çılgın projelerin babası


Marka Kentlerin Çılgın Projeleri 

Gün geçmiyor ki Başbakan yeni bir kent için çılgın bir proje açıklamasın: Istanbul, Ankara, Izmir, Mersin, Van, Diyarbakır… Her gittiği kentin hemşehrilerine Noel Baba misali torbasından çıkarttığı çılgınlıkları müjdeliyor. Seçim beyannamesinde marka kentler vaad eden AKP, markalaşmanın yolunu da bu çılgınlıklardan geçiriyor. Neo-liberal kent dediğin sonuçta serbest piyasa koşullarında sonuna kadar rekabet eden kentler değil mi zaten? Rekabetin yolu da markalaşmadan geçiyor. Biraz photoshop, basit bir animasyon, bol PR, billboardlar, gazete reklamları derken kentlere yeni birer `proje – kimlik` yapıştırılıyor. Bizler de seçime giden yoldaki siyaset oyununun yeni parametreleri ile tanışmış oluyoruz.

Kentlerin zaten her zaman `politik` olduğu söylenebilir. Ancak yeni olan ve açıkça görülen o ki geniş anlamda politikanın kendisi artık kentleşmekte, kent üzerinden yeniden tanımlanmaktadır. Işte çılgın kent projeleri üzerinden siyaset yapmak, gelinen son noktaya işaret ediyor . Umalım ki bu yeni politika seçim dönemlerinde canlanıp seçim sonrasında sönsün, çılgınlıklar `kente karşı işlenen suçlar` mertebesine erişmeden, dünyanın en çılgın seçim vaadleri seçkisi içinde yer almanın ötesine geçmesin…

Gene de farklı kentlerde yaşayan hemşehrilerimize hatırlatmakta fayda var: Bu marka kent mevzusu göze hoş gelir ama tadı biraz ekşidir, mideyi fena yakar. Neo-liberal düzen eğer bir şey öğrettiyse bize o da bu rekabet oyunu içinde kaybedenlerin fazlaca yer aldığıdır. Markalaşma çabaları sonucunda bu kentlerin kaybedenleri bol olacağı gibi (bakınız uluslararası spor etkinliği düzenlemiş her hangi bir dünya kentinin yoksullarına), kentleri piyasa koşullarında sermaye için rekabet eden birer birim olarak projelendirdiğimizde bazı kentler toptan kaybedenler kulübüne dahil olacaklardır.

Sahi siz hangi gruba dahildiniz? Marka kent sakini mi, marka kentin kaybedeni mi, yoksa kafadan kaybedenler kulübü üyesi mi? Umarım bir gün hepimizin yolu Mutlu Kent`ten geçer…

Şimdi, bütün çılgın projelerin babası onur ödülünü hak eden, önceki yerel seçimlerde AKP`nin Çeşme Belediye Başkan Aday Adayı Mehmet Ali Gökçeoğlu`nun birbirinden çılgın projelerine bir göz atalım:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s