Tophane For Sale!


2010`un Subat ayında bu fotoğrafı çektim. Tam Tophane`nin merkezinde, Boğazkesen ile Kumbaracı Yokuşu`nun ortasında yer alan eski bir binanın kocaman satılık ilanı. Ilandan hem yerli (satılık) hem de yabancı (for sale) müşterilerin arandığı anlaşılıyor.

Ilana biraz yakından bakıldığında “Istanbul 2010 Kültür Başkenti Özel Koleksiyonu” yazısı göze çarpıyor. Zamanında benim dikkatimi fazlasıyla çekmişti. Soylulaştırma / mutenalaştırma süreci ancak bu kadar net anlatılabilir diye düşünmüştüm gördüğümde. 2010 Kültür Başkenti olmanın gerçekte ne ifade ettiği, 2010`un kültür ve emlak ile ilişkisi, kültür ile tadlandırılmış Istanbul`u pazarlama gayretleri, ve bu sürecin yarattığı gerilimler aklıma ilk gelen noktalardı.

Ilanı verenin “Falls in Galata” isimli bir emlak “butiği” olduğunu anlıyoruz.. Evet, kendilerine emlak butiği demeyi uygun görmüşler. Bu butiğin internet sitesinde* “Şimdi Galata ve Tophane moda!”  gibi başlıklarla bir çok mülk yüksek fiyatlarla satışı bekliyor.

Bu arada bir dipnot: Geçen hafta ki Tophane saldırısından hemen sonra, bu binanın önünde bulunan IBB Engelliler Merkezi`nin duvarında “fuck galleries” diye bir yazılama gördüm.

* (Bakınız http://www.fallsingalata.com/index2.php?sayfa=emlak_detay&emlak_id=280604 )

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s