istanbul zorla tahliye haritası


 

Ìnsanların yaşadıkları yerlerden kendi rızaları dışında çıkartılmalarına zorla tahliye deniyor. Zorla tahliyeler, bir çok durumda başta barınma hakkı olmak üzere temel insan haklarının ihlal edilmesi anlamına geliyor. Küresel bir kent olma yolunda Ìstanbul’da yaşanan dönüşümler, özellikle kent yoksullarının yoğun olarak yaşadığı mahallelerde zorla tahliye riskini artırıyor. Bir çok mahallede zorla tahliye sürecini başlatıyor ve bazı mahallelerde çoktan yıkım ve tahliyeleri tamamlamış bulunuyor.

Bu ciddi tehlikenin görünür kılınması amacıyla 2009 yazında bir atölye çalışması düzenledim. Bir grup mimarlık ve planlama öğrencisinin katılımı ile yaz boyu süren yoğun bir çalışmanın sonucunda yukarıdaki harita ortaya çıktı. Önce Rotterdam Mimarlık Bienali´nde, sonra Açık Şehir Ístanbul Sergisi´nde ve başka birçok ortamda harita sergilendi, paylaşıldı.

Haritanın öncesinde, Ístanbul´un içinden geçtiği dönüşüm süreci ve bu dönüşümün temel etmenleri oldukça detaylı bir şekilde çalışıldı, ve haritalandırıldı. (Bu haritaları sonraki haftalarda paylaşacağım.) Sonrasında dönüşümlerin zorla tahliye ilişkisi mahalle mahalle incelendi ve farklı seviyelerde haritalandı. Eylül 2009 tarihi itibariyle, sürecin mümkün olduğunca bütüncül bir fotoğraf karesi alınmış oldu. Kentsel dönüşüm – zorla tahliye ilişkisini, neden-sonuç ilişkisinden ziyade diyalektik bir süreç olarak okuduğumu belirtmek isterim. Ìstanbul’un bugün karşı karşıya olduğu tehlikenin boyutlarını anlamak için, bütün eksikliklerine rağmen bu çalışmanın önemli olduğunu düşünüyorum.

Haritada görünen renkler koyulaştıkça zorla tahliye seviyesi de artmaktadır. En açık renk, “potansiyel tahliye alanı”nı göstermektedir. Renkler koyulaştıkça sırasıyla “planlama süreçlerinin başladığı”, “zorla tahliyelerin başladığı”, “yıkımların tamamlandığı”, ve “2. dalga tahliyelerin yaşandığı” alanlar gösterilmektedir. En koyu ile gösterilen “2. dalga tahliyelerin yaşandığı” alanlar, Sulukule ve Ayazma’da yaşandığı gibi, evlerinden edilip TOKÌ’nin toplu konutlarında yeniden iskan edilmiş ancak burada temelde ödeme güçlüğü olmak üzere farklı sebeblerden ötürü barınamayarak yeniden evlerini terk etmek zorunda bırakılmış insanların yaşadı yerleri göstermektedir. (Genel olarak TOKÌ sistemini ve özel olarak 2. dalga tahliyeleri detaylı olarak haritalarla anlatacağım.)

istanbul zorla tahliye haritası” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s