TOKİ’nin elleri Bursa’nın üzerinde


Aslında TOKİ’nin elleri sadece Bursa’nın değil, tüm Türkiye’nin üzerinde. Hiçbir yerel tasarım hassasiyeti gösterilmeden bütün ülke kentleri aynılaşıyor, birbirlerinin klonları olarak beliriyor, entegre şehircilikten fersah fersah uzak bir şekilde anlık, tekil, spekülatif müdehaleler ile Ankara’dan kentlere şekil veriliyor. Dağın tepesine, bir ovanın ortasına, ya da bir sivil mimari örneğinin yanı başına aynı tasarımlar, aynı projeler dikiliyor. Geçmişten dersler alınmıyor, plansız gelişme ve yap-satçılığın neden olduğu sorunlar daha büyük ölçekte yeniden üretiliyor. Türkiye’nin TOKİ sorununa dikkat çekmek için Mimarlar Odası Bursa Şubesi, ‘TOKİ’nin Bursa Kenti’ne Tokadı‘ başlığı ile içeriğini net bir şekilde ortaya koyduğu bir fotoğraf yarışması düzenlemiş. Sergileme alan fotoğraflardan bazıları aşağıda yer alıyor:

Yarışmanın amacını açıklayan metinde TOKİ ile ilgili yerinde tespitler yapılmış:

Mimarlar Odası Bursa Şubesi olarak, TOKİ yapılarının Bursa kent yaşamına getirdiği olumsuzlukların fotoğraf sanatçılarının gözüyle belgelenmesini ve fotoğraf sanatına katkı koymayı hedefliyoruz. Türkiye’de yaşanan hızlı nüfus artışı ve hızlı kentleşme sebebiyle oluşan konut-kentleşme sorunlarının çözülmesi ve üretimin artırılarak işsizliğin azaltılması amacıyla Başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ konut sorununa anlık çözümler üreterek ülkenin her bölgesindeplansız bir şekilde, şehre özgü yapıları dikkate almadan projelerini gerçekleştirmektedir.

TOKİ, makro düzeyde planlama ve sürdürülebilir kalkınma modelinin aksine anlık çözüm ürettiği; tek tip mimari uygulamalarla kentin mimari dokusuna uyuşmayan yapılaşmayı oluşturduğu, çevre ve kentin sosyal, kültürel, coğrafi özelliklerinin göz ardı edildiği; teknik altyapıdan yoksun, tek tip mimari projeler ürettiği gerekçesiyle eleştirilmektedir.

TOKİ, vatandaşa ucuza konut edindirmek’ parolası ile yola çıkan fakat toplumsal, kültürel ve ekonomik dinamiklere zarar vererek tüm toplum katmanlarını olumsuz etkileyecek bir olgu oluşturmaktadır.

TOKİ ticari amaçlı bir kurum gibi çalışmaya başlamıştır. Devlet eliyle yatırım amaçlı değil, barınma amaçlı sosyal konutlar üretilmelidir. Yerel verileri göz ardı ederek uzaktan kumanda anlayışıyla o bölgenin mimarlık ve inşaat sektörüne ciddi darbe vurulmaktadır.

TOKİ, ayrıca şehre özgü yapıları dikkate almadan tüm Türkiye’yi aynı şekilde inşa etmektedir.

Yarışma sonucunda ortaya çıkacak eserler, gerekli kurum ve kuruluşların dikkatine sunulacak ve bu doğrultuda çözüm önerileri getirilecektir.

Kaynak: Mimarlar Odası Bursa Şubesi // Bursa branch of the chamber of architects.

Her bir fotoğrafın sahibi dosya ismi olarak fotoğraflarda belirtilmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s