2010`un Eco Monster`ları – Herkese Mutlu Yıllar!


Hem 2010`u hem de 2000`lerin ilk on yılını sonlandırırken, bu sene Mutlukent`te ağımıza takılan Eco Monster`ları (kentin canavarlarını) bir hatırlayalım istedim. Bu Eco Monster`ların içinde kişiler, kurumlar, mega projeler ve olaylar  yer almış. Sim City oynamış olanlar bilirler, şehrinizi bin bir emek ile kurarsınız, mahalleler, kamusal binalar, ticaret ve üretim alanları yükselir, insanlar yerleşir, çoğalır. İnsanların mutluluğunu arttırmaya çalışırsınız. Sonra gökyüzünden korkunç bir canavar gelir, ağzından alevler saçarak, “monster attack” yani canavar saldırısına uğramaktasınızdır. Şehirdeki bütün gelişmeler yanmaya, yok olmaya başlar. Geçmiş olsun! Bizim Eco Monster benzetmemizin esin kaynağı işte böyle bir canavar.

Şöyle bir geriye dönüp baktığımızda, bizim canavarların bir kısmının aynen Sim City oyunundaki gibi alevlerle saldırdığı görülecektir. Diğerleri yükselttikleri güvenlikli rezidanslar, inşa ettikleri AVM`ler, kurdukları köprüler, yaptıkları barajlar, aldıkları canlar, işgal ettikleri kamusal mekanlar ile Eco Monster ünvanına layık olmuşlar. Ne mutlu onlara! Tabii olan bize, yani mutlu insanların yaşadığı adil bir kent hayali temelinde, Mutlu Kent ideali için mücadele verenlere olmuş.

Bu blogta tecrübe ettiğimiz kentleşme modeli için bize ne yazık ki ayrışarak yaşamanın modeli sunulmaktadır diye not düşmüştük. Bahsettiğimiz model, ekonomik olarak kırılgan, toplumsal olarak dışlayışı, kültürel olarak zayıf, mekansal olarak kopuk, ekolojik olarak da sürdürülebilir olmaktan uzaktır diye de vurgulamıştık. İşte adım adım bu model için büyük uğraşlar verenler aşağıda, blogta yer alma sıralarına göre. Liste uzar gider tabii, biz 5 ayda bu kadarına yer verebilmişiz. Sizin gönlünüzün Eco Monster`ları için yorumlara katkılarınızı bekliyorum.

Herkese mutlu yıllar,

Yaşar Adanalı

1. Ali Ağaoğlu


Herkes iyi yaşamayı hak ediyor, ama bazıları diğerlerinden daha fazla… Sahi Ayazmalılar şuan nerede yaşıyor?

2. Haydarpaşa Port


Faili meçhul yangın kentin en önemli kültür miraslarından birini yok etmeye çalıştı. Yoksa yükselen limandan port`a bir başka özelleştirme projesinin dumanları mıydı?

3. Erdoğan

Taksim`de bomba patlar!, bombanın patlamasından sadece dakikalar sonra, Yeni Ilısu Köyü`nün açılışında, Başbakan ucu milyonlarca insana, binlerce dereye, eşi olmayan kültür miraslarına dokunan o akla ziyan açıklamayı yaptı: “Bu oyunların temelinde ne yatıyor? Bu oyunların temelinde işte bu tür kalkınmaların nedeni yatıyor. Ilısu gibi barajların engellenmesi yatıyor. Bu oyunların temelinde kalkınmış modern Türkiye’nin engellenmesi yatıyor…”

4. Aslantepe


İşte bir mega proje daha. Galatasaray taraftarı Aslantepe`sine kavuşuyor yakında. Tabii ki her mega projenin bir bedeli olduğu gibi Aslantepe`nin de bir bedeli var, hem de oldukça kanlı. Önce TEM Otoyolu ile ikiye bölünmüş Huzur ve Seyrantepe Mahallelerini bağlayan köprünün, Galatasaray’ın yeni yapılan stadının çevre düzenlemesi nedeniyle Karayolları ekipleri tarafından yıkılmak istenmesi, mahallelileri ayağa kaldırmış, ciddi bir direnişe yol açmıştı. Sonrasında inşaatta çalışan 3 taşeron işçi hayatını kaybetti…

5. 2010 Avrupa Kültür Başkenti


Emek sineması, soylulaştırma, yolsuzluk iddiaları derken bir kültür başkentliğini geride bıraktık.

6. 3. Köprü Projesi


Belki de etkisi bakımından İstanbul`u bekleyen en büyük canavar… Kentin kalan son yeşil alanları, su havzaları tehlike altında. Yerinden edeceği mahalle, yol açacağı nüfus ve trafik artışı da cabası…

7. Demirören AVM


İstiklal Caddesi`nin bir açık hava AVM`sine dönüşme sürecinin baş aktörlerinden biri. Bol kaçak kat, bol rant…

8. TOKİ


Birçok mahalleyi yerinden eden, kentin çeperinde yoksul gettoları inşa eden, kentsel dönüşüm sürecinin baş aktörü T.C. Başbakanlık Toplu Konut Idaresi, yani TOKİ…

9. Forum Mersin AVM


Bir kentin merkezine kocaman bir AVM kurdurtursanız ne olur? O kentte ki yaşamın kendisi AVMleşir…

10. Turkcell


Televizyonu açtığınızda, yollardaki billboardlarda, İstiklal Caddesi`ndeki yılbaşı süslerinde, iki de bir telefonunuzda, meydanlarda, kamusal olan her yerde her zaman karşınızda…

Not: Yılın bu son anlarında, Can`ın güzel hatırlatması ile listemize bir ekleme daha yapıyoruz:

11. Galataport ve Poşet Yasa

Poşet yasasına sokulan Kıyı Kanunu’nda değişiklik öngören taslağa göre, ‘dolgu alanlarda’ kültür ve tabiat varlıklarını koruyan hükümler uygulanmayacakmış, Galata ve bilumum port`un önü açılacakmış..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s