kadının diyarbakır rehberi ve çamaşırhaneler


(Büyük boy PDF için tıklayın > Diyarbakir Kadin Calismalari Rehberi )

Rotterdam Mimarlık Bienali için yaptığım çalışmalardan biri de Superpool ile birlikte hazırladığımız Kadının Diyarbakır Rehberi`ydi. Bu haritada, kadınlara hizmet sağlayan ve onlarla birlikte çalışan farklı aktörlerin (sivil toplum, yerel ve merkezi yönetim) şehirde gerçekleştirdikleri etkinlikleri  hem mekansal hem de tematik olarak gösterdik.

Haritanın çıkış noktası, daha önce başka bir çalışma için belgelediğim, belediyenin kadın çalışmaları merkezine (DIKASUM) bağlı Beyaz Kelebekler Camaşırhaneleri Projesi`ydi. Yerel yönetimlerde başarılı sosyal politika uygulamalarına örnek gösterilecek bu proje ile Belediye, zorunlu göç ile kente gelmiş yoksul kadınlarla çamaşırhaneler üzerinden bir dayanışma mekanizmasını son derece başarılı bir şekilde tasarlamıştı. Göç sonucu oluşan yoksul mahallelerde, feodal erkek egemen toplumun baskılarından belli bir süre için kadınlara nefes aldıracak mekanlar yaratıldı. Camaşırhane, doğası itibariyle kadınların rahatça gidebileceği, erkeklerin gözünde de kolayca “meşrulaştırılabilecek” mekanlardır. Dolayısıyla, evine ve ev işlerine sıkışan kadının domestik alandan kopabilmesine imkan sağlar. Sunulan çamaşır yıkama hizmetinin hedef kitlesi düşünüldüğünde (elde çamaşır yıkayan yoksul kadınlar) sonuçları itibariyle katma değeri son derece yüksektir. Hem çamaşır masrafından kurtarır, hem de birlikte sunulan kreş hizmetiyle kadına emeğini ve zamanını kendi için ve başka bir şekilde kullanma imkanını sağlar. Mekanda bulunan diğer kadınlarla kurulan ilişki de hayati önemdeki sosyalleşme ihtiyacına cevap verir. Merkezlerde uzmanlar tarafından sunulan psikolojik destek ve rehberlik hizmeti, meslek edindirme ve kişisel gelişim kursları aksi halde mümkün olmayan bir dünyanın kapılarını kadınlara açar. Basit bir çamaşırhane aslında çok önemli bir kadına özel kamusal mekan olarak faaliyet gösterir.

Diyarbakır Belediyesi`nin bu çalışması gerçekten örnek alınması gereken bir sosyal belediyecilik uygulamasıdır. Kentte kadınlara yönelik başka neler yapılıyor sorusuyla yola çıktığımız araştırma sonucunda da yukarıdaki haritayı yaptık.

kadının diyarbakır rehberi ve çamaşırhaneler” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s