kaldırımlar işgal altında


 

 

 

Kentler otomobiller için planlanıyor, altyapıları onlara hizmet etmek için yapılandırılıyor. Otomobillere gene de yollar dayanmıyor, yetmiyor. Kaldırımlarımız işgal altında!

Endüstri daha fazla otomobil üretiyor, daha fazla satmak istiyor, 3. Köprü, Lastikli Tüp Geçit, duble yollar vs. derken yeni bir arz – talep dengesi yaratılıyor. Bir birinden kopuk yaşam alanları, siteler, TOKI`ler, AVM`ler, şehrin dışında planlanan hastane kampüsleri, gene özelleştirilerek kent dışına itilmek istenen okullar, yeni yollar ile birbirine bağlanmakta, bu tarzda dağınık şehirleşme modeli otomobillere olan ihtiyacı arttırmakta. Bunun yanında toplu taşıma yerinde sayıyor, özel ulaşımı caydıracak önlemler alınmıyor.

Kaldırımda yürürken, adım başı karşınıza çıkan park halindeki otomobiller yüzünden yola inmek zorunda kaldınız mı? Yanınızda elinden tuttuğunuz veya pusetini ittiğiniz bir çocuğunuz varsa ne yapıyorsunuz peki? Sinir katsayınızın artması, okkalı bir kaç küfür dışında ne yapılabilir ki? Bir nebze olsun sıkıntınızı azaltmak, yayaların hakkını gaspeden araç sahiplerine çek arabanı demek için, yukardaki görselleri indirebilir, en yakın ofsette çıkartma olarak çoğaltabilir ve sürekli çantanızda taşıyarak, karşınıza çıkan işgalcilerin araçlarının görünür bir yerine yapıştırabilirsiniz. Biraz da onlar sinir olsun… Tasarımlar için iç mihrak`a teşekkürler.

Araba parkı konusuna farklı yaklaşımlar için güzel bir video:

kaldırımlar işgal altında” üzerine 4 yorum

  1. çok önemli ! paylaşım için teşekkürler! 🙂 19 Haziran Pazar günü kaldırımlarını ve sokaklarını kullanamayan/yaşayamayan Kadıköy Yeldeğirmeni mahallesi halkı ile yapacağımız şenlikte bu konu vurgulanacak. arabaların kapladığı kadar alanlarda ve kaldırımlarda aslında neler yapılabileceğine dair basit çözümlere dikkat çekeceğiz. bu stickerlardan alalım!!! :)))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s