Champs-Elysees`in arıları


 

Geçen hafta Londra Üniversitesi’nden Yves Cabannes ile Istanbul’da bir araya gelmiştik. Kentsel tarım üzerine konuşurken, bu aralar takip ettiği ilginç bir gelişmeden bahsetmişti. Paris’te arı yetiştiriciliğinin hızla büyüdüğünü, balkonlarda, parklarda, hatta tarihi binaların çatılarında kovanlıkların bulunduğunu, ve çok kaliteli bal elde edildiğini anlatmıştı. BBC de iki gün önce bu konuyu haber yaptı.

Kentte ünlü lokantalar çatılarına kovanlar koyuyor, Champs-Elysees Bulvarı boyunca uzanan binalarin tepelerinde bile arı yetiştiriliyormuş.

Kırsal alanlarda arı sayıları hızlı bir şekilde azalıyor. Küresel ısınma, kimyasalların kullanımının artması gibi farklı sebeplerden şüphelenilen, ancak sebebi tam olarak bilinemeyen bu nüfus azalması, arı yetiştiricilerinin ve genel olarak insanlığın önündeki büyük tehlikelerden biri. Arıların nesli hızla tükeniyor.

Ilginc bir şekilde, şehirlerde yetiştirilen arılar, hem nüfus azalmasından etkilenmiyor, hem de daha üretken oluyorlarmış. Paris’te bir kovan yaklaşık 50 kg bal üretirken, kırsal alanlardaki kovanlardan 30 kg bal zor alınıyor. Bu kısmen Paris’in son 10 senedir pestisitlerin kullanımını yasaklamış olmasıyla açıklanıyor. Ayrıca, kentte bulunan parklar, balkonlarda yetiştirilen bitkiler kentsel floranın çeşitliliğinin kırsal alanlardan fazla olmasını sağlarken, arıların döllenebilecek farklı çiçeklere erişimini kolaylaştırıyor. Arı yetiştirmek isteyen Parisliler için kurallar oldukça basit: Kovanların resmi kurumlara kaydının yapılması ve okul ve hastanelerden 25 metre uzakta olması.

Arı yetiştiriciliği bir çok şehirde hızla gelişiyor. Kentsel arı yetiştiriciliğinin, hem arı neslinin korunması, hem gıda güvenliğinin arttırılması, hem de şehir ile olan ilişkimizi yeniden tanımlamamız açısından iyi bir uygulama olduğunu düşünüyorum..

Champs-Elysees`in arıları” üzerine 7 yorum

  1. Kizim Amsterdam’da yasiyor ve calisiyor… Isyerinden bir kac arkadas 3 kovan ariyi paris’den “evlat” edindiler ve sirketlerinin catisinda ozel kiyafetlerini giyerek arilarina bakiyorlar…!

    Mine Erman

      1. İstanbul gibi büyük şehirlerimizdeki kronik sosyal politika ataleti (ve herhalde, vurdumduymazlığı) böyle projelerin teşvik edilmesi ihtimalini çok azaltıyor diye düşünüyorum.. Sizce de, Türkiye için, bunun gibi projelere daha küçük şehirlerden başlamak mantıklı değil mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s