Santo Domingo’da Geçici Yayalaştırma Uygulaması


Malecon (kıyı şeridi), Santo Domingo’yu neredeyse tam ortadan ikiye ayıran Ozama Nehri’nin Karayiplerle buluştuğu noktadan itibaren şehrin batısı boyunca kilometrelerce George Washington Bulvarı’nı takip eder. Burası karnaval, paskalya, festival, ulusal günler gibi önemli kamusal gün ve etkinlikler için birinci kutlama yeridir.

Ozama Nehri ve şehrin iki yakası

Bir tarafında kızılımsı mercan kayalıkları, palmiye ağaçları ve aralıksız bir şekilde beton oturma bankı uzar, ortada limanı besleyen konteynırları taşıyan tırlar da dahil yoğun bir araç trafiği yer alır, ve diğer tarafında 5 yıldızlı oteller ve rezidanslar yükselir.

Malecon, Santo Domingo

Malecon, 3 milyonun üzerindeki Santo Domingolu için  şehrin kargaşası ve sıcağından kaçmak için birebirdir. Sahil, neredeyse hiç kesintiye uğramadan, halkındır, erişimde bir sıkıntı ve engel bulunmaz. Kilometrelerce uzayan beton oturma bankı, şehirliler için mütevazi ama sınırsız bir davet gibidir. Yer yer düzenlenmiş kamusal park ve plajlar, çeşitli ve ücretsiz aktiviteler ile desteklenmiştir, sahilin cazibesi arttırılmıştır. Bu kamusal mekanlardan en yenisi ve belki de en cazibi 2011 sonbaharında açılan Güibia Plajı‘dır. Her ne kadar deniz yüzmek için yeterince temiz olmasada, güneşlenmek ve dinlenmek için şezlong ve şemsiyelerin bulunduğu bir kumsal mevcuttur.

'Denize girmek tehlikeli ve yasaktır' ama güneşlenebilirsiniz!
Kumsalda her türlü sporla uğraşanı bulmak mümkün

Ancak zaten Güibia Plajı’nın asıl rekreasyon odağı kumsal değil. Plaj voleybol ve futbolu, bisiklet yolları, spor eğitmenlerinin de çalıştığı açık kondisyon alanı, çocuk oyun alanları, büfeler ve oturma alanları burayı, sınıflar ve jenerasyonlar üstü bir çekim merkezi yapmakta.

Ulusal spor beyzbol ama plaj voleybolu da seviliyor
İstanbul'da neredeyse her mahallede bulunan açık spor alanları Güibia Plajı'nda da yer alıyor. Tek fark burada spor kıyafeti zorunlu.

Bu kamusal mekan, nüfusunun büyük çoğunluğu Katolik olan Dominik Cumhuriyeti’nde Paskalya haftası için özel olarak hazırlandı. Güibia Plajı’na devam etmeden bir parantez açmakta fayda var. Aslında Paskalya tatili için, imkanı olanlar şehir dışına çıkmakta, nehir kenarları ve plajlara akın etmekteler. Çünkü bu adada Paskalya tatili dendiğinde akla ilk önce ‘su’ gelmekte. Arıtma eksikliği ve kanalizasyonun ‘cömertçe’ denize akması sonucu şehir merkezinde denize giremeyen ve şehir dışına da çıkamayan yoksul (veya bir şekilde geride kalan) Santo Domingoluların yardımına da şişme ve portatif havuzlar koşmakta. Paskalya haftasında portatif yüzme havuzuna girmek, neredeyse ülkenin resmi tatil aktivitesi. Her mahallede, sokak aralarında, parklarda, komşular bir araya gelerek bu havuzları şişirmekte, müzik (ve genellikle bilimum alkol) eşliğinde saatlerce suyun içinde vakit geçirmekteler.

Her boya uygun bir şişme havuz bulunur.

Şişme havuzda çimmeyi seven seçmenleri için, Santo Domingo’nun merkezinden sorumlu belediye 4 milyon peso (100 bin dolar) harcayarak, George Washington Bulvarı’nın Güibia Plajı önünden geçen kısmını 5 günlüğüne araç trafiğine kapatıp, otomobil ve tırlardan arındırılan caddeye 12 yüzme havuzu, palmiye ağaçları, kum, şezlonglar yerleştirdi.

Tırların geçtiği yolda tatil için yüzme havuzları yer alıyor

Ayrıca voleybol ve basketbol sahaları ve çocuklar için şişme oyun alanları yaratıldı. Trafiğe kapanan caddede paten ve bisikletli sayısı arttı. Onbinlerce Santo Domingolu tatil boyunca yeni aktiviteler ile zenginleştirilmiş Güibia Plajı’nda aileleri ile zaman geçirdiler. Plaja gelenlerin fonksiyonlardaki çeşitlilikten memnun oldukları açıkca görülüyordu. Belediye bu tecrübenin eziyete dönüşmemesi için güvenlik, temizlik, ilk yardım, animasyon gibi hizmetleri iyi bir şekilde planlamıştı.

Bu caddeye çocuklarınızı güvenle salabilirsiniz

Aslında caddelerin araç trafiğine kapatılarak yayaların kullanımına açılması (car-free), dünyanın farklı şehirlerinde farklı şekillerde görülen bir kentsel uygulama. Örneğin Bogota gibi kimi şehirlerde bazı caddeler her ayın belli (genellikle pazar) günleri yaya ve bisikletliler için araç trafiğine kapatılmaktadır. Veya Paris gibi başka şehirler belli dönemlerde daha uzun süreli olarak caddeleri araç trafiğine kapatmakta, buraları Santo Domingo örneğindeki gibi plaj vb. şekillerde fonksiyonlandırmaktalar. Bir başka pratik de kent aktivistlerinin araba park yerlerini işgal etmeleri, buralara farklı fonksiyonlar kazandırmaları.

‘Otomobilden arındırma’ olarak adlandırılabilecek bu hareketin temel çıkış noktası, kentlerin ve kentsel mekanların otomobil-odaklı planlanması ve gelişmesine karşı insan-odaklı bir alternatif sunmaktır. Kentlerin ulaşım problemi yeni otoyol ve araba parklarının inşası ile çözülememekte; kentin farklı fonksiyonlara göre mekansal olarak ayrışması trafiği arttırmakta, artan trafik ile kentlerin yaşanabilirliği azalmaktadır. Daha ekolojik, yaya/bisiklet-dostu kentler için bireysel otomobil kullanımının ciddi bir şekilde azaltılması, arabalara ayrılan yerlerin farklı kamusal kullanımlar için dönüştürülmesi amaçlanmaktadır. Dolayısıyla, Santo Domingo örneğindeki gibi belli zamanlarda yapılan bu tarzda etkinlikler, kentlilerin iyi vakit geçirmelerini sağlamasının ötesinde, bu mekanların (otomobil-sonrası) kentin sunacağı imkanları göstermesi bakımından da son derece önemlidir.

Vatandaş tabancanı, bıçağını ve cam şişeni evde bırak!
Bachatasız ne plaj olur, ne de otomobilden arındırma
Kumdan Hz. İsa, günün anlam ve önemini hatırlatmak için unutulmamış
Halk caddeyi kapattı, Rezidanslı vatandaş arabasına binemiyor...
Duble yolların şahı arabadan arındırılmış olanı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s