beyoğlu’nda soylulaştırma güzellemeleri


Beyoğlu’nu yönetenlerin, yatırımcılarının, burayı konu eden akademisyen/köşe yazarlarının aklı ya fena halde karışık ya da bizimkini karıştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Yatırımcısı, ‘Beyoğlu neden  kültür & sanat merkezi olmasın’ diyor, sonra Cadde’de sinema alıp kapısına kilit vuruyor, tam karşısına açılan alışveriş merkezini de yere göğe sığdıramıyor.

Yöneticisi, ‘kamu yararı için kaldırdık masaları sandalyeleri’ diyor ama öğrencinin, emekçinin, Beyoğlu severin sokak yaşantısını, ucuz çayını, kahvesini, nargilesini, ‘25 kuruşluk birasını’, buralarda çalışanların işini gücünü de bitirmekten geri durmuyor. ‘Hep mağdurdan yanayız, mağdur edenin yanında hiç olmadım’ diyenler, toplumun en mağdurlarının yaşadığı Tarlabaşı için ‘neden Cihangir, Şanzelize olmasın’ diyebiliyor, kamu yetki ve gücü ile burayı yatırımcılara hazırlayabiliyor. Yine ‘biz sahaf festivali düzenliyoruz, kitapçıların yerine cafeler açılmasın’ derken, İstiklal Caddesi’nin Starbucks ve benzerleri tarafından işgalinin tam da belediyenin desteklediği değer artışının bir sonucu olduğunu görmezden geliyor.

Akademisyeni, Marx referanslı yazısında Beyoğlu’nu yaşanan, çeşitliliği barındıran, ‘açık’ bir yer yapan, ama illa ki cebinde de 25 TL’lik bira parası olmayan ‘lümpen’ kesime kapı gösterilmesine ‘çok zarif bir çalım’ diyebiliyor. Sanki şuan İstanbul’un silüeti iştahla kemirilmiyormuş gibi, sanki kemirenler gücü neoliberal kent politikalarından, ‘bırakın inşa etsinler’ci zihniyetten almıyormuş gibi, olan biteni ‘kiç’ kazalara indirgeyebiliyor ve bütün bu politikaların arkasındakileri de İstanbul’un kurtarıcısı olarak yansıtabiliyor.

Sahi ya, tarihi yarımada silüetine giren gökdelenler; halen ısrarla tasarımı değiştirilmeden yapımına devam edilen ve Süleymaniye Camisi’ne neredeyse set çekecek Haliç Metro Geçiş Köprüsü; Dolmabahçe Sarayı’nı çatlatan 7 yıldızlı otel inşaatı; Ağa Cami’ni çatlatan çakma-tarihi cepheli, hormonlu AVM; Emek Sineması’na göz koymuş diğer AVM projesi; İstanbul’un kuzey ormanlarını, su havzalarını bitirecek 3. Köprü Projesi; Taksim Projesi; ve daha nicesi uzaylıların işi. Yoksa ‘muhafazakarlık kurtarıyor İstanbul’u’…

1 Yatırımcı, 1 başkan & 1 akademisyen:

Beyoğlu Güzelleştirme Derneği Başkanı ve aynı zamanda semtin emlak yatırımcılarından Nizam Hışım’ın Vatan Gazetesi’nden Elif Ergü ile yaptığı röportajdan:

Beyoğlu her kesimden insanı çekebilecek bir yer değil mi?

Evet. Nişantaşı’nda söz ettiğimiz adresler en pahalı yerler oldu. Yüzde 300 arttı Abdi İpekçi ve Atiye Sokak’ta cirolar. Yazın iş yapmayan yerler iş yapar hale geldi… Bu tip yerler örnek de alınmalı… Beyoğlu’nun eşi de yok. Ama herhangi bir olumsuzlukta Beyoğlu’ndan kaçmak da kolay.

Ne gibi?

Örneğin hafta sonları Beyoğlu’na ailece gelip gezebilirsiniz ama ne yazık ki çok fazla gösteri yürüyüşü oluyor. Aileler de bu ortamlardan çekiniyor. Metroya atlayıp başka alışveriş yerlerine gidiyorlar. Caddenin en kalabalık olduğu zamanlarda bu gösteriler esnafın işlerini engelliyor. İstanbul Valiliği bu gösteriler için başka yer göstermeli. (Vatan, 23 Ekim 2011)

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın Twitter mesajları:

BEYOGLU soylu bir yerdir azelinden beri, ayrıca soylulastirmaya ihtiyacı yoktur (@AhmetMisbah, 11 Aralık 2011)

Tarlabasi projesiyle, çok yakında Tarlabasinin bütünü, aynalıcesmeye kadar Yeni bir Cihangir olma yolundadir (@AhmetMisbah, 27 Aralık 2011)

Hasan Bülent Kahraman’ın ‘Muhafazakarlık Kurtarıyor İstanbul’u başlıklı yazısından:

Safiyane bir biçimde, ‘içkiyi yasaklıyorlar’ falan denirken, Beyoğlu Belediyesi, çok akıllıca, çok zarif bir çalımla, Beyoğlu’nu dolduran, 25 kuruşa bira içen lumpen kitleyi oradan sürüp çıkarıyor; bölgeyi mutenalaştırıyor. Artık kim diyemez, Beyoğlu’nun kurtuluşu asıl şimdi başladı diye? Elbette bazı ‘kiç’ kazalar olacaktır, nahoş görüntüler çıkabilecektir ama her şeyin yerli yerinde kalacağı bir dönem doğuyor. Bundan sonrası İstanbul… (Sabah, 29 Ocak 2012)

beyoğlu’nda soylulaştırma güzellemeleri” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s