hoşçakal istiklal kitabevi…


İstiklal Kitabevi`nin kepenkleri neden yarıya kadar indirilmiş acaba? Cevap basit, çünkü kapanıyor. Pazartesi bir daha açılmamak üzere bu kepenkler kapanacak ve D & R olarak yeniden doğacak. Demirören AVM depreminin yol açtığı tahribat mı? Mümkün.  AVM`nin içinde açılan Virgin Megastore ile girdiği rekabette kılıcını çeken D & R`in cadde üzerindeki mağaza sayısını arttırmak istemesi, İstiklal Kitabevi`ni hedef alması şaşırtıcı olmasa gerek. Küçük balıklar için artık İstiklal Caddesi`nde ki akıntı çok süratli, ancak büyük balıklar kapışabiliyor bu okyanusta.

İstiklal Caddesi`nde ki

bütün kitapçılar D & R ve Virgin Megastore,

bütün cafeler Starbucks ve Gloria Jeans,

bütün lokantalar Mc Donalds ve Burger King,

bütün giyim mağazaları Mango ve Mavi Jeans,

bütün sinemalar AFM ve Cine Bonus,

bütün tarihi binalar Demirören AVM olsun!

Caddede bir aşağı, bir yukarı yürüyelim, hep aynı büyük markaların o tanıdığımız logolarının bize verdiği güven ile tüketelim! Hatta kamuyu göreve çağıralım, belediye İstiklal Caddesi`nde senelik cirosu, mesela, 50 milyon TL`nin altında veya marka değeri 500 milyon TL`den az hiç bir işletmeye ruhsat vermesin. Öncelik uluslararası sermayeye ve ulusal markalara tanınsın. Hatta sadece onlara ruhsat verilsin. Kentsel dönüşüm uygulamaları gibi esnaf dönüşüm uygulamaları da gerçekleştirilsin. Bütün tekil dükkanlara el konulsun, mülkleri ve varlıkları zincir mağazalara devredilsin. Bizlerde Hayao Miyazaki`nin ünlü animasyon filmi Spirited Away`in küçük kız kahramanı Chihiro`nun, panayırda gözü dönmüş bir şekilde yemeklere saldıran anne babası gibi, tükete tükete birer koca domuza dönüşelim.  Biz tükettikçe hep bu büyük markalar kazansın, başkasına ekmek kalmasın.

Ne güzel işte kitapçı hayatına kitapçı olarak devam ediyor diyen kitap severlere, ve de sermaye birikimi ve sermayenin monopolleşme eğiliminin sosyal adaletsizlikleri keşkinleştirmesini (kahraman bakkal süpermarkete karşı misali) çok da umursamayan tüketicilere ne yazık ki kötü haberlerim var. Bütün kitapçıların D&R ve Virgin Megastore olduğu bir İstiklal`de fiyatlar artacaktır, renkler azalacaktır ve erişemeyeceğiniz bir yığın yayın olacaktır, hazırlıklı olun. Bir + Bir Dergisi`ni satmama kararı alan D&R haberleri yeterince taze. Daha “radikal” kitap ve dergilerden bahsetmiyorum bile, sonuçta onlar zaten hiç varolmamalılar, değil mi ama?

DELETE!

 

hoşçakal istiklal kitabevi…” üzerine 14 yorum

 1. istiklal ve mephisto düzenli alışveriş yaptığım tek kitapçıydı. çok üzüldüm demek ki robenson pandora simurg gibi yerlere daha fazla sahip çıkmalıyız

 2. meg ryan ve tom hanks’in oynadığı “mesajınız var” filmi geldi aklıma… orada tom hanks misal, D&R ın sahibi, meg ryan de İstiklal kitabevinin sahibiydi. o filmde halk bilinçli bir şekilde esnafı savunduğu, ondan alışveriş edip, kirasını ödemesini sağladığı için o mütevazi kitabevi ayakta kalmıştı.. ona verileni kayıtsız şartsız kabul eden bir halkın olduğu yerde, istiklal caddesinin üstü açık bir AVM ye dönüşmeye başlamasına ve kimsenin buna tepki göstermemesine de şaşırmamak lazım.. yapılabilecek bir şeyler olmasını isterdim. sadece belli topluluklarca yapılacak yürüyüşler, ya da kimsenin umursamayacağı yüzlerce imza dışında da bir şeyler.. tabi bunlar bile yapılırsa şanslıyız..

  1. filmi görmedim ancak benim de aklima farkli filmler geliyor.
   Aslinda bu olan biteni kayitsiz sartsiz kabul etmiyoruz.
   Ve inanin bir cok insan da kabul etmiyor. Sanirim artik bunu görünür kilmanin vakti geldi de geciyor.
   Örnegin, 17 Nisan Pazar günü saat 17:00 da, Taksim Tramvay Duraginda insanlar Emek Sinemasi’ni geri almak icin toplanacaklar.
   Bir grup insan Demirören AVM önünde cekirdek citlamak gibi bir eylem ile tepkilerini dile getirmeye karar verdi. Bu tarzda eylemler cogaltilabilir.
   AVMlerden ve zincir magazalardan tüketmeyen bir cok insan var.
   Istanbul Alisveris Cilginligi etkinligi ile gözümüze sokulan devasal sokak reklamlarina karsi eyleme gecen aktivistler var.
   Sanirim ve umarim daha fazla eylemlilikleri görmeye baslayacagiz..

 3. kapitalizmin vaka-i adiyesi…
  yalnız düzeltilmesi gereken bir nokta var;d&r’ın bulunduğu yer kira ve sözleşmeleri bitti.çıkmaları gerekiyordu.

  yani olay daha fazla d&r değil,en azından bu defa..

 4. Bunu yapan manyağı biri vursun. Tarihi bir Kitapçığı YOK EDEN TARİHİNİ KORUMAYAN İNSANLAR BU ÜLKEYİ YÖNERTİSE BÖYLE OLUR.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s