hasankeyf çarşısı yenileniyor…


İşte Mutlu Kent`te nadir de olsa mutlu bir haber: Hasankeyf Çarşısı Yenileniyor!

Hasankeyf`e gitmiş olanlar bilirler, Dicle üzerindeki köprüyü geçer geçmez sağda sizi Tarihi Kale`ye götürecek yol ve iki tarafında yer alan dükkanlarla Hasankeyf`in çarşısı karşılar. Hasankeyf`in kalbi burada atar atmasına ama ne yazık ki fazlasıyla tekleyerek. Burası aynı bir ayna gibi, tarihi kentin genelinin baraj belası yüzünden nasıl da yıpratıldığının yansıdığı yerdir. Hasankeyf`in kaderi zannedilen bu yıpratılmışlık, Hasankeyf Belediyesi ve Doğa Derneği girişimi ile şimdi onarılıyor.

Aslında bu basit onarım çalışması, basit bir onarımdan çok daha fazlasını ifade ediyor. Hasankeyf, yıllardır inşaat şirketleri, bankalar, siyasetçiler vs. kocaman bir baraj lobisi ile mücadele ediyor. Bu mücadelede sırtını dayadığı yegane güç, on bin yıllık tarihi ve bu tarihe sahip çıkan insanlar. Bugüne kadar, bu önemli mücadele uluslararası ve ulusal arenada verilirken Hasankeyf`in kendisi biraz geri planda kalmıştı. Hasankeyf yıpranıp, çökerken, Baraj ve sular altında kalacak Hasankeyf`in taşınacağı “Yeni” Hasankeyf yükselmekteydi (Bakınız Hasankeyf`te neler oluyor?).

İşte bu onarım çalışması, Hasankeyf ölmedi, dimdik ayakta mesajını vermek açısından son derece önemli. Burada, turizmi, ekonomiyi, sosyal yaşantıyı canlandırmasının yanında psikolojik olarak, mücadele etme motivasyonu sağlaması açısından da çok önemli bir adım. Gün Hasankeyf`in yanında olma günü!

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Doğa Derneği`nin yenileme çalışması mesajı:

Ilısu Barajı”nın suları altında kalma tehdidi ile karşı karşıya kalan, doğu ve batı uygarlıklarının temeli Hasankeyf”in eski çarşısı imece ile yenileniyor.

İnsanlığın en değerli kültürel varlıklarından biri, Türkiye”nin güneydoğusundaki en etkileyici doğa ve kültür mirası Hasankeyf”e yıllardır hiçbir yatırım yapılmıyor. Birinci derece arkeolojik sit alanı olan ve 1960″lı yıllardan bu yana Ilısu Barajı”nın suları altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalan kentte; halk barajın belirsizliğinin yarattığı olumsuz ortamda, ciddi ekonomik sıkıntılar içerisinde yaşıyor.

Doğa Derneği ve Hasankeyf Belediyesi, birçok olanaktan yoksun haliyle bile yılda 2 milyon turist çeken Hasankeyf için Hasankeyf çarşısını iyileştirme seferberliğini hayata geçiriyor. Bu çalışmayla çarşıda yer alan tüm bina cephelerinin onarımları, boyaları ve bakımları yapılacak. Sokağın bütününü kapsayan ahşap gölgelikler takılarak, Hasankeyf”e özel tasarlanan ahşap tabela ve aydınlatmalar asılacak.

Doğa Derneği Hasankeyf Kampanya Sorumlusu Derya Engin “Hasankeyf”i de içine alan Dicle Vadisi, UNESCO”nun on “Dünya Mirası” kriterinin dokuzunu birden sağlayan dünyadaki tek yer. Hasankeyf ve Dicle Vadisi”nin UNESCO Dünya Mirası ilan edilmesini talep ediyoruz. Hasankeyf Çarşısı, kentin can damarı. Bu çarşının tarihi dokusunun iyileştirilmesi Hasankeyf”te yaşama kararlılığımızı daha da çoğaltacak.” diye konuştu.

Çarşı esnafından Ömer Güzel ise “Bu proje ile çarşımıza renk gelecek, hayat gelecek. Çalışmaların tamamlanmasını merakla bekliyoruz. Tüm çarşı esnafı olarak onarımları, boyamaları el birliği ile yapacağız, Hasankeyf”e birlikte can vereceğiz” dedi.

Hasankeyf Yok Olmasın kampanyası için siz de bir imza atın

Kapak fotoğrafı: Ayşe Adanalı

Diğer fotoğraflar: Doğa Derneği

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s