Kentin Kadın Kahramanları 1 – Virgen Feliz


5 yıl önce 5 yıl sonra

5 yıl aradan sonra güzel insan, çok sevdiğim dostum Virgen’i ziyaret ettim. Virgen 4 çocuklu, bol torunlu, bekar, kedi ve köpeği ile tek başına yaşayan bir büyükanne. Aynı zamanda Villa Esfuerzo (Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti) mahalle derneğinin lideri.

İlk fotoğraf, 2005’te mahalleleri yıkıldıktan sonra evinin kalıntıları üzerine yaptığı barakanın önünde çekilmişti. Villa Esfuerzo Mahallesi’nde, komşularıyla birlikte, yıkım ve zorla tahliyelere direnmiş, sonunda dayanışma gruplarının da desteği ile kooperatifleşerek bir sosyal konut projesi başlatmışlardı. Mücadele sonucunda, 2009 senesinde toprak sahibi Porcello ailesi ile bir protokol imzalayarak yıkılan mahallelerinin yakınında aynı büyüklükte bir arsayı devralmışlardı. Ancak devir 77 aile nezdinde kooperatife (yani kolektif hukuki güvence ve sosyal konut olarak kullanım koşulu ile) yapılmıştı. Protokolden sonra işler hızlansın diye, ailelerin bir kısmı, Villa Esfuerzo’yu boşaltmıştı. Virgen’de ayda 3000 peso’ya (150 TL) bu evi kiralamış. Şimdi, sosyal konut projesi için bir finansman modeli üzerine çalışıyorlar. Ben de elimden geldiğince destek veriyorum.

Toprağın bağışlanmış ve protokol ile güvence altına alınmış olması iyi bir başlangıç. Dominik Cumhuriyeti TOKİ’si de 20 milyon peso (850 bin TL) vermeyi taahhüt etmiş. Ancak bu yeterli değil. Ayrıca İspanya’nın Malaga Şehri 40 milyon peso yardım vaadinde bulunmuştu. Aradan geçen süre, Avrupa’daki kriz vs. bu yardımın geri çekilmesine yol açtı.

Bekleme süresinde, artık yıpranan mahallelilerden bir kısmı da projeden çekilme yoluna gitti. Eski Villa Esfuerzo’da kalan bu 10 aile, bir an önce projenin başlaması umudu ile barakalarını boşaltan komşularının boşalan yerlerini yeni gelen göçmenlere satmışlar. Yani yıkımla sonuçlanan güvencesiz konut inşası sürecinde, küçük arazi mafyacılığına soyunmuşlar, Virgen’in anlatısıyla. Tabi mahallelilerin planlarını zora sokmuş bu gelişme. Hem, eski arazinin devri gerçekleşememiş hem de kooperatif güç kaybetmiş bu yüzden. Dolayısıyla, yeni konut projesini 2 etablı yeniden planlayıp projelendirmek gerekiyor. İlk etap sonunda, çekilenlerin yeniden katılma şansı olabilir.

Ben Virgen’i tanıdığımda küçük, virane ama ‘yuva’ya çevirmeyi başardığı barakasında, insanca, komşuları ile dayanışma içinde, yıkım korkusu olmaksızın güvence içinde yaşayacağı günler için mücadele veriyordu. Aradan geçen 5 yılda belki artık bir barakada yaşamıyor ama kıt kanaat geçinmeye, düzgün bir geliri olmadan kirasını ödemeye çalıştığı ve yine bir ‘yuva’ya çevirmeyi başardığı küçük evinde, aynı hayallerin peşinde mücadelesine devam ediyor. Komşularının yaklaşık yarısı, şimdilik, artık onun yanında olmasa bile, o herkes için, kalanlarla birlikte, en temel insan haklarından birinin, sağlıklı, yeterli barınma hakkının mücadelesine devam ediyor. Ama kolay değil, yıkımların üzerinden, yoksulluk ile boğuşur ve kısıtlı imkanlar, kapasiteler, bağlantılara sahipken, paranın açtığı kapılar ve çok mühim-güçlü-büyük-siyasi ‘dostlar’ olmaksızın yeni bir hayat inşa edebilmek. 20 yıl önce kurmaya başladığın ve bir gecede yıkılan bir yaşamı, aralıksız 7 yıl boyunca mücadele ederek yeniden kurmak. Her şey bir kenara, 77 hanelik bu küçük toplulukta, son 5 yılda 10 kişi hayatını kaybetmiş.

Türkiye veya Dominik Cumhuriyeti farketmiyor. Bir tarafta gözü dönmüş bir şekilde, rant ve servet peşinde durmaksızın kentleri talan eden, yoksulun evine, barakasına kadar göz koymuş aç gözlü adamlar ve onlarla kol kola girmiş, herşeyi kılıfına, hukukuna, kitabına uyduran kibirli siyaset dünyası, diğer tarafta Virgen Feliz, mütevazi beklentileri ve inanılmaz mücadelesi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s