satılık beyoğlu


@AhmetMisbah: BEYOGLU soylu bir yerdir azelinden beri, ayrıca soylulastirmaya ihtiyacı yoktur”

Beyoğlu İçin Mücadele İnisiyatifi’nin 12 Aralık 2011 Pazartesi günü saat 11.30’da TMMOB Makine Mühendisleri Odası konferans salonunda yaptığı basın açıklaması:

BEYOĞLU SATILIYOR, SOYLULAŞTIRILIYOR, KAMUSALLIĞINI YİTİRİYOR!

Beyoğlu, birçoğumuzun hayatının bir parçası, İstanbul’un kalbi demek. Kendimizi yeniden inşa ettiğimiz yerdir Beyoğlu. Beyoğlu İstanbul’da en önemli rastlaşma ve buluşma mekânımızdır. Hem bize benzeyenleri hem beş benzemezi bir arada buluruz. İstanbul’un kamusal alanıdır.

Şimdi hayatımızın bu önemli parçası büyük şirketler büyük paralar kazansın diye dönüştürülmek isteniyor, hayatımızdan koparılıyor. Bizler, Beyoğlu’nda yaşayanlar,  çalışanlar, buluşanlar olarak bu dönüşüm sürecini reddediyoruz. Ve parça parça gerçekleştirilmeye çalışılan bu sürecin bir bütünün parçası olduğunu ifşa ederek ve hepimizin bu mücadelenin içinde bir yeri olduğunu bildirerek mücadelemize başlıyoruz.

İstanbul’da son dönemin en çok tartışılan kentsel müdahalelerinden biri Beyoğlu’nda eğlence işletmelerinin sokağa ve kaldırımlara koyduğu masalarının Beyoğlu Belediyesince kaldırılması oldu. Habersizce gerçekleştirilen operasyonlar gerginliklere yol açtı. Halbuki hepimizin bildiği gibi bu masalar belediyeden izinli olarak yollarda duruyor, hatta belediye bu masalardan ciddi miktarda işgaliye ücretleri alıyordu. Masaların kaldırılması ile birlikte ciddi oranda müşteri kaybına uğrayan ve tenhalaşan işletmeler oldukça zor durumda kaldı. Hatta bu süreçte Beyoğlu eğlence yerlerinde 3000’e yakın kişi işten çıkarıldı. Bu operasyonların bir masa-sandalye kavgasından daha ileri bir anlam taşıdığı barındırdığı soru işaretlerinden görülmektedir. Örneğin yetkililer her fırsatta İstanbul’u turizm ve kültür kenti haline getireceğini söylerken neden böylesi çelişkili bir uygulamayı böylesine zorbaca hayata geçirmektedir? Konunun muhatabı olan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, bu operasyonlar konusunda geri adım atmayacağını açıkça dile getirmiş ve Beyoğlu’nda yapmak istediklerini de sıralamıştır. Yeni Beyoğlu’nda Taksim ve İstiklal Caddesi civarındaki işletmeler butik otellere, elit kafelere dönüşecek, farklı sermaye grupları varolan işletmelerin yerine geçecektir. Yani kısacası olan, Beyoğlu’nun devlet eliyle “soylulaştırılması”, büyük sermaye gruplarının Beyoğlu’ndaki yaşama hakim kılınması çalışmasıdır. Ve bu girişim Tarlabaşı’ndaki yada Bedrettin mahallesindeki dönüşümden farklı değildir.

2007 yılında başlayan Tarlabaşı’ndaki dönüşümün amacı da buradaki binaların yıkılarak üst gelir grubunun yaşamına uygun konutlar ve mekanlar haline getirilmesidir. Ne tarihi ve kültürel mirasa, ne de bölgede yaşayan nüfusa hiçbir saygısı ve yararı olmayan proje Tarlabaşı’nı kapalı bir “site” haline dönüştürme ve Beyoğlu’ndan kopartma projesidir. Yeni projede Tarlabaşı’nın Beyoğlu’na bağladığı noktalar ise yine değerlerimizi kaybettiren projelerdir; Emek Sineması ve Taksim Meydanı projeleri…

Taksim meydanının yayalaştırılması projesi kapsamında yer altına alınacak trafiğin giriş noktası tam da Emek Sineması’nın doğrultusundadır. Tarlabaşı Yenileme Projesi ile karşılıklı birbirlerine bakacak bu alanda yeni bir kullanıcı profili, yeni bir hayat tarzı yaratılması planlanmaktadır. Emek Sineması’nı bir üst kata olduğu gibi taşıyacağını söyleyen zihniyet tarihi ve kültürel değerlerini, anlamını tamamen yitirecek yeni bir Emek’ten ve Cercle D’Orient binasından bahsetmektedir. Bu binanın akıbetinin kaçak katları ile İstiklal Caddesinin üzerine bir karabulut gibi çöken Demirören Alışveriş Merkezi gibi olmasından endişe edilmektedir.

Yine Taksim Gezi Parkı’nda yapılması planlanan Taksim Kışlasını İhya projesinin, meydan yayalaştırma projesi içerisine yedirilerek fark edilmemesi amaçlanmaktadır. Bu proje, Taksim Meydanında AKM’yi yıkarak yapamadıkları alışveriş kompleksinin hayata geçirilmesi projesidir. İşçilere ve emekçilere yıllarca kapatılan ve uzun ve ‘yaşlı’ mücadeleler ile kazanılan Taksim 1 Mayıs Meydanı, bu sefer de tüketim merkezi olarak dönüşüme uğratılarak işçi ve emekçilere kapatılmak istenmektedir. İstanbul’un en önemli kamusal mekanı olan meydan, ticari bir işletmenin giriş kapısı haline getirilmeye çalışılmaktadır. Kamuoyuna “yayalaştırma” projesi olarak sempatik bir şekilde tanıtılan bu projede karşımıza çıkan kamusallığını yitirmiş, belki otobüsle ya da metroyla geçerken yer altında bir durak ismi olarak kalacak Taksim Meydanıdır.

Beyoğlu’nun kamusallığını yok ederek sadece tüketimden menkul, parası olanın girebileceği bir mekan haline dönüştürmeyi amaçlayan projelerden nasibini okullar dahi almaktadır.  İstiklal Caddesi’nde bulunan Olgunlaşma Enstitüsüne ait bina, yine İstiklal Caddesi’nin paralelinde bulunan Taksim Ticaret Lisesinin satılması çalışmaları Beyoğlu’nun nasıl elden çıkarılmaya çalışıldığının göstergesidir. Bu okullar şayet satılacak olursa bizi bekleyen de korkarız ki; yıllarca beklemenin hıncını işçilerinin hayatını hiçe sayarak, çevresinde yaşayanları görmezden gelerek yağmalama mantığı ile devam ettirilen Park Otel felaketidir.

Tüm bu bahsettiğimiz projelerin sayısını çoğaltmak mümkün. Ancak bu bahsettiklerimiz dahi sanıyoruz ki projelerin ne kadar birbiri ile bağlantılı olduğunu ortaya çıkarır niteliktedir. Sonuç olarak gördüğümüz büyük resim İstanbul’un kalbi diyebileceğimiz ve her kesimden insanın buluşma ve karşılaşma alanı olan Beyoğlu’nda yaşamsal bir dönüşümün hedeflendiğidir. Bu dönüşüm fiziki mekana parça parça müdahaleler ile gerçekleşen siyasal ve kültürel bir dönüşümdür. Sınırlı alanlarda yapılan ve sadece kullanıcılarından menkul bir sorumluluk alanı yaratan projelerin, yeni bir yaşam tahayyülü ortaya koyan büyük bir siyasi projenin parçası olduğu açıkça okunmaktadır. Beyoğlu sadece parası olanın girebildiği koca bir rant kapısı olacaktır. Ve ne bizler – biz Beyoğlu’nda oturan, çalışan, üreten, yaşayanlar – ne de Beyoğlu’nun eşsiz doğal, tarihi ve kültürel mirası bunların hiçbirini hak etmemekteyiz.

Bizler, şu ana kadar Beyoğlu’nda parça parça verdiğimiz mücadele alanlarını birleştirmeyi ve böylelikle bir bütün olarak Beyoğlu’nun başına çökertilen kara bulutları dağıtmayı amaçlamaktayız.

Şimdi “Beyoğlu için Mücadele Zamanıdır” diyoruz.

Beyoğlu İçin Mücadele İnisiyatifi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s