bozcaada naylon poşetsiz, mutlu bir ada


 

 

Bozcaada Belediyesi, Türkiye`nin diğer belediyelerine örnek olacak bir karara imza atmış: Haziran 2011 tarihi itibariyle adada naylon poşet kullanımını yasaklamış. Çevre, sokaklar, sahil, deniz, balıklar ve daha birçokları için çok da iyi yapmışlar. Gerçekten hiçbir yerde naylon poşet görmüyorsunuz. İşletmeler hemen adapte olmuşlar, file ve bez torbaları özendiriyorlar, gazete veya kese kağıdından yapılmış torbaları kullanmaya başlamışlar. Umarım bu karar delinmez, naylon poşetsiz hayat yerleşir, başka yerlere yayılır ve bu kararı tüketimi ve atığı azaltacak başka uygulamalar takip eder.

Konuştuğum toplu alışveriş yapan bir işletmeci eski alışkanlıkların kolay değişmediğini, sürekli file taşımaya çok sıcak bakmadığını, bu yasağı delmenin yollarını aradıklarını belirtti. Sanırım bu tarzda “radikal” kararların insanlarla birlikte alınması, iyi anlatılması, geçişi kolaylaştıracak önlemlerin planlanması sürdürülebilirlik açısından son derece önemli.

Adakale Market gibi birçok işletme adalıları ve misafirleri yeni hayata alıştırmaya çaba gösteriyor.

İnsanlar kese kağıtlarını yadırgamamışlar gibi gözüküyor. Aldıklarını alttan tutarak taşıyorlar.

 

 

bozcaada naylon poşetsiz, mutlu bir ada” üzerine 7 yorum

  1. 2010 yılı içinde kadıköy ve yalova belediyeleri de benzer kararlar almıştı. yalova’da son durum ne bilmiyorum ama kadıköy naylon coşkusu tüm hızıyla sürüyor. zaten dostlar alışverişte görsün misali bir uygulamaydı. selami başkan elinde file, peşinde kameralarla şöyle bi balık pazarını turladı falan filan. ama bozcada’nın güzel insanları belki bu işi becerir. ada yaşamı ve bilinci başka sonuçlar verebilir. zamanında doğal dokuya uymuyor ve bakır çanlara vurup ses yapıyorlar diye maraş dondurmacılarını bile yasaklamışlardı 🙂

  2. Sayın Yaşar Bey, Belediyemizin bu uygulamasını duyurduğunuz için çok teşekkürler. Çalışmalarınız da başarılar dileriz.

  3. Bozcaada’daki bu uygulamanın haberini aldığımda çok sevinmiştim, geçtiğimz hafta 1 hafta boyunca adada kaldım. Ancak uygulamadan bir çok esnaf ve müşteri rahatsız ne yazık ki sizin yazdığınız kadar mükemmel değil herşey.

    Doğa sever ve bu uygulamanın bilincinde olmalarına karşın sadece kese kağıdı gerçekçi bir çözüm değil. Biraz girişimci ruh ile esnafın ve müşterilerin sıkıntılarına çare aranmalı yoksa yakında el altından poşet dağıtıldığını görebiliriz (nitekim şahsen karşılaştım). Daha çok file ve bez torba için girişimci ve ada sever kişileri harekete davet ediyorum

  4. Yok, bence de mükemmel değil, katılıyorum. Naylon poşetsiz bir yaşama geçiş gerçekten emek istiyor. Daha çok file ve bez torba kullanımı ve teşviki önemli. Yoksa sezon bitmeden yasak delinir.

    Aslında belediyenin ve adalıların girişimi ile ada sever sanatçılar ile birlikte güzel tasarımlar yapılabilir ve bunlar bez torbalara basılır ve her yerde, uygun fiyatla satışa hazır bulunur. Bu akla ilk gelen çözümlerden.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s