Twitter and the City


Verba volant, scripta manent (söz uçar yazı kalır) demiş Romalı dostlarımız. Twitter, Facebook gibi sosyal medya iletişim mecraları ile artık yazı da uçup gidiyor sanki. Zamanın ruhuna uygun bir şekilde iletişim de son derece kompakt, hızlı ve değişken. Türkiye`de her zaman hızlı değişegelmiş gündem artık sanki daha bir hızlı. Fast-food tüketim gibi, farklı “twitter accountlarından” ve “facebook friendlerinden” gelen linkleri, statü mesajlarını, bilgileri, haberleri habire tüketiyoruz. Yazıya odaklanmaya, biraz durup düşünmeye, yansıtmaya ve üretme / yeniden üretme pratiğine fazla ayıracak sabrımız kalmıyor. Tabi bir yandan da iletişimin demokratikleşmesi, herkesin (yoksulların yoksulları ve teknoloji okur-yazarı olmayanların dışında belki) bilgiye erişimi kolaylaşıyor. Hatta o kadar ki devrimlerde sosyal medyanın rolünden bahseder olduk.

Twitter`a kentten bakmak

Twitter`a kentten baktığımızda da birçok farklı aktörün (mahalleler, dernekler, girişimler, STKlar, aktivistler, sanatçılar vb.) farklı amaçlar (kentsel izleme, kampanya duyuruları, eylem çağrıları, yıkım haberleri, dayanışma talepleri vb.) için bu araçları kullanabileceğini görüyoruz. Hadi bu hızlı iletişim araçlarına fazla bir teknik bilgi gerektirmeden tutulabilecek bizimki gibi blogları da ekleyelim. özellikle sürekli bir devinim içindeki kent meselelerine ve kente yönelik tehditlere karşı (en geniş anlamıyla) kentsel muhalefetin örgütlülüğünü artıracak, kendi arasındaki iletişimi kolaylaştıracak, gerektiğinde sokağa çağıracak, bilgiye erişimin ötesinde bloglar ile bilgi üretimini de demokratikleştirecek küçümsenmemesi gereken bir imkan söz konusu. örneğin, bugün kentsel dönüşüm tehditi altındaki bütün mahallelerin birer blogu olabilir, blog yazmanın kendisi öz-örgütlülüğü artıracak tecrübe olarak yaşanabilir, mahallenin sesini duyurması için yeni imkanlar sunabilir ve yıkım gibi akut durumlarda da kentin geneli ile twitter gibi fast-food iletişim araçları ile irtibat kurulması kolaylaştırılabilir. Büyük olasılıkla zaten bunlar yakında gerçekleşecek.

Mutlu Kent`e Twitter`dan bakmak

Peki, Mutlu Kent`e Twitter`dan baksak nelerle karşılaşacağız diye düşünürken son bir haftada kent ile ilgili yazdığım tweetlerin bir listesini çıkarayım dedim. Birer fastfood gibi paylaşılmış bu küçük notların derinliğinde neler varmış, bu küçük notların bütünü ne ifade ediyor görmek istedim. Benim henüz çok da aktif olmayan tweeter oltama (twitter.com/ysrdnl) takılan kent ile ilgili meselelerin oldukça zengin olduğunu gördüm. Hatta bu gündeme kent mi dayanır diye sorasım geldi. Son bir haftada Japonya`da deprem sonrası yaşanan nükleer felaketin buradaki yansımalarından, Demirören AVM`ye, gözü doymayan zincir marketlerden en az bir o kadar aç AVM`ler ve onların tüketim festivallerine, Başbakan`ın Çılgın İstanbul`undan, Beşiktaş`ın İnönü Stadı`na ve konut hakkı – sağlık hakkı ilişkisine tweeter`da yoğun bir kent gündemi takip etmişiz. Kente Twitter`dan şöyle bakmışım:

ysrdnl
“Deprem olacak diye yapmayalim mi?” EVET http://twshot.com/3LBQ
3/17/11 8:49 AM

Geçen hafta Başbakanın Nükleer riski tüp patlaması, köprü çökmesi ile bir tuttuğu akıllara zarar açıklamaları ile sarsıldık…

ysrdnl
Nükleer felaket büyürken Japonya Başbakanı Naoto Kan`ın `santral inşaatlarına tam gaz devam edeceğiz` açıklaması halkta infial yarattı.
3/17/11 3:59 PM
ysrdnl
Naoto Kan tabii ki böyle bir açıklama yapmadı, yapamaz da. Peki bizim başbakan nasıl yapabiliyor??? Nükleer Erdoğan
3/17/11 4:36 PM

Erdoğan`ın Zaytungluk açıklamalarına ben de Zaytung tadında tweetler yazdım.

ysrdnl
‘Demirören AVM, Beyoğlu’ndaki dönüşümü tetikleyecek’ http://t.co/bIivNsL
3/18/11 2:12 PM

Demirören AVM`nin açılışı tweetlerimizde yer bulmuş. Evrensel`in AVM`nin Beyoğlu`nun soylulaştırılmasına yapacağı katkıyı vurguladığı haberini paylaştım.

ysrdnl
Demirören AVM ve İstanbul Shopping Fest http://wp.me/pZLeD-6x
3/18/11 4:44 PM

Hakkında üç yazı yazdığım Demirören AVM`ye açıldığı gün gidip fotoğraf çektim. Mutlu Kent`ten boykot çağrısında bulundum.

ysrdnl
Zincir marketlere gozalti http://twshot.com/3LSQ
3/19/11 11:07 AM

Radikal`in hava parası ile üretici ve tedarikçilerin boynuna yapışan aç gözlü zincir marketler üzerine yaptığı haberini paylaştım. “Tedarikçilerden alınan bedellerin zincir marketlerin cirosunda yüzde 12.5 paya ulaşması Rekabet Kurumu’nu harekete geçirdi.”

ysrdnl
@oddat alternatif istiklal rehberi hazirlayalim. tüketmeyenler ve yerel tüketmek isteyenler icin.
3/19/11 5:33 PM

Deniz`in “@ysrdnl insanin alisveristen baska hicbi yetisi kalmadi abi kazandilar savasi” mesajına, Istiklal Caddesi`nin AVM`leşmesine karşı birşeyler yapmak lazım diyerek cevap verdim. Sizde Istiklal ve çevresinde sevdiğiniz yok olmasını istemediğiniz lokal mekanları, esnafları bana yazabilirsiniz.

ysrdnl
Demirören AVM önünden geçerken NÜKLEERE HAYIR, AVM`YE HAYIR dedik. Biraz gündemden çaldık, kusura bakılmasın..
3/19/11 6:19 PM

Cumartesi İstiklal Caddesi`nde Nükleer enerji eylemine katıldım. Nükleer zincir yürüyüşü yaparken AVM`nin önünde reaksiyona girdik ve güzel bir yuh çektik!

ysrdnl
Bir sehre kac cilginlik sigar http://twshot.com/3M8J
3/21/11 10:06 AM

Radikal`den Pınar Öğünç, Başbakan`ın ardı arkası kesilmeyen çılgın projeleri hakkında harika bir yazı kaleme alarak, bu çılgınlık haberleri ile asıl kentsel çılgınlıkların gündemden kaçırılıyor olmasının altını çizmiş. “Galiba bu gizli bir belediyecilik numarası, hükümetlerin halk üzerinde incelikli bir ruhsal operasyonu… O kadar absürt projeler ortaya atılıyor, bunların konuşulmasına müsaade ediliyor ki, insanların ‘çılgın’ eşiği yükseliyor. Bütün bunların konuşulduğu yerde üçüncü köprünün ‘çılgınlığını’ anlatamıyorsunuz.”

ysrdnl
Bianet :: Tüketecek miyiz? Tükenecek miyiz? – Bianet http://t.co/5WjJep2 via @AddThis
3/21/11 12:21 PM

Bianet`te Shopping Fest üzerine  yazdığı yazıda tüketim ekonomisi ve kültürünü sağlam eleştiren Hakan Karakoca, geç kapanma saatlerinden olumsuz etkilenecek AVM emekçilerine dikkati çekmiş, güzel de bir çağrıda bulunmuş: “AVM’lerin Pazar günü kapalı olması gerekip gerekmediği tartışmasından AVM’ler sabaha kadar açık durumuna geldik. Ya bugün ve bundan sonraki günlerde saat 22’den sonra kimse AVM’lere gitmezse…İşte o zaman Süpermen kucağına aldığı piyasasıyla beraber yere çakılır.”

ysrdnl
Inonu park mi olsun http://twshot.com/3MR5
3/23/11 10:35 AM

Kenan Başaran Radikal`deki köşesinde, İnönü Stadı yıkılıp park mı olmalı, yok yeniden mi yapılmalı yoksa dokunulmamalı mı tartışmaları için Kültür Bakanı Günay`a güzel mesaj çakmış: “Kültür Bakanı Ertuğrul Günay da hayalinin, stadın yıkılıp bölgenin eski dokusuna kavuşturulması olduğunu söylüyor. Gökkafes ve Swiss Otel’i de yıkası varmış da gücü yetmiyormuş(!). Gücü sadece İnönü’ye yetiyor. Ben olsam bütün gücümü toplar, önce otelleri yıkarım ve ‘çılgın proje’ yarışmasında Başbakan’ı geçerim! Eli değişmişken Allianoi’un üzerine beton döktürmesin; o ‘ucube heykel’i yıktırmasın; Hasankeyf’in keyfini bozdurmasın, metro inşaatından çıkan tarihi eserlere ‘üç beş çanak çömlek’ diyen Başbakan’ın yine ne demek istediğini de açıklasın! İlla ki ‘içinden Beşiktaş geçen bir yapı’yı yıkmak istiyorsa, Beşiktaş Başkanı Demirören’in Beyoğlu’nun göbeğine diktiği AVM’nin kaçak katlarını tıraşlasın.”

ysrdnl
Bir zincir magaza haberi daha, bu sefer kurban beyaz esyacilar http://twshot.com/3MZQ
3/24/11 9:02 AM

Ulusal ve çok-uluslu şirketlerin elektronik marketleri tabi ki ülkenin binlerce beyaz eşya satan esnafını fena yaralıyor. Izmir Ticaret Odası (IZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, beyaz eşya sektöründe zincir mağazaların karalama ve aldatmaca ile ticaret yaptığının sabit olduğunu iddia etmiş.

bianet_org
Eğer Bir İkâmetin Varsa “Vatandaşsın ve Eşitsin!”: Çadır ve barakalarda yaşayan yurttaşlar ne aile hekimliğinden… http://bit.ly/fwHN4D
3/24/11 9:04 AM

Mevcut aile hekimliği modelinin sabit ikametgahı olmayan insanları dışlaması, dolayısıyla konut hakkına erişimde hali hazırda sıkıntı yaşayan vatandaşların (ve vatandaş olmayan göçmenlerin) aynı zamanda sağlık haklarınında ihlal edilmesi gerçeği ile karşı karşıyayız. Bianet`te Mustafa Sütlaş konu ile ilgili çok önemli bir yazı kaleme aldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s