istanbul`a 2 yeni şehir projesi eski gibi…


21.11.2006 tarihinde, Yeni Şafak gazetesinde yayınlanan, Yılmaz Yıldız`ın Mil-ten Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Ökten ile yaptığı röportaj, sanki 2 yeni İstanbul projesinin Arnavutköy ilçesinde yer alacak ayağını anlatıyor. Başbakan bu projeyi almış ve kapsamını genişletmiş gibi. Projeyi öneren Ökten, 1 / 100 bin`lik plandaki ve belediye ile olan sıkıntılardan dem vuruyor. Her halde son gelişmeler sonucu mutluluktan uçuyordur. İşte 5 sene önceki o röportaj:

Kömür madenleri 30 bin konutluk şehir olacak

Yılmaz Yıldız

50 yıldır kömür madenciliği yapan Mil-ten Holding, Karaburun ile Kilyos arasındaki maden sahaları üzerinde Miltown adıyla 30 bin kişinin yaşayacağı küçük bir şehir kurmaya hazırlanıyor

1 MİLYON METREKÜP TOPRAK YER DEĞİŞTİRDİMadencilik, yapı, turizm, enerji, park-bahçe gibi alanlarda faaliyet gösteren Mil-ten Holding, inşaat sektöründe başarılı projelere imza atıyor. Kömür çıkardıkları maden sahalarını değerlendirmek üzere inşaat sektörüne de giren Mil-ten Holding, bu günlerde Karaburun ve Kilyos arasındaki maden sahaları üzerine kurmayı planladığı 30 bin konutluk küçük şehir ile gündemde. Daha önce Arnavutköy’de Milkent projesiyle 180 konut üreten Mil-Ten Holding, Milkent projesinin ikinci ayağı olan Milkent Durusu Vilları’nın yapımına da start vermeye hazırlanıyor. Aynı zamanda Genç Maden İşletmecileri Derneği (GEMAD) Mil-ten Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Ökten ile kullanılmış maden alanlarını ekonomiye yeniden kazandıracak projelerini ve Miltown’u konuştuk.

Madencilikten inşaat alanına neden yöneldiniz?

Yaptığımız inşaata tam bir geçiş değil. Çeşitlilik var. Kömürün terk edilmesi söz konusu değil. 1950’li yıllardan beri kömür madenciliği yapıyoruz. Ağırlıklı olarak İstanbul’un kuzeyinde, Karadeniz sahiline Karaburun ile Kilyos arasındaki bölgede madencilik yapıyoruz. Yaptığımız iş, ilkokul çocuklarının hamurla şekil yapmasına benziyor. O toprağı iyi yönetirseniz, istediğiniz bir modeli yapabilirsiniz. GAP’taki toplam toprak hareketi 60 milyon metreküpken, bizim bir yıllık toprak hareketi 1 milyon metreküp. Bu toprağın hareketini boşa harcamayalım diye yöneticilere çok defa önerilerde bulunduk. Su havzaları oluşturulabilir dedik. Çok ekonomik projeler üretilebilir.

KARADENİZ ÜLKELERİNE AÇILIM

Nasıl bir proje düşünüyorsunuz bu alanlar için?

Sadece konut değil, kendi ekonomisini kendisi üretebilen, çevresinde köylere ve bölgelere de artı değer kazandıran, enerjisini, suyunu kendi hafzası içerisinde tedarik edebilen bir şehir düşünüyoruz. Miltown isimli bu projemiz, içerisinde yat limanı olan, turizm olan, Karadeniz ülkelerine ticari açılımı olan küçük ölçekli bir şehir. Nitekim bizim yat limanı projemizde olduğu gibi. Daha önce burada madencilik yapılıyor olması proje katkısı sağlıyor.

OCAK ALANI MALİYETİ YÜZDE 50 DÜŞÜRÜYOR

Nasıl bir avantaj bu?

Denizin belli bir kesiminde maden üretimi yaptık. Meydana gelen çukuru liman olarak değerlendirmek çok akılcı bir yaklaşım. İki projeyi birbirine eklediğin zaman kredibilitesi artıyor. Oysa durduk yeri gidip Karadeniz’e liman yapayım dersen yapamazsın. Bu ekonomik olmaz.Sıfırdan 20 milyon tonluk bir liman yapmaya kalkarsanız 200 milyon dolara sadece liman gölünü, sahasını yapabilirsiniz. Ama madencilik ya da başka bir proje ile o çukurun oluşmasından sonra liman proje maliyeti yarıya düşer. Konutlar hariç bölgenin yatırım maliyeti 400 milyon dolar civarında.

Bu açıdan bakıldığında Miltown, Türkiye ekonomisi için büyük kazançlar sağlayacak olan önemli bir kalkınma projesi. Geniş anlamda bölgeye sayısız yararlar sağlayacak olan bu projenin çevresinde gerçekleşecek yeni yatırımlarla, örnekleri gelişmiş ülkelerde görülen dev bir komplekse dönüşecek ve adından çok sık söz ettirecek.

Milkent 2007’de tamamlanıyor

Sizin daha önceden başladığınız konut projeleri de var, onlarda durum nasıl?

180 konutluk Milkent Arnavutköy projemizi önümüzdeki yıl bitiriyoruz. Yüzde 80’lik bir satış oranına ulaşıldı. Yakında 25 tane villadan oluşan Milkent Durusu projemize başlıyoruz. Her biri 5 dönüm arazi içerisinde.

İstanbul’un kuzey sahili farklı bir kimlik kazanıyor

Miltown projesinin yapımı ne aşamada?

Büyükşehir Belediyesi’nin 1/100 binlik nazım planı çalışması bitti. Biz pek memnun değiliz bundan. Çünkü orada çok genel bir takım yaklaşımlar var. 100 binlik plan üst ölçekli olduğu için uygulamada daha detaylı çalışmalar yapılabileceği söyleniyor. Üst ölçekli plana göre net bir şey söylemek mümkün değil. Projemizin altyapısı hazır. Alt ölçekli planlar ile bunun önünün açık olduğu söyleniyor ama fiili durumu görmeden kesin bir şey söyleyemem. Belediyenin alt ölçekli planını gördüğümüzde birçok şey netleşecek.

KAMU YARARI TAŞIYOR

Bu konuda belediye gibi kamu kuruluşlarıyla ortak çalışmanız var mı?

Bunu biz Büyükşehir belediyesiyle birlikte götürme konusunda çaba sarf ediyoruz ama çok iyi bir ilişki içerisinde gittiği söylenemez. Şu an bir madencilik çalışması ve proje hayata geçirilse bile kısmen devam edecek. Bir dönüşüm olacak. Bu entegrasyonun sağlıklı olabilmesi için planlayıcının da, uygulayıcının da örtüşen hedefler ortaya koyması lazım.

Gölette yüzen evler

Karadeniz ülkelerine açılım nasıl olacak?

Miltown, Karadeniz Ekonomik İşbirliği’nin (KEİB) İstanbul’a girişi olacak. Konaklamasıyla, ticaretiyle, fuarlarıyla, yaşamıyla, konutuyla bir merkez olacak. 6 bin kişiye istihdam sağlayacak. Çevresindeki tarımsal alanların organik tarım gibi alanlara yöneltilmesiyle bölge refahının arttırılması mümkün. Tersane ve yat limanında bölge insanının istihdam edilmesi mümkün. Bunun yanında sahil bölgelerinde çarpık yapılaşmanın dönüşümü için site ve apartman şeklinde yapılar da olacak. Göletlerde su üzerinde yüzen evler de olacak.

http://yenisafak.com.tr/EmlakDunyasi/?t=21.11.2006&i=11146

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s