemen, ‘büyük’ bir patron çıkmış bloklardan birinin tepesine, önünde, arkasında, sağında solunda alabildiğine İstanbul, aşağıda böcek gibi insanlar, kibrit kutusu gibi apartmanlar, gözlerini kısarak ufka bakıyor (veya Tarihi Yarımada silüetine girmiş Onaltı Dokuz Kulelerine selam çakıyor) ve ‘bir kere daha yendim seni İstanbul’ diye haykırarak kocaman bir kahkaha ile kükrüyor…

Ne diyelim, etrafındaki ‘sıradan’ binalarda yaşayan ‘sıradan’ komşularına; güzel bir kış günü sabah sporunu bitişiğindeki parkta yaparken güneşini kestiği için ayazda kalan insanlara; ve bu kuleleri her gördüğünde sinirleri tepesine çıkan vatandaşlara allah sabır versin.

Son olarak Four Winds projesine, Mutlu Kent olarak bir kıyak geçelim, ve tanıtımlarında kullanabilecekleri yeni bir slogan önerelim:

Four Winds: Güneşinizi çalan, manzaranızı kesen, silüetinize kafa göz dalan, şehirdeki yeni referans noktanız  

#istanbulucubeleri: four winds” üzerine 3 yorum

  1. Vapurla Kadıköy’e geçerken yanınızdaki kişiye “bak ben bu kulelerin sokağında oturuyorum” diyebilmek bir ayrıcalık sanırım!! Sokağımı işgal ettiğin için Teşekkürler TAŞYAPI!!!

  2. ben cok uzuluyorum yasadigimiz yerde surekli baskalari istedigini yapabiliyor, burada bunlara yer vermenizin yaninda cozume de biraz yer verebilirseniz sadece okuyup icimizi karalar baglamamis oluruz.

  3. 150 metrelik bi inşaata nasıl izin verirler orası bi muamma.özgürlük parkının bütün güzelliğini bozdu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s