sivil itaatsizlik ve kamusal mekanı geri almak


Kamusal mekan “kamusallığını” kaybetti. Özel şirketler binalara, pencerelere, duvarlara, otobüs duraklarına, telefon kabinlerine sahipler. Topluluklar her gün reklam mesajları bombardımanına maruz bırakılıyorlar. Toplulukların bir dengelemeye ihtiyaçları var. Bu mekanların bir kısmını güzellik, sanat, mizah, düşünce, sorgulama, renk, doku, etkileşim ve eğlence için geri alın!

Hazır sivil itaatsizlik eylemlerinin gündemde olduğu bu günlerde, Madrid`te kamusal mekanların özelleştirilmesine karşı başarılı bir eylem gerçekleştirilmiş. Mutlukent`te sıkça bu meseleyi gündeme getiriyorum (Bakınız Demirören AVM ve Istanbul Shopping Fest ). özellikle Shopping Fest gibi akla zarar tüketim çılgınlığı etkinlikleri ile her bir karış kent toprağının, kamusal mekanın işgal altında olduğu bu günlerde son derece umut veren bir örnek olduğunu düşünüyorum.

106 tane sanatçı ve aktivisti bir araya getiren etkinliğin adı MaSAT (Madrid Sokak Reklamlarını Devralma). Bu gerçekleştirilen ikinci uluslararası sokak reklamlarını devralma projesiymiş ve de ortak mekanlardaki kamusal davranış beklentilerini değiştirmeyi hedefleyen bir dizi sivil itaatsizlik eyleminin üçüncüsü. Bu proje için Madrid`in 4 farklı yerinde bulunan otobüs durakları hedef alınmış. Madridli katılımcılar sadece yazı içeren çalışmaların yer almasını istemişler. Bu şekilde sosyologlar, öğretmenler, hukukçular, sanatçılar gibi çok farklı kişilerden katkı almak mümkün kılınmış. 106 bireyin her birinden sokaklarda sergilenmesini istedikleri bir hissiyatlarını sunmaları istenmiş. Sonuç `gerçekten kamusal bir şekilde mekanlar kamusallığa açıldığı zaman var olan olanaklara göz atmak ve eşsiz kamusal diyalog tahayyüllerinin çeşitliliği` şeklinde tarif edilmiş.

Aktivistler otobüs duraklarındaki reklam panolarını açabilmek için bu anahtarları kullanmışlar.

Kamusal olanı geri almak…

 

Etkinliğin detayları ve görseller için:

Madrid Street Advertisement Takeover – http://www.publicadcampaign.com/masat/

sivil itaatsizlik ve kamusal mekanı geri almak” üzerine 10 yorum

  1. hem de 3.sü düzenlenmiş. mutlaka denenmeli… bizim daha kalabalık olmamız gerek. e. istanbul iki yakalı olduğuna göre. bunu gerçekten yapabiliriz, inanıyorum..

  2. istanbul’da radikal gazetesinin yaptığı buna benzer niyetli bir sergi vardı ama o daha çok sanatçıları kapsıyordu ve oldukça sergileme yöntemindeydi.

    1. pek emin değilim radikal konusunda. bağımsız mı çalışılıyor, ne gibi izinler alınıyor acaba? komik gelebilir ama ben facebook’a üye değilim!! o yüzden konuyu inceleyemedim ama giderek üye olmaya yaklaşıyorum galiba:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s