2.000.000 Mısırlı


Arap Dünyasının yıllanmış diktatörleri, kimisi babasından devraldığı, kimisi silah zoruyla ele geçirdiği koltuklarında yıllardır sıkı sıkıya bağlı bir şekilde oturuyorlardı. Baskı ve Batı malı silahlar ile korudukları rejimleri, ve yolsuzluk ile artık üzerinde sığmaz oldukları o koltukları fena halde sallanmakta bugünlerde. Malum, Ortadoğunun Halkları `yeter artık` diyerek sokaklara indi. Tunus ile başlayan, Mısır ile devam eden, Ürdün ve Suriye`yi etkisi altına alan bu süreç Filistinliler de dahil herkesi yakından ilgilendiriyor. Koltuklarla uğraşmak yerine, o koltukların üzerine oturduğu zemini hedef almış durumdalar. Meydanlara sahip çıkan milyonlar, değişim isteyen biz dünyalılara da umut aşılamaktalar.

Ortadoğu`da bulunanlar, bu toprakların `büyük biraderlerinin` resimlerini her köşe başında, meydanda, kamu binasının tepesinde görebilirler(di). Halklarına her an `gözüm üzerinizde` mesajını sert bakışlarıyla verirler, kimi zaman takım elbiselerinin, kimi zaman askeri üniformalarının, kimi zaman da spor kıyafetlerinin içinde verdikleri pozlar ile bu toprakların, üzerinde yaşayan insanların ve hayatın mutlak hakimleri olduklarını her an size hissettirirler. Bu biraderlerin her biri bugün tutuşmuş bir durumda, o yapıştıkları koltuklarıyla birlikte gidecekleri sayılı günün hesabını yapmak ile meşguller. Bu arada, o meydanları süsleyen fiyakalı resimleri de hızla yanıp kül olmakta, bölgeyi bekleyen geleceğin ateşini beslemekte. Bu sürecin Ortadoğu Halklarına özgürlük, demokrasi ve toplumsal adalet getirmesi temmennimiz.

Mısır`da devrimin merkezi olarak tarihe geçen Kahire`nin Tahrir Meydanı`nda bugün 2 milyon insan toplandı. Kısa bir süre önce bulunduğum bu meydanda kütleli beton binaların tepelerinde aşağıda görülebileceği üzere reklam panoları yer alıyordu. Bugün yanan Mübarek posterleri ile birlikte reklam panolarının da meydandan temizlendiği gözüme çarptı.

Bugün demokrasi için meydanlarda toplanan milyonlarca Mısırlının yarın daha umutlu uyanacakları kesin. Bakalım diktatörlükler sonrası, liberal demokrasi / neo-liberal ekonomi ikilisinin ağına düşmeden daha adil, özgür, demokratik bir  Ortadoğu kurulabilecek mi?

2.000.000 Mısırlı” üzerine bir yorum

  1. 2.000.000 + 1 Mısırlı

    Hareketin sonrası düşündürücü gerçekten. Şu anda ortak bir düşman sayesinde birleşenler, yeni kurulacak düzen konusunda hem fikir değiller. Dün bbc’de izledim; sokakta yapılmaya çalışılan bir röportajda iki mısırlı tartışıyordu. Bir tanesi sağlıklı bir islam rejimi talep ederken diğer adam demokrasinin artık gelmesi gerektiğini söylüyordu. Yeni bir ayrışmaya -ki bu ekstrem bir şekilde olursa haritasal bir bölünme de olabilir- gidilebilir. Kaderci bitireyim; “Hayırlısı neyse, o olsun.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s