beyoğlu belediyesi yine masa peşinde


Pazartesi gecesi saat 11:00… Dışarda hava buz, acayip bir fırtına var. İstiklal Caddesi’nde arka arkaya dizilmiş Zabıta ve Polis araçları ve onlarca kolluk kuvveti sokak sokak masa sandalye peşinde. Gecenin ganimeti olarak da kamyonetlerden birinin arkasında 3, 5 sandalye ve masa.

Belediye Beyoğlu’nu soylulaştırma projesinde masa ve sandalyeleri sembolik bir eşik olarak belirlemiş anlaşılan. Beyoğlu’nun turiste özel otel bölgesi Talimhane ve bir açık hava AVM’si karışımı ‘nezih’ bir ortama dönüşümü belli ki sokaklardan geçiyor.

Ama bu masa sandalye yasaklarının bu şekilde dayatılması sokakların esnekliğini ve sokak yaşantısının kendisini çabuk toparlama potansiyelini pek göz önünde bulundurmayan, neresinden bakarsanız bakın yanlış bir uygulama:

  • İstediğin kadar zabıta konvoylarını dolaştır, halen birçok Beyoğlu sokaklarına masa sandalyeler konuluyor. Belki daha az sayıda, kısa süreli ve her an alarm halinde, ama varlar.
  • Sadece masa sandalyelerin kalitesi kötüleşmiş durumda. Plastik sandalyeler, ucuz tahta tabureler ve masalarla işletmeler adeta ‘toplarsan topla yenisini alırım’ diyor.
  • Masa sandalye yerine birçok yerde minderler, puflar belirmiş. Hem de bira, votka markalarının sponsorluğunda. Tek fark insanlar yere daha yakın!
  • Beyoğlu’nda sigara yasaklarına tamamen uyan işletme sayısı çarpıcı bir şekilde azalmış durumda. Eskiden ‘dışardaki masalara buyrun’ diyen işletmeler artık içerde masalara küllük bırakıyor. Bir yasak, başka yasakların delinmesini ancak bu kadar teşvik edebilir.
  • Bu işten en fazla zararı yasaklara sonuna kadar uyan ‘iyi’ işletmeler ve buraların müdavimleri görüyor. Gözü karalar adeta dakikaları hesaplayarak ve risk alarak sokakları sonuna kadar kullanmaya devam ediyor.

Beyoğlu Belediyesi istese yasakçı yaklaşımını bir kenara koyup gerçek anlamda politika ve çözüm üretmeye başlayabilir. Ama sorunu zabıta ve polis konvoyları ile ‘çözmekteki’ ısrarı Beyoğlululara rağmen başka bir Beyoğlu yaratma motivasyonunu akla getiriyor.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s