HueHueCoyotl: Bir kır masalı..


BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ…

Masal 1980’lerde geçiyor…Kahramanlar, farklı dünyalara doğmuş, uğruna canlarını feda edecek bir bayrak bulmayı becerememiş ancak bir hayali ortalarına alıp el ele tutuşmayı başarabilmiş bir grup “acayip”  insan. Bunlar arasında kimler yok ki: Bir gezici tiyatro ekibi, şairler, ressamlar, yazarlar, genç aktivistler, ekolojistler ve hepsi de sonunda hayallerinde direngen tiplere dönüşen daha kimler kimler… On yıl boyunca göçebe bir hayat yaşayan “acayiplerimizin”, dışkılarıyla gübrelemedikleri toprak parçası neredeyse kalmamış; anlayacağınız dünyanın her bir köşesinde yaşamışlar.

Takvimler 1982’yi gösterdiğinde ise masalın başında sözünü ettiğimiz o hayal, Orta Meksika volkanlarının arasında “hayal gibi bir gerçeklik” e dönüşüyor, ve bu acayip insan topluluğu HueHueCoyotl (The Old, Old Coyote) Ekolojik Köyü’nü kuruyor. Taşıdıkları göçebe ruh hiç ölmese de yılların sadık göçerleri köylü oluyor.

Şimdi hazır olun, uzun bir cümle geliyor, ee ne de olsa toplumun neyi ilke edindiğinden bahsedeceğiz. Göçer ruhlu köylülerimiz sürdürülebilir bir ekolojik denge içinde bireylerin ve toplumun huzurlu ve mutlu olmasını ilke ediniyor; ekolojiye, insan bilimlerine, gerçek demokrasiye ve bütünsel sağlık uygulamalarına dayanan yaşam şekilleri ile ilgili araştırmalar yapıyor, model oluşturmaya çalışıyor. Hıh! Masal işte…

“Biz bitki yetiştirmiyoruz, biz toprak yetiştiriyoruz, bitkileri toprak yetiştiriyor” Her bir HueHueCoyotl köylüsü buna yürekten inanıyor. Köylüler kendi yaşamları ve çocuklarının yaşamları için sorumluluk alıyor.

Tüketim sisteminden kendilerini soyutlayan bu masal kahramanları acayipliklerini her alanda gösteriyorlar. Mesela  iyi planlanmamış gereksiz iş gücü yerine doğal sistemleri uzun uzun gözlemliyorlar (halihazırda dayatılan o kadar sistem varken). Bir de “problem biziz, çözüm de biziz” diye tutturmuşlar; neymiş odak sınırlamaları, sorunları kaynağa dönüştürüyorlarmış; ürün alımına destek olan enerjiyi biriktiriyorlarmış; göletlerle, gri su sistemiyle çatılardan ve yüzeylerden yağmur suyu hasadı yaparak suyu alanda tutuyor, tekrar tekrar kullanıyorlarmış; güneş, rüzgar, insan, biyolojik kaynakların kullanımını maksimuma çıkarıyorlarmış, sistemden bir şey alıyorlarsa bir şey de geri koyuyorlarmış, gıdalarını yetiştiriyor,tohumlarını koruyor, yerel ekonomiyi destekliyor, komşularıyla işbirliği yapıyorlarmış, mış,mış,mış…

Şimdi gözlerinizi kapatın ve yazıyı okuması için birine para teklif edin çünkü burayı hayalinizde canlandırmanız gerekiyor.

Yeşilin her bir tonunun hayat bulduğu HueHueCoyotl Köyü’nün de sakinlerinden bir isteği var:  içlerindeki yaratıcı ruha saygı göstermeleri, onu beslemeleri, hep canlı tutmaları. Bu istek köylülerden büyük saygı görüyor. Dansçılar denenmemiş figürler içinde kayboluyor, her bir nesne aniden çıkagelen ilhamla ressam ruhların elinde eşsiz bir tuvale dönüşüyor, toprak bir tiyatro sahnesi oluveriyor, yüreklere dokunan dizeler ulu ağaçların yapraklarında can buluyor. Bu yaratıcı ruh da köyün sürdürülebilir döngüsünden nasibini alıyor ve büyüklerden çocuklara geçiyor. Hatta köyden çıkan gösteriler, tiyatro oyunları diğer köyleri, şehirleri, ülkeleri ziyaret ediyor.

Köyün merkezinde türlü türlü geleneksel kutlamalar gerçekleşiyor, sorgusuz herkes bu kutlamaların en önemli parçası kabul ediliyor.

Yetişkinler gençlere farklı yollarla rehberlik ediyor ve nesilden nesile devam eden masallar anlatıyor. Yani sevgili masalsever, HueHueCoyotl köylüsü şu anda varolan yaşam sistemlerinin gelecekte hayatta kalışını, rekabet değil işbirliği temeline bağlıyor.

İsterseniz artık gözlerinizi açın çünkü gerçek dünyaya dönme zamanı. Bu arada  size bir şey itiraf etmem gerek; aslında gerçek dünyadan hiç kopmadınız. Kulağa masal gibi gelen bu yaşam gerçekten bir grup “acayip” tarafından yaşanıyor.

Peki bizi önce hayallerimizden sonra ideallerimizden alıkoyan ne?

Gerçekte acayip olan kim; istediği gibi yaşayan mı, istemediği hayatı yaşayıp bu gerçeğin farkına varmaktan korktuğu için sorgulamayı bile reddeden mi?

Köyün ilk plani

Yazı: Ayşe Adanalı

Fotoğraflar: Köyün web sitesinden alındı: http://www.huehuecoyotl.net/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s